اذعان سخنگوی وزارت کشور عربستان دربارۀ ارتباط کشورش با القاعده | اتاق خبر
کد خبر: 314288
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 15:45
تسنیم نوشت: سخنگوی وزارت کشور عربستان اذعان کرد که سیستم مالی عربستان در خدمت جمع آوری پول برای گروه تروریستی القاعده بوده است.

 اتاق خبر - منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور عربستان اذعان کرد که سیستم مالی عربستان برای جمع آوری میلیاردها دلار برای گروه تروریستی القاعده در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است.


وی در عین حال در گفت‌وگو با برنامه "هارد تاک" شبکه تلویزیونی "بی بی سی" مدعی شد که کشورش هیچ گونه گروه تروریستی را حمایت مالی نکرده است اما برخی افراد مردم را متقاعد کرده اند که پول هایی را تحت پوشش کارهای خیریه (به تروریست‌ها) بدهند.

این ادعا درحالی مطرح می شود که عربستان سعودی علنا حمایت مالی و تسلیحاتی خود را از گروههای مسلحی که هم اکنون درحال نبرد با دولت و ملت سوریه هستند، اعلام کرده است.

ترکی مدعی شد: دولت سعودی اقداماتی را به محض دریافت شواهد و مدارکی که سوء استفاده از این پول ها را ثابت می کند، اتخاذ کرده است.

وی بدون اشاره به چگونگی خروج پول ها از عربستان به سمت افغانستان افزود: افراد یاد شده، به مردم القاء می کردند که این پول ها برای فقرا و نیازمندان هزینه می شود اما متاسفانه این پول ها برای حمایت مالی از القاعده در افغانستان فرستاده می‌شد.

ترکی در ادامه ادعای خود افزود: هیچ فرد یا هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که بیشتر از عربستان برای نظارت بر دادوستدهای مالی نظارت تلاش بکند و ما بیش از چیزی که باید انجام بدهیم، انجام می دهیم.

وی در گفت وگوی خود با شبکه "بی بی سی" در تلاش برای نشان دادن اقدام دولت به منظور جلوگیری از جمع آوری کمک های خیریه به منظور ارسال نشدن احتمالی آنها برای تروریست ها برآمد و  گفت: مردم در عربستان دولت را متهم می کنند که جلوی آنها را برای کمک کردن گرفته است و از این مسئله ناراضی هستند.

زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان پیشتر به عربستان درباره حمایت مالی از گروههای تندرو در آلمان هشدار داد.

در اسناد ویکلیگس نیز آمده بود که هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در سالهای 2010 و 2011 میلادی گفته بود که عربستان از گروههای تندرو در سطح جهان حمایت مالی می کند.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و دینی و مسئولان کشورها عربستان را بزرگترین حامی سیاسی، مالی و تسلیحاتی گروههای تروریستی بویژه در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان، نیجریه و لیبی می دانند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید