در دیدار ولایتی با کمیته بین الملل دومای روسیه چه گذشت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 314333
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 10:14
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با رییس و اعضا کمیته بین الملل دومای روسیه روز سه شنبه 13 بهمن ماه دیدار و در خصوص همکاری های دو جانبه و منطقه ای تبادل نظر کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو، پوشکوف رییس کمیته بین الملل دوما نقطه نطرات خود را با دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در خصوص مسایل دو جانبه و منطقه ای بیان کرد.

دکترولایتی در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری ها و ارتباطات دو کشور گفت:سابقه همکاری ها به ویژه پس از پیروزی انقلاب در تاریخ روابط دو کشور بی سابقه است و ما به صورت استراتژیک روابط با شرق به ویژه روسیه را به عنوان نگاه راهبردی مقام معظم رهبری این مهم را به دنبال می کنیم .

مشاور مقام معطم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد:همانگونه که ریاست محترم کمیته بین الملل دوما هم تاکید کردند باید گفت که دو کشور منافع بلند مدت و استراتژیک داشته و البته تهدیدات مشترکی را هم دارند.
وی افزود:یکی از نمونه ها و مصادیق منافع مشترک ایران و روسیه در موصوع سوریه هست که پیروزی در این میدان بسیار حیاتی بوده و می تواند منافع و تمامیت ارضی کشورهای منطقه مانند عراق و ترکیه را تامین و ثبات و صلح در منطقه راتامین نماید و افراط گرایی منطقه در حال گسترش به اسیای مرکزی و غرب چین می باشد که همکاری های دو طرف می تواند در این زمینه نقش افرینی داشته باشد.

رئیس سازمان تحقیقات استراتژیک و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این دیدار تصریح کرد: مسیر همکاری های بلند مدت و استراتژیک دو کشوربازگشت ناپذیر بوده و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه ها حمایت ها و همکاری های خود را افزایش دهند.

دکتر ولایتی با اشاره به همکاری های ایران و روسیه حتی در دوران تحریم ها در زمینه های مختلف هسته ای،دفاعی و اقتصادی گفت:سفر رییس جمهور ایران به کشورهای ایتالیا و فرانسه سفر رییس جمهور چین به ایران را در هفته های اخیر مشاهده کردیم که در دوران پسا تحریم در حال گسترش بوده اما رابطه ایران و روسیه درازمدت و استراتژیک بوده و دو طرف در این زمینه اهتمام جدی داشته و باید گام های عملی را پیگیری نمایند و حجم روابط به ویژه در حوزه های اقتصادی باید افزایش داشته باشد که زمینه های آن فراهم شده است.

منافع روسیه و ایران، منافع بلند مدت و استراتژیک است
پوشکوف رییس کمیته بین الملل دومای روسیه که روز سه شنبه 13 بهمن در محل دوما با دکتر ولایتی و هییت همراه دیدار کرد گفت: روابط دو کشور ایران و روسیه به دلیل منافع مشترک فراوان بلند مدت و راهبردی است و حتی تصورش برای من سخت است که کدام یک از منافع روسیه و ایران می تواند در جهت منافع مشترک نباشد و نمی توان عیر از منافع بلند مدت و استراتژیک بین ایران و روسیه تصور دیگری داشت.

در این دیدار که اعصا کمیته بین الملل دوما نیز حصور داشتند گفت: آمریکایی ها در تلاش هستند ساختارهای منطقه را برهم بزنند و ثبات منطقه خاورمیانه را برهم بزنند و و تحت نفود خودشان در بیاورند و نفود خود را فراتر از مرزهای خود ببرند و با دخالت ها مانند انچه در راه انداختن انقلاب های رنگی مشاهده نمودیم صلح و ثبات را برهم می زنند.

وی به موضوعات مرتبط با سوریه هم اشاره و تصریح کرد:تناقضات با امریکایی ها و اشتراک منافع روسیه و ایران را در مرکز ثقل آن در سوریه می توان مشاهده نمود که دیدگاه های مشترک فراوانی بین ایران و روسیه در این خصوص وجود دارد.
وی در ادامه به برخی از موضوعات و علاقه مندی ها در روابط دو جانبه نیز پرداخت و دکتر ولایتی نیز در خصوص همکاری ها ی دو جانبه و منطقه ای و بین المللی مطالبی را مطرح نمود.

همچنین در این دیدار دکتر سنایی سفیر ایران در روسیه ،دکتر فروزش و ملایک معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک،چگنی زاده استاد دانشگاه و شوری کارشناس روسیه نیز در این جلسه حضور داشتند و نظرات خود را بیان نمودند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید