افزایش قیمت نفت در پی اظهارات وزیر نفت ایران | اتاق خبر
کد خبر: 316497
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 22:21
در پی اظهارات وزیر نفت ایران مبنی بر آمادگی کشورش برای مذاکره با عربستان بر سر وضعیت فعلی بازار نفت قیمت این محصول در بازار جهانی افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت در برابر ۳۱ دلار و ۵ سنت معامله شد.

اتاق خبر: قیمت نفت که روز قبل در معاملات آسیایی به دلیل کاهش امیدواری ها به کاهش تولید و پس از افت شدید بازارهای بورس در جلسه قبل، کاهش یافته بود در معاملات امروز با افزایش روبرو شد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛  قیمت هر بشکه نفت برنت با 2.4 درصد افزایش به 31 دلار و 5 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز 2 درصد رشد به 28 دلار و 51 سنت رسید.

دانیل آنگ، تحلیلگر موسسه فیلیپ فیچرز در سنگاپور گفت، با توجه به اینکه بازارهای بورس آسیایی این هفته به دلیل تعطیلات سال نوی چینی تعطیل هستند، قیمت نفت تحت تاثیر «عدم حمایت قیمتی مورد نیاز از جانب تجار چینی» قرار داشته است.

وی افزود، در حالی که عناصر بنیادین عرضه و تقاضا تغییری نکرده است، ترمیم قیمت امروز بعد از افت قیمت های شدید این هفته، فنی بوده است.

قیمت نفت حدود 70 درصد از اواسط سال 2014 تاکنون کاهش یافته و اوپک نیز در این مدت از کاهش تولید امتناع کرده است.

اما اظهارنظر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران که گفته بود ایران آماده مذاکره با عربستان بر سر وضعیت فعلی بازار نفت است، عاملی حمایتی برای قیمت نفت بوده است. زنگنه گفته: «ما از هر نوع گفت و گو و همکاری ای با اعضای اوپک از جمله عربستان حمایت می کنیم.»

ایران بعد از لغو تحریم های غرب صادرات نفت خود را از سر گرفته و این مسئله موجب فشار بیشتری بر بازار نفت شده که با مازاد عرضه مواحه است.

هرچند ممکن است اظهارنظر این مقام ایرانی خبری خوب برای بازار نفت محسوب شود، اما مفسران درباره عملی شدن هرگونه توافقی بر سر کاهش تولید تردید دارند.

ایوان لوکاس، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «ایران مخالف کاهش تولید بوده است... حرف های زیادی در این باره گفته می شود، اما هرگز هیچ اقدامی صورت می گیرد.»

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید