کمبود نقدینگی، مشکل تولید در کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 316488
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 13:07
رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد
رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد تاکید کرد: واحد های تولیدی هیچ مشکلی به غیر از کمبود نقدینگی ندارند.

اتاق خبر- سید محمد رضا سید نبوی رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد در پاسخ به سوالی در مورد مشکل اقتصاد کشور در دوران پسا تحریم، مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی در واحد های تولیدی و سرمایه گذاری در این واحد ها را به عنوان مشکلات اقتصاد ایران در پسا تحریم اعلام کرد.


سید نبوی در گفت و گو با اتاق خبر، با اعلام اینکه دولت باید تلاش کند که واحد های تولیدی که تعطیل شده اند دوباره به عرصه تولید بازگردند گفت: واحد های تولیدی هیچ مشکلی به غیر از کمبود نقدینگی ندارند. متاسفانه بانک ها با سختگیری در مورد اعطای وام به تولید کنندگان و صنعتگران باعث شده اند که بیشتر واحد های تولیدی با مشکلات عدیده ای دچار شوند و در برخی مواقع به طور کامل دست از تولید بکشند.


رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد با اعلام اینکه طلب سیستم بانکی از بخش تولید بسیار بالا است از وجود برخی از رانت ها در سیستم اقتصادی کشور خبر داد، و گفت: متاسفانه برخی افراد در سال های گذشته به بهانه های مختلف از بانک ها وام های کلان گرفته اند و با بازپرداخت نکردن آنها باعث بروز مشکل در اقتصاد کشور و بدبینی بانک ها به تولید کنندگان شده اند.


وی با ابراز خرسندی از ورود هیئت های تجاری خارجی به کشور، وابسته شدن اقتصاد کشور به خارج را رد کرد. وی در این باره گفت: برخی از افراد عنوان می کنند که با باز شدن فضای تجارت جهانی بر روی کشور، ایران تبدیل به بازاری برای تولیدات و محصولات مصرفی خارجی تبدیل خواهد شد. من این حرف را به هیچ عنوان قبول ندارم زیرا در حال حاضر سیاست های کشور بر این اساس است که تنها کالاهای اساسی و سرمایه ای وارد کشور شوند و حضور این هیئت های تجاری نیز بر همین اساس است. در حقیقت ما انتخاب خواهیم کرد که چه چیزی را نیاز داریم و برای خرید آن اقدام نمائیم.


سید نبوی با تاکید بر حاکمیت انضباط مالی در کشور، از نقش گمرک دراین زمینه دفاع کرد و ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سیستم پنجره واحد در گمرک که به تازگی به بهره برداری رسیده است فساد در این بخش بسیار کمتر شده و قاچاق کالا کمتر از گذشته صورت می گیرد.


رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد با دفاع از تک نرخی شدن ارز، گفت: عرضه و تقاضا باید قیمت ارز را تعیین کند. در حقیقت دو نرخی شدن ارز باعث می شود که در اقتصاد کشور رانت به وجود بیاید و افراد سودجو بتوانند با روابطی که دارند به ارز ارزان تر دست پیدا کنند. در مورد قیمت ارز نیز اعتقاد من بر این است که با توجه به اجرایی شدن برجام قیمت ارز پائین تر از میزان فعلی خواهد شد.


وی در پایان در مورد آینده بخش خصوصی و وضع این بخش از اقتصاد کشور در سال آینده با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، گفت: امیدوار هستیم که دولت و رئیس جمهور با حمایت از بخش خصوصی موجبات پیشرفت و حرکت اقتصاد کشور را فراهم کنند و با حذف قوانین دست و پاگیر و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار باعث رشد اقتصاد کشور شوند. من به شخصه آینده روشنی را برای بخش خصوصی می بینم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید