عربستان برای چه می خواهد با داعش بجنگد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 315262
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 15:27
حسن لاسجردی*
در خبرها آمده که عربستان سعودی امادگی خود را برای پیوستن به نیروهای ائتلاف ضد داعش در سوریه اعلام کرد که این خبر می تواند تفسیرها و تعابیر مختلفی داشته باشد.

اتاق خبر - برای توضیح بیشتر این خبر می توان علل چنین رویکردی از سوی ریاض را در چند نکته مهم دانست:

- حرکت کلی تحولات سوریه به روند سیاسی تمایل پیدا کرده به این معنا که بازیگران مهم عرصه تحولات سیاسی - نظامی سوریه بویژه قدرتهای بزرگ چشم انداز تحولات این عرصه را در گفتگوی سیاسی می بینند و لذا ریاض در تلاش برای یافتن جایگاهی در آینده این عرصه جدید است.

- از سوی دیگر نشست های اخیر ژنو - وین و پاریس با موضوع سوریه نشان داد که نیروهای بین المللی در یک اقدام جدی در تلاشند که پس از پنچ سال درگیری و خون ریزی که بیشترین خسارات ان را مردم سوریه پرداخت کردند در شرایط جدید برای یافتن یک راه حل مسالمت آمیز در سوریه که محصول تغییر شرایط منطقه ای برای اینده است ، تلاش نمایند.

- پیروزی های اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت علیه تروریست های معارض و فتح سنگر به سنگر در عرصه نظامی، حاکمان ریاض را به این نقطه حیاتی رسانده که عمر نیروهای تروریستی در سوریه رو به افول است و لذا آنان یا باید تصمیم به مشارکت در سرکوب نیروهای باقی مانده تروریستی دست پرورده خود بگیرند تا از گردونه تحولات عقب باشند یا با اعزام نیروی نظامی بتوانند در. فرایند پیروزی مستمر سوریها خلل ایجاد کنند تا در اینده سیاسی این جغرافیا نقش بهتری داشته باشند. 

- نقش پذیری عربستان در ائتلاف ضد داعش به نوعی تجدید حیات سیاسی جریان عربی - غربی گذشته است که خواهان براندازی در سوریه بوده و لیکن با تغییر شرایط اینک خواهان فرآیند سیاسی با مشارکت مخالفان است و برای پر رنگ شدن ظرف معارضان عربستان مجبور به پذیرش شرایط جدید حتی با اعلام مشارکت در نبرد علیه تروریستهای دست پرورده خود شده است.

- به نظر می رسد پس از 5 سال بحران و تنش آفرینی در خاک سوریه همسایگان دمشق به این نقطه اساسی پی بردند که دمشق فتح شدنی توسط آنان نیست و نیروهای سوریه و مقاومت دست برتر را در تحولات میدانی منطقه دارند و این خود عامل مهمی در اجبار ریاض به پذیرش واقعیت های منطقه شده است که این موضوع هم می تواند دلیل دیگری بر عمل گرایی ریاض برای چشم انداز اینده خود در منطقه و یا نیروهای تحت امرش در سرزمین شامات باشد.


سخن پایانی اینکه عربستان با توجه به نقش موثر در بی ثباتی و تلاش برای ایجاد یک آرایش جدید سیاسی اینک به اهداف و رویاهای خود نرسیده و مجبور است بستر خواسته های خود را در شرایط پیش روی منطقه دنبال کند و آن فرآیند چیزی جز روند سیاسی در سوریه در سایه اجماع بین المللی نیست.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید