صادرات گل و گیاه زینتی محلات به کشور روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 315633
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 04:01
در پی سفر اخیر یک هیات تجاری به کشور روسیه ، زمینه صادرات گل و گیاه زینتی شهرستان محلات از توابع استان مرکزی به این کشور فراهم شد.

اتاق خبر: زمینه صادرات گل و گیاه زینتی کشور به روسیه با سفر هیات تجاری از این کشور به محلات در اوایل دی ماه امسال و در پی آن سفر یک هفته ای یک هیات تجاری از گلکاران محلات و نماینده این پژوهشکده به مسکو در روسیه فراهم شده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا، با هماهنگی های انجام شده از طریق سفارت جمهوری اسلامی در کشور روسیه و پیگیری لازم به منظور توسعه صادرات گل و گیاه از ایران به روسیه این فرصت مناسب برای توسعه صادرات و ارزآوری غیر نفتی برای کشور به ویژه شهرستان محلات که قطب تولید گل و گیاه زینتی کشور محسوب می شود، فراهم شده است.
محمد رضا شفیعی معاون پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی محلات و نماینده پژوهشکده در این سفر تجاری، دستاوردهای اقتصادی مهم برای مزیت گل و گیاه در این سفر را تشریح کرد.
س - سفر به روسیه چه دستاوردهایی تجاری در زمینه گل و گیاه در برداشت؟
ج- با سفر پنج روزه هیات تجاری گل و گیاه از شهرستان محلات، همراه با نماینده پژوهشکده به کشور روسیه زمینه مساعدی برای صادرات گل و گیاه از محلات در استان مرکزی به این کشور فراهم شده است.
س - برای تسهیل در امر صادرات گل به روسیه چه توافق هایی انجام شد؟
ج - با جلساتی که طی این سفر همراه با رایزن اقتصادی سفارت ایران در روسیه با مسئولان گمرک، فرودگاه مسکو، یک شرکت بزرگ عرضه کننده گل و یک شرکت طراح فضای سبز در مسکو انجام شد به توافقات خوبی برای تسهیل در بازار رقابتی گل و گیاه دست یافتیم.
س - تسهیل در رقابت و توافق ها را بیشتر توضیح دهید؟
ج - مسیر سبز برای واردات گل به کشور روسیه بوجود می آید به این صورت که تعرفه گمرک از 30 درصد به پنج درصد برای گلهای صادراتی ایران کاهش یافت.
گل جزء محصولاتی است که باید از تازگی و شادابی برخوردار باشد تا از بازار پسندی بهتری برخوردار شود و در صورتی که در پیچ و خم های تعرفه های گمرکی گرفتار شود این ویژگی ها را با عمر کوتاهش از دست می دهد.
با توافق بر برنامه های حمایتی در مسیر سبز ترخیص ویژه برای واردات گل و گیاه در اولویت قرار گرفته است.
س - پیش بینی می کنید چه میزان گل و گیاه از کشور به ویژه محلات به روسیه صادر شود؟
ج - کشور روسیه دومین وارد کننده گل و گیاه به ویژه گلهای شاخه بریده است که نیاز خود را از هلند، اکوادر، اسرائیل و کنیا تامین می کرد.
این کشور سالانه دو تا سه میلیارد دلار گل و گیاه وارد می کند در صورتی که همه صادرات گل و گیاه ایران در سال 40 تا 50 میلون دلار است.
به دلیل کیفیت پایین گلهای تولیدی وارداتی از این چهار کشور و از طرف دیگر گرانی محصول، واردات از آنها خیلی برای روسیه مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل بیشتر نیاز خود را از کشور ترکیه وارد می کرد که با قطع ارتباط با کشور ترکیه تمایل به وارد کردن گل و گیاه از کشور ایران پیدا کرد.
در صورتی که محلات بتواند بخشی از نیاز گل و گیاه این کشور را تامین کند تحول چشمگیری در صنعت گل این شهرستان بوجود می آید.
س - برای صادرات گل از محلات به روسیه مشکلی وجود ندارد؟
س - متاسفانه چرا، نه تنها محلات بلکه در سطح کشور کنسرسیوم (مجموعه ای منسجم برای تامین نیاز یک هدف ) وجود ندارد.
به خاطر این معضل صادرات به صورت پراکنده و توسط واسطه ها انجام می شود که سود حاصل از تولید نیز به جیب دلالان می رود.
برای رفع این مشکل در شهرستان محلات یک کنسرسیوم بوجود می آید که متشکل از چند نفر حقیقی و حقوقی است که با انسجام و هماهنگی روند صادرات را برعهده بگیرند.
س - به نظر شما اولین محموله گل و گیاه از محلات کی به این کشور صادر می شود؟
ج - به زودی یک محموله و نمونه ای از ارقام تولیدی شهرستان محلات همراه با قیمت ارسال می شود تا این روند به هفته ای یک تا دو محموله صادراتی افزایش یابد.
س- در ارتباط به توانایی محلات در زمینه تولید و صادرات گل و گیاه بفرمایید؟
ج- محلات واقع در جنوب شرقی استان مرکزی به دلیل دارا بودن مزرعه های پرورش گل و گیاهان زینتی به شهر گل ایران شهرت یافته و این شهرستان بزرگترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیر کشت و تولید گل و گیاه زینتی است.
سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در استان مرکزی 990 هکتار است که حدود 90 درصد زیر کشت استان متعلق به شهرستان محلات است
شهرستان محلات در جنوب استان مرکزی با 45 هزار نفر جمعیت قطب تولید گل و گیاه ،ماهی زینتی و سنگ نما در کشور است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید