خریدنفت ازتروریستها متوقف شود | اتاق خبر
کد خبر: 314774
تاریخ انتشار: 16 بهمن 1394 - 09:45
وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس بین‌المللی کمک به مردم سوریه گفت: همچنان بر آمادگی ایران برای مشارکت موثر در پایان دادن به درگیری و همچنین کاهش آلام و رنج‌های انسانی مردم سوریه تاکید می‌کنم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در کنفرانس بین‌المللی کمک به مردم سوریه که در لندن در حال برگزاری است، تنها راه خروج از بحران سوریه را راه حلی سیاسی دانست که از مسیر گفتگوهای بین سوری حاصل شود.

وی افزود: نقش قدرت ها و بازیگران خارجی، تسهیل و فراهم کردن زمینه برای انجام این گفتگوها و نه تحمیل پیش شرط است.

ظریف خاطر نشان کرد: پنج سال از تراژدی انسانی سوریه بدون آنکه راه حلی برای آن پیدا شود سپری شده و ما همچنان شاهد عواقب آن که روز به روز گسترده تر و عظیم تر می شود هستیم. کشته و زخمی شدن دهها هزار انسان و آوارگی میلیون ها نفر در داخل و خارج از سوریه، ادامه تخریب ها و نمایش بیرحمانه بربریت، همه و همه وجدان تمامی بشریت را متاثر ساخته است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از ابتدای بحران سوریه، بر این اعتقاد بوده ایم که تنها راه خروج از این معضل راه حلی سیاسی است که از مسیر گفت و گوهای بین سوری حاصل شود. علاوه بر این، همواره تاکید داشته ایم که نقش قدرت ها و بازیگران خارجی تسهیل و فراهم کردن زمینه برای انجام این گفتگوها است، نه اینکه تلاش کنند پارامترها و مختصات و یا نتیجه چنین گفتگوهایی را دیکته کنند.

وی با بیان اینکه بعد از سه نشست «گروه بین المللی کمک به سوریه» در وین و نیویورک، اکنون می‌توان گفت که روزنه امیدی به وجود آمده که پایان این کابوس انسانی را ممکن می سازد، تصریح کرد: مسئله مهم و اساسی آن است که تلاش مشترک ما در پایان دادن به درگیری و بسیج همه جانبه و چندوجهی برای ریشه کنی خشونت افراط گرایانه و تروریسم، نباید با ارائه پیش شرط از سوی برخی همراه باشد، چراکه این خطر تهدیدی یکسان علیه همه ماست و هیچ کس نمی تواند تصور کند که می تواند از آن برای خود منفعتی کسب کند.

ظریف گفت: بر این اساس، جامعه بین‌المللی باید به طور هماهنگ و منسجم اقدام کرده و از دسترسی افراط گرایان به نیروی انسانی، مالی و نظامی جدید جلوگیری کند. در این مسیر، اولین گام عملی و مهم، امتناع از خرید نفت از گروه های تروریستی و جلوگیری از انتقال درآمدهای مالی حاصله است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: علاوه بر آوارگان سوری که کشورشان را ترک کرده اند، نزدیک به ۵ میلیون سوری نیز در کشور خود آواره شده و در شرایط بسیار اسفناکی زندگی می کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تلاش های انسان دوستانه خود را بر کمک رسانی به این آوارگان متمرکز کرده و همچون قبل به توزیع غذا، دارو، تجهیزات پزشکی، ملزومات اردوگاه های پناهندگی و ارائه خدمات عمومی می پردازد. علاوه بر این، ما همچنان با همکاری با هلال احمر سوریه در حال کمک رسانی به همه مناطق قابل دسترسی در داخل سوریه هستیم. با وجود این، به دلیل گستره فاجعه انسانی در سوریه، هنوز کارهای بسیار زیادی باقی مانده است.

ظریف در پایان تصریح کرد: همچنان بر آمادگی ایران برای مشارکت موثر در تلاش هایی که با هدف پایان دادن به درگیری و همچنین کاهش آلام و رنج های انسانی مردم سوریه به کار بسته شود، تاکید می کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید