شکایت گازی ترکیه از ایران با مذاکره قابل حل است | اتاق خبر
کد خبر: 315212
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 19:52
رأی که دادگاه در این زمینه صادر کرده این است که باید در ابتدا بین دو طرف مذاکره صورت گیرد. همچنین دادگاه هر دو کشور را به مذاکره، مصالحه و حل مسائل دعوت کرده است و برای همین هنوز رای قطعی صادر کرده است.

اتاق خبر: دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در خصوص شکایت گازی ترکیه از ایران و درخواست این کشور برای پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری ایران بر اساس رای دادگاه بین المللی عنوان کرد:‌ با توجه به روابط دوستانه و همجوار بین ایران و ترکیه این مسئله از طریق مذاکره و مصالحه بین دو طرف قابل خواهد بود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ سید جلال ابراهیمی گفت: آنچه در این باره عنوان شده است با واقعیت فاصله دارد. رأی که دادگاه در این زمینه صادر کرده این است که باید در ابتدا بین دو طرف مذاکره صورت گیرد. همچنین دادگاه هر دو کشور را به مذاکره، مصالحه و حل مسائل دعوت کرده است و برای همین هنوز رای قطعی صادر کرده است.

وی ادامه داد: وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده که ترکیه می‌خواهد این موضوع را از طریق مذاکره با ایران دنبال کند و پیش‌بینی کرده است این گفت و گو‌ها به زودی به نتایج مثبتی برسد.

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اضافه کرد: مطمئنا اگر حکم قطعی دادگاه صادر شود ایران تعهدات خود را انجام خواهد داد اما تا کنون به دلیل روابط دوستانه، هم‌جواری و امکان استفاده از مذاکرات بین ایران و ترکیه، هنوز رأی قطعی صادر نشده است و به نظر نمی‌رسد پرداخت غرامت از سوی ایران به ترکیه به زودی انجام نخواهد شد و این امکان وجود دارد که در روند دیگر و بهره‌گیری از چارچوب‌های جدید این مسئله قابل حل خواهد بود.

ابراهیمی همچنین پیش‌بینی کرد که روند صادرات گاز ایران به ترکیه در سال 2016 تغییر نخواهد کرد و به روند فعلی ادامه خواهد داد.

به گفته وی، در صورتی که شرایط جدید برای مصرف گاز در اروپا به وجود آید امکان افزایش صادرات گاز ایران به اروپا و ترکیه وجود خواهد داشت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید