تروریست خوب و بد نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 314366
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 10:41
اردوغان:
ایرنا نوشت: «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه که در شیلی به سر می برد، از اینکه حمله تروریستی در کشورش به اندازه حمله مشابهی در یک کشور اروپایی محکوم نمی شود، انتقاد کرد و گفت: نباید میان تروریست ها تمایزی قائل شویم چون تروریست خوب و بد نداریم.

اتاق خبر - به گزارش ایرنا، اردوغان در کنفرانس خبری مشترک با «میشله باشله» رئیس جمهوری شیلی در سانتیاگو پایتخت شیلی گفت: توافقنامه همکاری آژانس همکاری بین المللی توسعه شیلی و آژانس همکاری بین المللی توسعه ترکیه را امضا کردیم و امیدواریم که با این توافق از همگرایی موجود دو کشور در سیاست های توسعه پایدار برای ترسیم پروژه های همکاری سه گانه در آمریکای لاتین، آفریقا و خاورمیانه استفاده کنیم .


به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ال اونیورسال ، باشله نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: اردوغان ، به همراه هیات بزرگی از کارآفرینان به اینجا آمده تا در مورد فرصت های سرمایه گذاری ترکیه در حوزه های انرژی ، زیرساخت و گردشگری مذاکره کنیم .
باشله افزود: شیلی و ترکیه از زمانی که ما نخستین کشوری بودیم که 90 سال پیش در آنکارا سفارت دایر کردیم، روابط پربار و دوستانه ای با ما دارد.
به گفته رئیس جمهوری شیلی، دو کشور در سال 2011، پیمان تجارت آزاد را امضا کردند که در نتیجه آن مبادلات تجاری دو طرف در سه سال به 592 میلیون دلار رسید.
اردوغان که از روز یکشنبه در شیلی به سر می برد، در حضور هیات وزیران و بیش از 100 کارآفرین ، شیلی را یک کشور کلیدی برای حضور مجدد ترکیه در منطقه قلمداد کرد .
به گزارش روزنامه «ال موندو»، اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی از جامعه جهانی خواست که با منابع مادی خود و با هدف مقابله با بحران پناهجویان و همچنین حمایت از سیاست ضد تروریستی دولت آنکارا ، از ترکیه پشتیبانی کنند .
وی به سرنوشت 2.5 میلیون پناهجوی ساکن در ترکیه اشاره کرد و گفت: تاکنون نزدیک به 9 میلیارد دلار برای پناهجویان هزینه کرده ایم و فقط حدود 420 میلیون دلار کمک از جامعه بین الملل دریافت کرده ایم .
رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی ، ترکیه مرزهای خود را بر روی هیچکس نبسته است .
اردوغان به گروه تروریستی تکفیری داعش اشاره کرد و گفت که داعش، تروریست و دشمن ریشه ای دین اسلام است. داعش هیچ ارتباطی با اسلام که دین صلح است، ندارد .
رئیس جمهوری ترکیه از اینکه حمله تروریستی در کشورش به اندازه حمله تروریستی در یک کشور اروپایی محکوم نمی شود، گفت که نباید بین تروریست های خوب و بد تمایز قائل شد. وی در همین زمینه به حزب کارگران کردستان موسوم به «پ ک ک» اشاره کرد. این گروه از سوی آنکارا تروریست قلمداد می شود اما با واشنگتن علیه داعش همکاری نظامی می کند.
اردوغان در حالی این سخنان را بیان می کرد که در آن نزدیکی ، تظاهراتی از سوی کمیته همبستگی با کردستان در مخالفت با جنگ داخلی دولت ترکیه علیه اقلیت قومی کرد برگزار شد.
رئیس جمهوری ترکیه، شیلی را امروز به مقصد پرو ترک خواهد کرد و در آخرین مرحله سفر منطقه ای خود پنجشنبه از پرو به اکوادو سفر می کند.
این دومین سفر اردوغان به آمریکای لاتین پس از سفر سال گذشته وی به کوبا ، کلمبیا و مکزیک است .

نظرات
ADS
ADS
پربازدید