ایران باید قیمت گاز صادراتی به ترکیه را 15 درصد کاهش دهد | اتاق خبر
کد خبر: 314574
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 17:03
دیوان داوری بین‌المللی ( ICC) طی حکمی به ایران ابلاغ کرد که باید در خصوص گاز طبیعی صادراتی به ترکیه 13.3 تا 15.8 درصد تخفیف بدهد.

اتاق خبر: یک مقام شرکت ملی گاز ایران و وزیر انرژی ترکیه اعلام کردند که ICC به ایران اعلام کرده که باید در قیمت گاز صادراتی به ترکیه که قرار‌داد آن به سال 2011 باز می‌گردد 10 تا 15 درصد تخفیف لحاظ کند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ ترکیه برای تامین انرژی مورد نیاز خود تا حد زیادی به واردات وابسته است در ژانویه 2012 پس از این‌که تهران درخواست آنکارا مبنی بر بالا‌بودن قیمت گاز صادراتی به این کشور را نپذیرفت، از ایران به دیوان داوری بین‌المللی شکایت کرد.

ترکیه سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از ایران وارد می‌کند که حدود یک پنجم نیاز سالانه 50 میلیارد مترمکعبی این کشور را تشکیل می‌دهد.

برات آلبوراک وزیر انرژی ترکیه گفت: دادگاه ICC به تخفیف 13.3 تا 15.8 درصدی ایران در قیمت گاز صادراتی به این کشور رای داده است.

وی در سفر رسمی به شیلی به همراه رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور در جمع خبرنگاران گفت: کاهش قیمت نهایی براساس یک فرآیند بین دو طرف خواهد بود.

وی طی سخنانی که توسط شبکه TRT ترکیه گزارش شد، افزود: اگر ظرف چند ماه آینده توافقی حاصل نشود دیوان داوری بین‌المللی خود راسا یک تخفیف در این محدوده را تعیین خواهد کرد.

دیوان داوری بین‌المللی بزرگ‌ترین نهاد بین‌المللی برای حل و فصل اختلافات کشور‌ها است.

در وب‌سایت این دیوان آمده است: احکام صادره توسط این نهاد در تمام نقاط جهان الزام‌آور، نهایی و لازم‌الاجرا هستند.

حمیدرضا عراقی – مدیر ملی شرکت گاز ایران – گفت: طرف ترکیه‌ای ادعایی را مبنی بر کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران به میزان 35.5 درصد مطرح کرده بود و دادگاه با کاهش قیمت 10 تا 15 درصدی موافقت کرد.

عراقی گفت: این کاهش قیمت از سال 2011 اعمال می‌شود.

ترکیه تلاش‌های خود برای پیدا کردن منابع جدید گاز طبیعی را به دلیل تیره‌ شدن مناسبات با روسیه که سالانه حدود 30 میلیارد مترمکعب گاز ترکیه را تامین می‌کند، افزایش داده است.

اوزگور آلتوگ اقتصاددان برجسته ترکیه‌ای گفت که با احتساب این تخفیف کسری حساب سالانه کنونی ترکیه حدود 400 میلیون دلار کاهش خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: اگر این تخفیف 10 درصدی در قیمت گاز وارداتی اعمال شود، تورم سالانه ترکیه حدود 0.2 درصد کاهش می‌یابد.

وزیر انرژی ترکیه نیز پیش‌بینی کرده که امسال قیمت گاز در این کشور با اجرا شدن حکم دادگاه کاهش پیدا کند.

وی افزود: ما در حال بررسی ابلاغ هرچه زودتر کاهش قیمت‌ها به مردم هستیم.

پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، ترکیه به دنبال ارتقاء مناسبات تجاری با ایران است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید