اعضای خبرگان علاوه بر اجتهاد باید بینش کافی سیاسی و اجتماعی داشته باشند | اتاق خبر
کد خبر: 317680
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 11:45
روحانی در نطق انتخاباتی:
کاندیدای مجلس خبرگان رهبری گفت: اعضای مجلس خبرگان علاوه بر اینکه خودشان بایددارای رتبه اجتهاد از لحاظ درس‌های حوزوی باشند باید بینش کافی را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی داشته باشند و خود اعضای خبرگان نیز باید آگاه به زمان باشند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان در نطق تبلیغاتی خود اظهارداشت: هفتم اسفند 1394 برای ما بسیار حائز اهمیت است، هم از جهت انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم برای انتخابات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، این انتخابات در واقع تبیین و برهان روشن برای مردم‌سالاری دینی این نظام است.

روحانی تصریح‌کرد: در قانون اساسی کشور ما در اصل چهارم به روشنی، اسلامیت و همه قوانین، مقررات تصریح شده است و در اصل ششم، اداره کشور توسط آرای مردم تأکید شده است، بنابراین از یک طرف دینی بودن نظام و از طرف دیگر مردم‌سالار بودن نظام در قانون اساسی کشورمان به صراحت بیان شده است.

وی ادامه داد: برای نسل جوان مهم است که بر این نکته توجه داشته باشند که رهبری نظام هم انتخابی است و فردی که مسئولیت سنگین رهبری را برعهده دارد، به طور غیرمستقیم توسط مردم ایران انتخاب می‌شود.

این کاندیدای مجلس خبرگان گفت: مردم نمایندگان خودشان در استان‌های مختلف برای مجلس خبرگان رهبری را تعیین می‌کنند و این نمایندگان منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبری هستند که در زمان لازم فقیه عادل شجاع مدیر، مدبر و آشنا به زمان را برای رهبری این نظام و امت اسلامی انتخاب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در قانون اساسی به کلمه انتخاب درباره رهبری تصریح شده است و در نامه مهم امام(ره) در آخرین هفته‌های حیات پربرکت ایشان به مجلس بازنگری به مسئله انتخاب تصریح شده است، بنابراین رهبری در نظام کشور ما انتخابی است.

روحانی ادامه داد: برخی بدخواهان نظام تبلیغ می‌کنند که در نظام ما برخی انتخابی و برخی غیرانتخابی هستند، این سخن صحیح و درستی نیست و ما مجلس مهم خبرگان را داریم که گرچه در روزهای عادی و معمولی ممکن است مردم از آثار این مجلس مطلع نباشند و برای آنان ملموس نباشد، اما من به عنوان فردی که در دو دوره مجلس خبرگان یعنی در دوره سوم و چهارم حضور داشتم، می‌توانم شهادت دهم که کمیسیون‌های مختلف مجلس خبرگان در طول سال فعال هستند.

وی که در رادیو تهران سخن می‌گفت در ادامه بیان داشت: مجلس عمومی مجلس خبرگان حداقل دوبار در سال و هر بار ضرورت داشته باشد، به عنوان اجلاس فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهد و اینگونه نیست مجلس خبرگان فردی را به عنوان رهبری تعیین کند و کارش تمام باشد و مسئولیتش به پایان رسیده باشد تا خدای‌ناکرده روزی پیش بیاید که نیاز باشد رهبر جدید را برگزیند و انتخاب کند.

این کاندیدای مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: در قانون اساسی به صراحت در اصل یکصد و یازده قانون اساسی آمده است که مجلس خبرگان بر صفات رهبری همواره نظارت می‌کند و همه صفات رهبری در اصل پنجم قانون اساسی و اصل یکصد و نه قانون اساسی تصریح شده است، باید به طور مداوم توسط مجلس خبرگان مورد نظارت دقیق قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: مردم ما می‌دانند که در مجلس خبرگان دو کمیسیون وجود دارد که یکی کمیسیون تحقیق، کمیسیون یکصد و یازده قانون اساسی و دیگری کمیسیون یکصد و هفت قانون اساسی است که در کمیسیون یکصد و هفتم قانون اساسی همواره نسبت به آنهایی که احتمالاً می‌توانند رهبری آینده نظام را برعهده بگیرند، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، البته اینها مطالبی نیست که منتشر شود، اما در این کمیسیون و در هیأت رئیسه خبرگان همواره مورد توجه است.

روحانی ادامه داد: در کمیسیون تحقیق که کمیسیون یکصد و یازده قانون اساسی است، این کمیسیون به طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد و طبق این اصل صفات رهبری را مورد نظارت قرار می‌دهد و مردم ما می‌دانند که طبق اصل یکصد و یازده قانون اساسی اگر روزی رهبری از اداره وظیفه مسئولیت خود ناتوان شود و یا فاقد صفاتی شود که در اصول قانون اساسی تصریح شده است و یا روشن شود که قبلاً رهبری دارای آن صفات نبوده است و بعداً متوجه شوند، مجلس خبرگان رهبری می‌تواند رهبری را از مسئولیت خود کنار بگذارد و رهبری جدید را انتخاب کند. 

روحانی خاطرنشان کرد: بنابراین مسئله رهبری درست است که یک مسئله کاملا دینی است و فردی که رهبر نظام است فقیهی است که به عمق مسائل دینی آشناست و فقه به معنای درک عمیق است و به معنای مصطلح امروز یعنی تسلط بر احکام فرعی اسلام نیست بلکه فقه به معنای کسی است که به اعتقادات اسلام، احکام اسلام و فصول اخلاق و ابعاد مختلف فرهنگ عظیم اسلام آشناست.

این کاندیدای مجلس خبرگان افزود: البته این که تنها آشنا باشد بلکه فقیه بودن یعنی عمیقاً به همه مسائل توجه داشته باشد و در کنار این مسئولیت سنگین و صفت مهم فقیه بودن و عادل بودن، مهم این است که رهبری باید آشنا به زمان و شرایط و مقتضیات زمان باشد که اگر آشنا به شرایط و مقتضیات زمان نباشد، اداره و آنچه که به عنوان تدبیر و یا مدبر بودن در قانون اساسی آمده است دچار مشکل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مردم ما باید توجه داشته باشند که دارند که انتخابات مجلس خبرگان بسیار حائز اهمیت است، طبق قانون اساسی در شرایط فعلی برای انتخاب رهبری در شرایطی که نیاز باشد، هیچ راهی برای انتخاب جز از طریق مجلس خبرگان وجود ندارد یعنی تنها مرجعی که در شرایط لازم رهبر جدید را برمی‌گزیند و انتخاب می‌کند تنها مجلس خبرگان است.

این کاندیدای مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: اعضای مجلس خبرگان علاوه بر اینکه خودشان بایددارای رتبه اجتهاد از لحاظ درس‌های حوزوی باشند باید بینش کافی را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی داشته باشند و خود اعضای خبرگان نیز باید آگاه به زمان باشند.

وی ادامه داد: برای مردم ما بسیار مهم است که نمایندگانی برگزینند که آن نمایندگان باید رهبری را انتخاب کنند که آن فرد بینش سیاسی  و اجتماعی داشته باشد، مدیر و مدبر باشد، قدرت اداره جامعه اسلامی و امت اسلامی را داشته باشد، پس کاندیدا وقتی می‌خواهند امروز برای مجلس خبرگان انتخاب شوند، مردم باید همه ویژگی‌ها و صفات را مدنظر قرار داشته باشند.

روحانی اظهارداشت: مردم باید بدانند که مجلس خبرگان هم مجلسی است که رهبری را انتخاب می‌کند و هم مجلسی است که بر صفات رهبری به طور مدام نظارت می‌کند و اگر خدای ناکرده زمانی لازم باشد رهبری را از سمت رهبری طبق اصل 111 قانون اساسی از سمت رهبری برکنار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مجلس خبرگان اول در یک مقطع حساس در 14 خرداد 1368 وظیفه بسیار مهم خودشان را به نحو احسن انجام دادند و بعد از رحلت امام راحل که روز غم و اندوه برای ملت ما بود، در کمتر از 24 ساعت مجلس خبرگان توانست رهبری شجاع، عالم، مدیر و مدبر و ادامه دهنده راه امام را به خوبی برگزیند و فرد اصلح را برای این کار انتخاب کرد و برگزید.

این کاندیدای مجلس خبرگان تصریح کرد:‌ ما باید به روز 14 خرداد نگاه کنیم، وقتی به مجلس خبرگان فکر می‌کنیم باید به لحظه‌ای فکر کنیم که اگر لازم بود مجلس خبرگان  بتواند با صلابت، با شهامت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون در نظر گرفتن مسائل حزبی و جناحی و تنها در چارچوب احکام، منافع اسلام و امت اسلام و جهان اسلام و کشورمان بتواند رهبری را که از هر جهت صالح و اصلح باشد برگزیند و انتخاب کند.

وی ادامه داد: البته در سال‌های اخیر از دوره سوم در مجلس خبرگان کمیسیون‌های جدیدی تشکیل شد که برای انجام وظایف به مجلس خبرگان کمک می‌کند در مجلس سوم خبرگان کمیسیون سیاسی و اجتماعی تشکیل شد که مسائل مهم سیاسی داخل کشور و سطح جهان اسلام و سراسر جهان را مورد بررسی قرار دهد، همچنین مسائل اجتماعی را مورد دقت قرار دهد.

این کاندیدای مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: کمیسیون سیاسی اجتماعی خبرگان در هر اجلاس مجلس خبرگان گزارشی به مجلس ارائه می‌دهد و افرادی که در این زمینه  صاحب‌نظر هستند برای سخنرانی و بحث در مجلس خبرگان دعوت می‌کند که من افتخار داشتم حدود 8 سال در دو دوره رئیس کمیسیون بودم و این کمیسیون وظایف بسیار مهم و اساسی را در این رابطه دارد که ما در بحث خبرگان تنها مسئله فقه و فقاهت نیست بلکه مسئله بینش اجتماعی و سیاسی حائز اهمیت است.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ انتخابات مجلس خبرگان انجام یک وظیفه و رسالت بسیار مهم است و برای اینکه مردم ایران و بزرگوار و فهیم ایران به این نکته توجه داشته باشند که مجلس خبرگان تا چه حد اهمیت دارد باید، بدانند که وظایف رهبری تا چه حد با اهمیت و سنگین است.

این کاندیدای مجلس خبرگان خاطرنشان کرد:‌ رهبر معظم انقلاب شخصیتی است که سیاست‌های کلی نظام را تبیین می‌کند و فردی است که فرمان جنگ و صلح را به عهده دارد و فردی است که فقهای شورای نگهبان را انتخاب می‌کند، رئیس قوه قضائیه را انتخاب می‌کند، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را انتخاب می‌کند و بر کار سه قوه نظارت دارد و شخصیتی است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری با حکم خود رای مردم را نافذ می‌کند بنابراین رهبری رسالت‌ها و وظایف‌های سنگینی بر دوش دارد.

وی ادامه داد: به خصوص در شرایط امروز و شرایطی که امت اسلام و منطقه دارد و تصمیم‌گیری، راهنمایی و رهنمود در مقاطع حساس گاهی یک جمله و یک کلمه‌اش بسیار برای کشور، ملت و امت اسلامی بسیار سرنوشت‌ساز است.

روحانی تصریح کرد: امروز به حمدالله رهبری شایسته و فرهیخته داریم اما باید برای روز مبادا هم فکر کنیم و توجه کنیم که یک رهبر با یک مسئولیت سنگین توسط مجلس خبرگان باید انتخاب شود و هر رای ما در روز 7 اسفند راجع به نمایندگان خبرگان سرنوشت‌ساز است.

وی ادامه داد: باید بدانیم گاهی در شرایطی قرار می‌گیریم که برای انتخاب رهبری یک رای اهمیت دارد و طبق قانون اساسی گاهی چند نفر دارای شرایط مساوی از لحاظ فقهی، اجتماعی و بینش سیاسی هستند، این رای خبرگان است که بین دو یا سه نفر مشابه تعیین می‌کند چه کسی رهبر باشد.

این کاندیدای مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: رای یک عضو خبرگان بسیار اهمیت دارد و این آرای مردم پای صندوق است که می‌تواند بهترین نمایندگان و صالح‌ترین نمایندگان را برای مجلس خبرگان رهبری انتخاب کند و امیدوارم همه ما در ادای وظیفه مهم خود موفق باشیم و بتوانیم وظیفه تاریخی و مهم خود را در 7 اسفند به بهترین نحو انجام دهیم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید