همکاری تجاری ایران و افغانستان به بالاترین میزان رسیده است | اتاق خبر
کد خبر: 315621
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 02:55
در چند سال اخیر کمتر موردی در خصوص اختلاف و یا سوخت پول در داد وستد با افغانمی ها گزارش شده است.

اتاق خبر: محمدمهدی جوانمرد قصاب در خصوص بازار صادرات ایران به افغانستان گفت: همواره ایران و افغانستان به سبب زبان مشترک و فرهنگ نزدیک به هم از رابطه قوی اقتصادی برخوردا بودند و حتی آن زمان که طالبان قدرت را در این کشور در اختیار داشتند کالاهای ایرانی در این کشور وجود داشت اما اکنون به بالاترین حد  خود رسیده است به طوریکه تراز تجاری سال گذشته دو کشور 2.5 میلیارد دلار بوده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایلنا؛ وی افزود: همین زبان مشترک سبب شده که تاجران افغانی به راحتی به ایران سفر کنند و مایحتاج خود را خریداری کنند.

وی در خصوص سرمایه گذاری ایران در این کشور و حضور صنعتگران ایرانی در افغانستان گفت: بخش دولتی و یا خصولتی در برخی از پروژه های این کشور حضور داشته و در بحث خدمات فنی و مهندسی، افغانی ها مایل هستند که با شرکت های ایرانی کار کنند. بخش خصوصی نیز به دلیل ضعف امنیت حضور کمرنگی داشته و شاید دو کارخانه از این بخش در افغانستان حضور دارند.

وی افزود: افغانستان به سبب نا امن بودن مرزهایش و عدم دسترسی به آبهای آزاد مهم‌ترین راه تامین مواد اولیه اش از ایران است. به همین جهت برای سرمایه گذار ایرانی به صرفه نیست که واحد تولیدی خود را در این کشور احداث کند و ترجیح می دهد کالا از واحد تولیدی مستقر در ایران به افغانستان برود ضمن آنکه با وجود نیاز مبرم این کشور به سرمایه گذاری خارجی دولت افغانستان هیچ مشوقی برای سرمایه گذاران خارجی ندارد که این یک ضعف بزرگ است.

جوانمرد قصاب در پایان سابقه تاجران افغانی ایران را خوب عنوان کرد و گفت: در چند سال اخیر کمتر موردی در خصوص اختلاف و یا سوخت پول در داد وستد با افغانی ها گزارش شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید