کشتی‌ بدون سرنشین ارتش آمریکا 18 فروردین به آب انداخته می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 317439
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 18:12
در جستجوی خودکار زیردریایی‌ها
ارتش آمریکا اعلام کرده است که اولین کشتی‌ بدون سرنشین خود را که به «شکارچی روح» مشهور شده‌ از 18 فروردین سال آینده عملیاتی می‌کند. وظیفه اصلی این کشتی‌های خودکار ردیابی زیردریایی‌هاست.

اتاق خبر - يكي از مهمترين مشخصه زيردريايي‌ها توانايي آنها در حركت به صورت پنهان است و به همين خاطر رهگيري و رديابي زيردريايي‌هاي دشمن يكي از دغدغه‌هاي مهم نيروهاي دريايي كشورهاي مختلف است. از چند سال قبل برنامه‌ای از طرف دو موسسه دارپا و شرکت امنیت ملی، سلامت و مهندسی ایالات متحده (لیدوس) برای ساخت کشتی بدون سرنشین و خودکار برای رهگیری زیردریایی‌های دیزلی در اعماق بسیار ژرف آغازشده بود كه اكنون به مرحله عملياتي رسيده است.

این کشتی بنا به نوع طراحی اشاره شده، نه‌تنها قادر به انجام عملیات ضد زیردریایی‌های جنگی است، بلکه می‌تواند برای ماموریت‌های اطلاعاتی، نظارت و بازرسی و شناسایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. مضاف بر آن، توانایی گزارش موقعیت و شرایط لحظه به لحظه‌ خود و پیش‌بینی فعالیت‌های دیگر ناوها، با برنامه‌نویسی خاص رایانه‌ای، را نیز به عهده دارد. اولين كشتي از اين ناوگان با طول 40 متر قرار است از 18 فروردين ماموريت خود را آغاز كنند و دوره گشت‌زني آنها سه ماهه در نظر گرفته شده است.

اين كشتي‌ها با بهره‌گیری از حسگرهای پیشرفته همراه با طراحی و معماری خاص بدنه در راستای نظارت مستمر و خودکار آنها مي‌توانند به صورت شبانه‌روزي و مستمر به گشتزني در آبها بپردازند. موقعيت اين كشتي‌ها از سوي بخش كنترل ارتش آمريكا پيگيري مي‌شود و هدايت آنها صورت مي‌گيرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید