کمبود نقدینگی عامل ورود دلالان به بازار زعفران | اتاق خبر
کد خبر: 314220
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 12:32
رییس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران کمبود نقدینگی برای تولید‌کنندگان و تاجران زعفران را یکی از عوامل اصلی ورود دلالان به بازار این محصول دانست و گفت: نوسانات و بالا‌بودن قیمت زعفران تهدیدی برای تولید و بازار آن است.

اتاق خبر: علی شریعت‌مقدم  اظهار کرد: براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی امسال حدود 310 تن زعفران تولید شده که رکورد جدیدی در تولید این محصول به شمار می‌رود و رنج قیمتی آن نیز از کیلویی شش میلیون و 200 هزار تومان تا هفت میلیون و 200 هزار تومان متفاوت است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: کمبود نقدینگی یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر تولید‌کنندگان و تاجران زعفران شده و عاملی برای ورود دلالان به بازار این محصول ارزآور است و نوسانات قیمتی در بازار زعفران را رقم می‌زند.

رییس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران ادامه داد: بالابودن و نوسانات قیمت می‌تواند در کوتاه‌مدت باعث بهم خوردن برنامه‌ریزی تاجران زعفران می‌شود و بالابودن قیمت نیز در بلندمدت سبب می‌شود تا اعتماد زعفران ایرانی در بازار داخلی و خارجی از بین برود.

شریعت‌مقدم تاکید کرد: باید قیمت زعفران را در دامنه کیلویی 1000 تا 1200 یورو معادل پنج تا شش میلیون تومان کنترل و تنظیم کرد، چرا که این قیمت منطقی می‌تواند تعادل را به بازار زعفران بازگرداند، اما اگر به فکر منافع کوتاه‌مدت باشیم کشورهای دیگر با نوسانات و بالابودن قیمت زعفران ایرانی فرصت پیدا می‌کنند تا به تولید این محصول روی بیاورند و همان بلایی بر سرایران می‌آید که زمانی اسپانیا را از گردونه تولید زعفران خارج کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر چین به تولید گلخانه‌ای زعفران روی آورد و در افغانستان، کشورهای آفریقایی و حتی آمریکا جنوبی تولید زعفران آغاز شد و اگر غافل شویم آنها می‌توانند جای ایران را در تولید زعفران بگیرند.

رییس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران همچنین در خصوص قیمت رو به افزایش زعفران اظهار کرد: اگر به دنبال بازارسازی و بازاریابی زعفران باشیم، قیمت حدود هفت میلیون تومانی زعفران در کنار افزایش تولید می‌تواند فرصتی برای این محصول باشد اما اگر تولید و بازار زعفران بدون برنامه‌ریزی باشد مسلما این تهدید آینده زعفران را به خطر می‌اندازد.

شریعت‌مقدم اعلام کرد: کشورهای اروپایی مانند اسپانیا به خریداران زعفران ایرانی تسهیلات دو تا سه درصدی می‌دهند در حالی که تاجران ایرانی برای صادرات زعفران تسهیلات 30 درصدی دریافت می‌کنند. این عامل سبب می‌شود تا نتوانیم در بازار‌های جهانی به رقابت بپردازیم و این محصول را آنطور که باید معرفی کنیم.

وی با تاکید بر این‌که باید شرایط حاکم بر بازار جهانی زعفران را در ایران ایجاد کنیم، گفت: سالانه 130 تا 150 تن زعفران صادر می‌شود که طی 10 ماهه نخست امسال حدود 115 تن زعفران صادر شده است و البته نوسانات قیمت در برخی مقاطع باعث کاهش یا توقف صادرات این محصول شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید