خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی شرایط مطلوبی ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 315298
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 02:28
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متأسفانه در حال حاضر خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی، از شرایط و مطلوبیت‌های لازم برخوردار نیستند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، محمدرضا فراهانی ظهر یکشنبه در نشست خبری افزود: در حال حاضر خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی وضعیت مطلوبی ندارند، ضمن اینکه تعریف مشخص و شفافی از خوابگاه‌های استاندارد نیز وجود ندارد.

وی گفت: هم اکنون خوابگاه‌های علوم پزشکی ۱۲۰ هزار نفر متقاضی دارد، اما به دلیل کمبود خوابگاه، ۷۵ هزار دانشجو نمی‌توانند پذیرش شوند.

فراهانی افزود: اکنون خوابگاه‌های علوم پزشکی بیش از ظرفیت اسمی خود دانشجو پذیرش می‌کنند که اقدامات موثری برای رفع کمبود خوابگاه، در دست اجرا است.

وی با اشاره به اینکه خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی شرایط مطلوبی ندارند، اظهار کرد: مجموع فضای این خوابگاه‌ها ۷۰۰ هزار مترمربع است که از این میزان ۳۰۰ هزار متر مربع فرسوده و مابقی غیر استاندارد است.

وی گفت: با بی توجهی برنامه پنجم به بخش دانشجویی متأسفانه مشکلات بسیاری در بحث خوابگاه‌ها ایجاد شد که با طراحی سند خوابگاه استاندارد، تکمیل خوابگاه‌های نیمه تمام و احداث ۲۰ خوابگاه جدید در راستای رفع مشکلات خوابگاه‌ها در دست اجراست.

فراهانی در خصوص تاثیر طرح تحول سلامت در حوزه دانشجویی افزود: کاهش پرداخت‌ها و ارتقای خدمات از مهم‌ترین اهداف طرح تحول سلامت است، اما این طرح در حوزه دانشجویی ورود نداشته است.

وی همچنین از کمبود پزشک و پرستار در کشور خبر داد و گفت: به رغم فراخوان‌های منتشر شده متأسفانه در حوزه پزشک و پرستاری مراجعه کننده‌ای وجود نداشته است.

فراهانی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی حوزه دانشجویی نیز افزود: به منظور پیشگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز مشاوره فعال بوده و آسیب‌ها را رصد می‌کنند.

فراهانی تصریح کرد: طبق آمار طی سنوات گذشته مراجعات دانشجویان در بحث اضطراب و افسردگی، بیشتر بوده است.

وی گفت: همچنین طبق آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر که در خصوص اعتیاد دانشجویان اعلام شده است، این آمار بسیار تأسف انگیز است و از این جهت اقدامات به صورت جدی‌تر پیگیری می‌شود.

فراهانی همچنین اضافه کرد: در زمینه وام‌های دانشجویی میزان اعتبار پرداختی برای ارائه کمک هزینه تحصیلاتی به دانشجویان پاسخگو نیست.

به گفته وی گردش مالی که در سال به دانشجویان علوم پزشکی پرداخت می‌شود ۷۰۰ میلیارد ریال است.

وی افزود: این در حالی است که امسال به ۴۷۷ دانشجو علوم پزشکی خراسان شمالی یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون ریال وام دانشجویی پرداخت شده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت و درمان افزود: همچنین در حال حاضر دو هزار خانه بهداشت در سطح کشور در حال احداث است که تا پایان سال به اتمام و بهره برداری خواهند رسید.

به گفته وی هم اکنون بالغ بر۱۸۰هزار نفر در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت صبح امروز برای انجام یک سفر یک روزه و افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه عمرانی وارد شهرستان شیروان شد و سالن آمفی تئاتر مجتمع آموزش‌عالی سلامت شیروان را افتتاح کرد.

افتتاح اورژانس پیش بیمارستانی جاده حصار گرمخان، افتتاح سالن ورزشی الغدیر و بازدید از کلینیک ویژه دانشگاه واقع در بیمارستان امام علی (ع) بجنورد، کلنگ زنی مرکز بهداشتی درمانی روستای ارکان، بازدید از بیمارستان و خوابگاه در حال ساخت در بجنورد، حضور در مراسم جشن انقلاب و دانشگاه از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه فراهانی به خراسان شمالی اعلام شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید