هیات همراه داوداوغلو در سفر به عربستان خبرساز شد | اتاق خبر
کد خبر: 314021
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 08:56
ایرنا نوشت: همراهی هیات بلندپایه ای از مقامات ترکیه از جمله رئیس ستاد فرماندهی ارتش، وزیر دفاع، در سفر احمد داوداوغلو نخست وزیر این کشور به عربستان در رسانه های ترکیه خبر ساز شد.

اتاق خبر -  'حاکان چلیک' مفسر و روزنامه نگار سرشناس ترکیه روز دوشنبه در برنامه زنده پارامتر در شبکه سی.ان.ان. حضور ژنرال 'خلوصی آکار' رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه در هیات ترکیه و مشارکت او در جلسه دیدار وی با سلمان پادشاه عربستان را در شرایطی که عربستان و ایران یکی از پرتنش ترین دوران در تاریخ روابط خود را پشت سر می گذارند، بسیار معنی دار ارزیابی کرد.

روزنامه رادیکال نیز با عنوان کردن حضور آکار در مذاکرات داوداوغلو با سلمان نوشته است: داوداوغلو در پاسخ به سئوالی در خصوص حضور رئیس ستاد ارتش ترکیه در هیات گفت: این را باید طبیعی قلمداد کرد. در سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عربستان، بر تشکیل شورای عالی همکاریهای راهبردی بین ترکیه و عربستان تصمیم گرفته شد. ما همکاریهای فشرده در زمینه صنایع دفاعی با عربستان داریم. به همین خاطر خواست که رئیس ستاد فرماندهی ارتش نیز در این سفر حضور داشته باشد. ما از قبل ( در حدود ماه نوامبر گذشته ) در این زمینه برنامه ریزی کرده بودیم. از این پش رئیس ستاد فرماندهی ارتش در چنین مذاکراتی حضور خواهد داشت.
روزنامه ملیت نیز با چاپ تصویری از حضور رئیس ستاد ارتش ترکیه در کنار سلمان در صفحه نخست خود نوشته است: این تصویر نمونه ای است.
به گزارش آناتولی داوداوغلو را در این سفر در این دیدار داووداغلو را، لطفی الوان معاون نخست وزیر، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه، مصطفی الیتاش وزیر اقتصاد، افکان علا وزیر کشور، بن علی ییلدیریم وزیر ارتباطات و عصمت ییلماز وزیر دفاع ملی ترکیه و خلوصی آکار رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه همراهی کردند.

داوداوغلو دیروز علاوه بر دیدار با سلمان با سرمایه گذاران سعودی نیز دیدار و گفت و گو کرد.
در این نشست که توسط آژانس توسعه حمایت سرمایه گذاری کشور ترکیه در ریاض پایتخت سعودی برگذار شد، صاحبان 20 شرکت سرمایه گذاری بزرگ سعودی شرکت کردند.
در این دیدار موضوع مشارکت ترکیه در طرحهای بزرگ سازه عربستان از جمله انبوه سازی مسکن و موضوع جذب سرمایه عربستان به ترکیه بحث و بررسی شد.

ترکیه آمادگی خودرا برای ساخت 250 هزار واحد مسکونی در عربستان را اعلام کرده است.
داوداوغلو دیشب به خبرنگاران ترک همراه خود گفت: قرار است قرارداد تشکیل شورای عالی همکاریهای راهبردی بین ترکیه و عربستان در اواخر سال جاری میلادی در سفر پادشاه عربستان به ترکیه به امضا برسد.
داوداوغلو دیشب در گفت و گو با خبرنگاران بر همکاری و همسویی دیدگاههای ترکیه، عربستان و قطر در مسائل سوریه، بحران و یمن تاکید کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید