آلبوم «رام» همچنان پرفروش است | اتاق خبر
کد خبر: 315424
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 12:15
با گذشت دو هفته از انتشار «رام» اثر پیمان یزدانیان و حسام اینانلو؛ این آلبوم همچنان در میان پرفروش‌ترین آلبوم‌هاست.

پرفروش‌ترین آلبوم‌ها در هفته‌ای که گذشت به شرح زیر است:

۱- قصه باران از سالار عقیلی

۲- چه آتش‌ها اثر همایون شجریان وعلی قمصری

۳- رام اثر پیمان یزدانیان و حسام اینانلو

۴- خداوندان اسرار اثر همایون شجریان و سهراب پورناظری

۵- با قرص‌ها می‌رقصد اثر کاوه آفاق

آلبوم چه آتش‌ها (کنسرت تصویری)

همایون شجریان درباره این اثر می‌گوید: ما به دلیل اینکه روی فیلمبرداری کار به‌صورت اجرای زنده حساسیت ویژه‌ای داشتیم بنابراین تالار وحدت را برای برگزاری کنسرت انتخاب کردیم. این کنسرت به خاطر ترکیب متفاوت در سازبندی، موجب بازتاب‌های جالب توجهی شد که نشات گرفته از نگاه متفاوت و خاص «قمصری» به موسیقی است.

این اثر براساس اشعاری از «سعدی»، «حافظ»، «خیام»، «مولانا»، «عماد خراسانی»، «محمدرضا شفیعی کدکنی»، «ه. ا. سایه»، «فریدون مشیری»، «محمدعلی بهمنی» و «علی غضنفری» با نوازندگی  «نگار خارکن»، «لعیا اعتمادی»، «آتنا اشتیاقی»، «مصباح قمصری»، «بهرام آقاخان»، «حسین رضایی‌نیا»، «همایون نصیری» و «آیین مشکاتیان» شکل گرفته است. آلبوم صوتی آن در سال ۹۲ توسط انتشارات «دل آواز» منتشر شده بود. لازم به ذکر است کنسرت این آلبوم دو سال قبل در «تالار وحدت» برگزار شد.

این ویدیو کنسرت را «هومن سپاه منصوری» کارگردانی کرده است. کنسرت شامل 17 قطعه و به سبک سنتی است. در این اثر قطعاتی چون «ساز و آواز راست پنجگاه»، «آواز زورق شکسته»، «تصنیف چه آتشها»، «آواز بیات ترک»، «تصنیف بزم تو»، «تکنوازی تار»، «تصنیف نه گریه‌ای»، «تصنیف دلم دیوانه شد»، «آواز گناه عشق»، «قطعه راه‌ها»، «مقدمهٔ دشتی»، «تصنیف دل افروزتر از صبح»، «مقدمه اصفهان»، «تصنیف یاران موافق»، «همنوازی کوبه‌ای»، «تصنیف شرم و شوق»، «تصنیف بی‌همگان» اجرا شده است.

«علی قمصری» و«همایون شجریان» علاوه بر این اثر، تاکنون آثاری چون «نقش خیال» و«آب، نان، آواز» را نیز منتشر کرده‌اند.

آلبوم رام

آلبوم «رام» دونوازی بداهه پیمان یزدانیان به عنوان نوازنده پیانو و حسام اینانلو به عنوان نوازنده کمانچه است. هر نوازنده سبک خاص خود را اجرا کرده و سازش از فرهنگ موسیقی متفاوتی حرف زده و همنوازی این دو ساز به تلفیقی از موسیقی ایرانی و غربی رسیده. کاری که در نوع خود بسیار نوگراست. این دو نوازنده تحت عنوان پروژه «دیالوگ» سال 1392 در تالار وحدت تهران روی صحنه رفتند و در سال 93 نیز برای جشن 15 سالگی هرمس کنسرت خود را دوباره برگزار کردند.

«پیمان یزدانیان» و «حسام اینانلو» بیش از سه سال است که به‌صورت مستمر تجربیات موسیقایی خود را در قالب همنشینی‌های بداهه گسترش می‌دهند که حاصل استمرار این همکاری، رسیدن به بیانی مشترک است که ریشه در دو دنیای متفاوت دارد. رامین صدیقی معتقد است؛ در آلبوم «رام»؛ ساز «پیمان یزدانیان» و «حسام اینانلو» سعی دارند یکدیگر را به آرامش برسانند، اما در این میان هربار شخصی سرکشی می‌کند و دیگری او را رام می‌کند.

«پیمان یزدانیان» که به عنوان آهنگساز فیلم نیز شناخته شده است علاوه بر آهنگسازی برای کارگردانان خارجی، سابقه همکاری با کارگردانان شهیر ایرانی ازجمله «عباس کیارستمی»، «اصغر فرهادی»، «کمال تبریزی» و «مسعود کیمیایی» را دارد. «حسام اینانلو» نیز، آهنگساز و نوازنده کمانچه سابقه همکاری با گروه‌های «نهفت»، «ماهریز»، «خورشید» و «همنوازان شیدا» را دارد و علاوه بر نوازندگیِ کمانچه در آلبوم‌های متعدد، آلبوم‌هایی به نام «رهگذار»، «صبح امید»، «در آیینه اوهام»، «شب آیینه‌های نور»، «همساز» و «چهارراه» را منتشر کرده است.

آلبوم «رام» دارای 4 بخش است که بخش اول شامل مونولوگ «پیمان یزدانیان»، بداهه‌نوازی پیانو است و سه بخش بعدی به دونوازی پیانو با کمانچه و کمانچه آلتو اختصاص دارد.

با قرص‌ها می‌رقصد

«با قرص‌ها می‌رقصد» نخستین آلبوم رسمی «کاوه آفاق» خواننده قطعه پرطرفدار «شال» است. او پیش از این با انتشار آلبومی در فضای مجازی و همکاری با گروه The ways توانست نام قابل اعتباری پیدا کند. آفاق و گروهش برای رسیدن به اثری درسبک «پاپ راک ایرانی» تلاش کرده‌اند.

«آفاق» درباره‌ی مضمون محتوایی آلبومش می‌گوید: «شاید بتوان برچسب فلسفی- شخصی را روی موضوعیت آلبوم زد. هدف زدن تلنگری به آدم‌های این نسل و یادواردی گذرا بودن زندگی‌ست. سعی کرده‌ام انسان‌هایی را روایت کنم که به‌جای غم و اندوه زمانه، به تداوم شادی در زندگی فکر می‌کنند و به رقص واداشتن دردها و غصه‌ها.»

ترانه‌ها و ملودی‌های این آلبوم از«آفاق» بوده و«آرمان مهربان» در تنظیم برخی قطعات با او همکاری داشته است. آلبوم با تهیه‌کنندگی «محمدحسین مقدسی تفرشی» با مجوز موسسه «آوای سوته‌دلان» و توسط شرکت «پخش دنیای هنر» منتشر شده است. این اثر دوازده قطعه دارد که به جز قطعه‌ی «فلوکستین» همگی جدید هستند.

خداوندان اسرار

آلبوم «خداوندان اسرار» اولین سی‌دی از پروژه‌ی «آیینه‌ها» با آواز «همایون شجریان» و آهنگسازی «سهراب پورناظری»؛ یکم آذرماه منتشر شد.

در این اثر علاوه بر ساخته‌های «سهراب پورناظری»، قطعه‌ای از ساخته‌های «کیخسرو پورناظری» با نام «یاوران» آمده است که پیش از این در آلبوم «حیرانی» منتشر شده بود و حالا «سهراب پورناظری» با نگاهی متفاوت آن را تنظیم و «همایون شجریان» اجرا کرده است.

«خداوندان اسرار» شامل دو بخش است: در بخش اول آن «ساز و آواز» بداهه در مقام اصفهان با اشعاری از مولوی اجرا شده و بخش دوم شامل روایتی با نام «رهایی» در سه پرده‌ی «مهتاب، خداوندان اسرار، جانی و صد آه» روی اشعاری از خیام، مولوی و حافظ است.

در این آلبوم موسیقی «آزاد میرزاپور» با نواختن بربت، «حسین رضایی نیا» دف، «همایون نصیری» سازهای کوبه‌ای، «آیین مشکاتیان» کوزه، «محمت اکاتای» سازهای کوبه‌ای، «آرشاک ساهاکیان» دودوک، «آرین کشیشی» گیتار بیس و «سهراب پورناظری» تنبور، آواز «همایون شجریان» را همراهی کرده‌اند.

پروژه‌ی «آیینه‌ها» شامل پنج اثر است که در قالب آلبوم‌های صوتی و تصویری خداوندان اسرار، آیینه‌ها و مستندی با نام «آن سوی آیینه‌ها» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد به تناوب منتشر خواهد شد. پیش از این، کنسرت موسیقی «آیینه‌ها» در 53 اجرا در شهرهای مختلف ایران، اروپا و آفریقا اجرا شده است.

قصه باران

آلبوم «قصه باران» کاری با صدای سالار عقیلی و آهنگسازی «امین بیات» است. فضای صوتی این آلبوم بیش از موسیقی ایرانی به موسیقی تلفیقی نزدیک شده و از تکرار همیشگی که در آثار ایرانی رخ می‌دهد دوری جسته است.

امین بیات در خصوص این آلبوم گفت: «در این آلبوم، سعی شده که از لحاظ ملودی، تنظیم و سازبندی فضایی جدید را ایجاد کنم که مخاطب خاص و عام موسیقی، مورد پسندشان قرار گیرد و همچنین ایده این آلبوم از سال 1391 با جناب آقای عقیلی مطرح شد و تمامی آثار باکلام، با توجه به قابلیت‌ها و تواناییِ آوازی آقای عقیلی طراحی شد و ایشان با تسلط کامل و مُهر شخصی خود در این آلبوم، ظاهر شدند که بنده نهایت سپاس را از ایشان دارم.»

اشعار آلبوم «قصه باران» از بزرگان ادب پارسی «حافظ»، «سعدی»، «مولانا» و چند نفر از شاعران معاصر همچون «هوشنگ ابتهاج»، «علی احمدیان» و«الهام دیداریان» هستند.

ناشر آلبوم «قصه باران» نشر موسیقی «کوک» بوده و پخش آن نیز از سوی پخش موسیقی «رها» صورت گرفته است.

منبع:ايلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید