مردم در بخش مسکن ریسک نمی کنند | اتاق خبر
کد خبر: 315640
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 17:58
سرحدی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان ساختمان
به علت نبود سرمایه در کشور، منابع مالی در بازار مسکن وارد نمی شود.

اتاق خبر - بخش مسکن و ساخت و ساز از جمله بخش هایی است که به دلیل حضور تعداد زیادی از نیرو کار و سرمایه در گردش، یکی از مهمترین بخش های اقتصاد هر کشور محسوب می شود. با این حال این بازار در شرایط رکودی سختی به سر می برد و ساخت و ساز در کشور با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کند. این وضعیت تا آنجایی پیشرفته است که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اگر دیوار خانه ها طلا هم باشد مردم خریدار نیستند وضعیت ساخت و ساز کشور را بسیار بد توصیف کرده است.
علیرضا سرحدی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان ساختمان در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت مسکن در کشور بازار مسکن را همچنان رکودی توصیف کرد.
سرحدی در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت بازار مسکن را متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور دانست و گفت: به علت نبود سرمایه در کشور، منابع مالی در بازار مسکن وارد نمی شود. در سال هایی که اقتصاد کشور با رونق نسبی روبه رو بود بخش مسکن از اقتصاد کلان کشور تاثیر می گرفت و فعالیت در این بازار جریان داشت. در حقیقت به دلیل اینکه بخش مسکن سود آور بود، سرمایه های مردم به سمت بخش ساخت و ساز می آمد. اما در سال های اخیر به دلیل رکود در اقتصاد کشور، مردم ترجیح می دهند که پول خود را در بخش هایی که ریسک کمتری نسبت به بخش مسکن دارد سرمایه گذاری کنند. به همین دلیل ساختمان ها ساخته شده فروش نرفته و ساخت و ساز در کشور به افرادی محدود شده که برای مصارف شخصی در این بخش فعالیت دارند.


رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان ساختمان وام های ارائه شده در این بخش را بی تاثیر دانست و ادامه داد: به طور کلی وام چاره ساز مشکلات بخش مسکن نیست. در سال های گذشته نیز مشابه این اقدام نیز انجام شده بود و بی نتیجه بود. به طور کلی اعطای وام تنها بخش کوچکی از قیمت مسکن را می تواند پوشش دهد. با این حال اعطای وام های اخیر نیز حتی در این حد نیز موفق نبود و نتوانست به بازار رکود زده مسکن تکانی بدهد.
وی با انتقاد از شرایط اعطای وام مسکن گفت: شرایط بسیار سختی برای دریافت وام های مسکن اعطایی از سوی دولت تنظیم شده و در عمل تعداد کمی از افراد واجد شرایط دریافت این وام هستند. در چنین شرایطی تنها کسانی می توانند از این وام استفاده کنند که صاحب مسکن هستند و از این وام تنها برای نوسازی یا تعویض مسکن کنونی خود استفاده می کنند.
سرحدی در مورد صحبت های وزیر مسکن و شهر سازی با تایید گفته های وی، بر نبود انگیزه در میان مردم برای خرید مسکن تاکید کرد. وی در ادامه گفت: در سال های 85 و 86 بازار مسکن سودی تا حد 120 درصد برای افراد فعال در این بخش داشت اما این وضعیت تا زمانی که اقتصاد کلان کشور دوباره از حالت رکود خارج نشود دیگر تکرار نخواهد شد.
هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان ساختمان در پایان با تاکید بر اهمیت نقش مسکن و ساخت و ساز در اقتصاد کشور گفت: من امیدوارم که در نهایت با برداشته شدن تحریم ها و سرمایه گذاری خارجی بخش مسکن دوباره رونق بگیرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید