بازار داخلی در دوره پسابرجام در اختیار خارجی‌ها قرار نمی‌‌گیرد | اتاق خبر
کد خبر: 316311
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 19:03
معاون اول رئیس جمهور گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی شعاری برای ما نیست و واقعیتی کاملا پذیرفته شده است و ما در دوره پسابرجام بازار داخل را در اختیار خارجی‌ها قرار نمی‌دهیم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری عصر سه‌شنبه در جلسه شورای اداری استان که در تالار مرکزی قم برگزار شد، در سخنانی با بیان اینکه قم پایگاه اصلی انقلاب بوده و نقش مهمی در پیروزی نهضت امام راحل برعهده داشته است، اظهار داشت: مردم قم، روحانیت معزز و حوزه‌های علمیه همواره پشتیبان نظام اسلامی بوده‌اند و ما بعد از پیروزی انقلاب تا به امروز تلاش کرده‌ایم که هر روز به آرمانهای نظام، امام راحل و شهدا نزدیک شویم.

وی افزود: امیدواریم با تمام توان بتوانیم اهداف نظام اسلامی را دنبال کنیم و کشور را به جایگاه مطلوبی برسانیم و گام‌های بلندی در جهت توسعه و پیشرفت ایران اسلامی برداریم.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: انقلاب اسلامی در مقطعی به پیروزی رسید که این امر برای بسیاری از سیاستمداران و تحلیلگران دور از انتظار بود که انقلاب نیز بر پایه‌های دین بتواند مردم را به حرکت وا دارد و رژیمی که پایگاه محکمی در کشورهای استکباری داشت را ریشه کن کند.

وی تأکید کرد: کار انقلاب اسلامی را باید سال‌ها و قرن‌ها تحلیل و بررسی کرد که چگونه ملت را به حرکت درآورد و رژیم ریشه در استکبار را سرنگون کرد.

جهانگیری با اشاره به جنایاتی که امروز از سوی برخی از گروه‌های تکفیری همانند داعش در حال رخ دادن است، افزود: این اقدامات جز وحشیگری چیز نیست و آن‌ها با نام اسلام دست به چنین کشتاری می‌زنند که این امر صدمه بزرگی به اسلام زده است و آنان تلاش می‌کنند در دنیا یک فضای اسلام هراسی و دین ستیزی را ایجاد کنند.

وی گفت: کشور ما و انقلاب اسلامی توانست چهره رحمانی و واقعی از اسلام را به دنیا نشان دهد و به همین علت بخش‌هایی از دنیا به سمت اسلام روی آوردند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت اسلامی باید با اقدامات خود الگویی از اسلام در عرصه‌های مادی و معنوی را به جهان ارائه کند، اظهار داشت: این الگو می‌تواند سعادت بشری، آزادی انسان‌ها، حق تعیین سرنوشت ملت‌ها در حکومت را به تصویر بکشد.

نباید به سمت مطرح کردن بزرگی مشکلات برویم

وی افزود: با وجود همه مشکلاتی که در مسیر انقلاب اسلامی وجود داشته است و تلاش دشمنان از روز اول پیروزی انقلاب تا به امروز در ایجاد توطئه‌های مختلف اگر با دید منصفانه بخواهیم تحلیل کنیم جمهوری اسلامی پیشرفت‌های زیادی داشته است.

جهانگیری با بیان اینکه ایران هم مانند سایر کشور‌ها مشکلاتی در بخش‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارد، ادامه داد: نباید به سمت مطرح کردن بزرگی مشکلات برویم تا مردم از نظام اسلامی ناامید شوند.

وی با بیان اینکه امنیتی که امروز در کشور حاکم است در منطقه بی‌نظیر است، با اشاره به شرایط برخی از کشورهای منطقه همانند افغانستان و پاکستان اظهار داشت: افغانستان سال‌هاست که با مشکل تروریست دست به گریبان است و امروز چیزی از آن نمانده است و پاکستان نیز که از جمله کشورهای بزرگ اسلامی است وضعیت ناامنی دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در غرب کشور هم در عراق شاهد اشغال این کشور توسط بیگانگان بودیم و امروز هم تکفیری‌ها برخی از شهرهای بزرگ این کشور را از جمله موصل در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه در سوریه، لیبی و یمن نیز وضعیت بسیار اسفناک است، اظهار داشت: ایران اسلامی در این ناامنی‌ها به کانون امنی در منطقه مبدل شده است و تشکیل گروههای تروریستی از جمله داعش نیز که منابع مالی و تسلیحاتی بسیاری در اختیار دارند هدف اصلی آن‌ها ضربه زدن به ایران است.

ایران برای حل مشکلات منطقه‌ای باید نقش آفرینی کند

جهانگیری با اشاره به شرایط جمهوری اسلامی ایران پس از اجرایی شدن برجام ابراز داشت: امروز تغییر عمده‌ای در نظر وزرای اتحادیه اروپا دیده می‌شود و همگان معتقدند که ایران اسلامی برای حل مشکلات منطقه‌ای باید نقش آفرینی کند و نظر ایران برای حل بسیاری از مشکلات منطقه باید گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشور از نظر آسیب‌های اجتماعی رنج می‌برد، اظهار داشت: نسل جوان باید نسبت به آینده کشور امیدوار باشد و مسئولان باید تلاش کنند تا اوضاع خوبی را برای سرنوشت جوانان رقم بزنند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز، دولت از مشکلات اساسی عبور کرده است، عنوان کرد: در ابتدای کار دولت یازدهم باید موضوعات کلیدی را حل می‌کردیم که از جمله آن‌ها به سرانجام رساندن موضوع هسته‌ای بود.

وی افزود: مذاکرات هسته‌ای پیچیده‌ترین مذاکراتی بود که در سطح دنیا و در تاریخ معاصر انجام شد و ایران نه تنها در برابر ۶ کشور بلکه در برابر اتحادیه اروپا، سازمان ملل با آژانس هسته‌ای قرار داشت.

جهانگیری افزود: در مسیر مذاکرات نیز اخلالگرانی که فکر می‌کردند حل مشکل هسته‌ای ایران به نفع ما نخواهد بود به صحنه آمدند و صهیونیست‌ها و صعودی‌ها تلاش کردند تا به نوعی ایجاد مزاحمت کنند.

دنیا به عظمت تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اقرار کرد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران در مذاکرات هسته‌ای به همه اهداف خود دست یافت، گفت: برخی‌ها در داخل و از روی لج بازی‌های سیاسی نظراتی دارند که البته نظرشان محترم است اما باید به این نکته توجه داشت که دنیا به عظمت تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اقرار کرد و حتی یک نفر هم پیدا نشد که بگوید ایران در این مذاکرات ضرر کرده است و اگر این کار دیگری می‌کردیم بهتر بود.

جهانگیری با اشاره به سفر رئیس جمهور به برخی کشورهای اروپایی بعد از رفع تحریم‌ها اظهار داشت: ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس در سفر رئیس جمهور به فرانسه قرار شد بدون اینکه پولی از ناحیه ایران پرداخت شود در اختیارمان قرار گیرد و شرکت نیز این هواپیما را به ما می‌دهد و از محل فروش بلیت‌های آن هزینه هواپیما‌ها را دریافت می‌کند حالا برخی‌ها در داخل می‌گویند که چرا کشور این هواپیماهای نو را آورده است.

وی ادامه داد: امروز دنیا به این نتیجه رسیده که می‌تواند با منطق و استدلال با ایران روبرو شود.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه امروز برخی‌ها در داخل نگران هستند که ورود خارجی‌ها پس از برجام تولید کشور را تحت شعاع قرار دهد، افزود: مدیرانی که امروز در رأس کار هستند چکیده ۳۷ سال مدیریت نظام هستند و این امکان ندارد که اجازه دهیم که تولید داخل توسط خارجی‌ها آسیب ببیند و لطمه بخورد.

اقتصاد مقاومتی واقعیتی کاملا پذیرفته شده است

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی موضوعی شعاری برای ما نیست و واقعیتی کاملا پذیرفته شده است و ما در دوره پسابرجام بازار داخل را در اختیار خارجی‌ها قرار نمی‌دهیم.

وی عنوان کرد: اقتصاد دنیا در حال رکود است و ایران کشوری است که استعدادهایی دارد که قادر است بخشی از اقتصاد دنیا را به حرکت درآورد چرا که دارای شاخص‌هایی از جمله نیروهای جوان و تحصیلکرده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سال ۹۴ سخت‌ترین سال اقتصادی کشور بعد از انقلاب بود، افزود: در دولت قبل به نفت ۱۰۰ دلاری عادت کردیم و دستگاه‌هایی در بودجه دولتی سهیم شدند که امروز اگر بخواهیم آن‌ها را حذف کنیم می‌گویند سیاسی برخورد کرده‌اند.

وی بیان داشت: در سال ۹۰، ۱۱۸ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و همه آن مصرف شد و درآمد ارزی کشور امسال ۲۵ میلیارد دلار بوده است.

جهانگیری با اشاره به شرایط اقتصادی امروز کشور اظهار داشت: امروز تورم در حال کاهش است، فضای کسب و کار بهبود یافته و رشد اقتصادی شروع شده است و نرم سرمایه گذاری نیز در حال مثبت شدن است.

توسعه قم باید در دستور کار باشد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه عواملی تصمیم گرفتند امید مردم را به هر نحوه از بین ببرند، گفت: امروز توسعه قم باید در دستور کار باشد و این امر جزء افتخارات دولت است.

وی با بیان اینکه سفر امروز من به قم سفری کاری بوده است، گفت: باید تلاش کنیم تا مسائل قم حل شود چرا که قم می‌تواند کانون مهم توسعه اقتصادی و صنعتی باشد.

جهانگیری همچنین به مسئولان استان توصیه کرد که نباید تنها مشکلات را ببیند و قم می‌تواند خوب اداره شود و کار مدیریت آن است که بتوان گره از مشکلات باز کرد.

وی با اشاره به اینکه قم از ظرفیتی همانند حضور دکتر لاریجانی به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی بهره‌مند است، ادامه داد: آقای لاریجانی در این سال‌ها به دولت خیلی کمک کرده است و ما از مردم قم به خاطر نماینده اشان سپاسگزاریم و قرار ما این است که مدیری که اهل کار نباشد باید استعفا دهد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید