توانایی در یک رشته برای دخترها کافی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 317876
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 10:12
گفتگو با اوین رشیدی رستمی گرافیست موفق و نوجوان جوانرودی:
گفت و گوی اتاق خبر با دختر نوجوان جوانرودی که با امکاناتی محدود موفق شد در مکان چهارم المپیاد ملی مهارت در رشته گرافیک قرار بگیرد

اتاق خبر سرویس علمی: نامش «اوین» است یک اسم دخترانه کُردی که به معنای عشق است. اوین 16 ساله است و متولد شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه است. او اخیراً به عنوان یکی از چهره های برتر گرافیست کرمانشاهی به رقابت با دیگر دانش آموزان کشور پرداخت، و موفق شد در حوزه خود رتبه چهارم را بدست آورد. دختر با استعداد جوانرودی که تلاشها و آثارش باعث جلب توجه دیگران می شود به دلیل مشکلی که برایش در سالهای کودکی اتفاق افتاده است توجهات بیشتری به خود جلب می کند و آن هم داشتن میله های فلزی در اطراف سر که بوسیله یک جلیقه مخصوص ثابت نگه داشته شده است. علت این امر هم آن است که اوین در هنگامی که کودکی بیش نبود از روی سُرسُره به زمین افتاد و یکی از مهر های پشت گردنش به شدت آسیب دید به نحوی که سالها درگیر آمد و شد با پزشکان، عمل های جراحی طولانی و سخت و بستری شدن های طولانی مدت در تهران و کرمانشاه بود. حتی بنا به گفته پدرش در یک برهه از زمان پزشکان از او قطع امید کردند چرا که مهره گردنش در حال جوش خوردن بر روی عصب نخاعی اش بود، مساله ای که به رغم نادر بودن در جهان با تلاش پزشکان متبحر وطنی خوشبختانه حل شد. حال اوین هنوز  میله های سنگین فلزی را با خود حمل میکند هرچند وضعیتش بسیار بهتر از گذشته و درمانش در یک روند رو به بهبود است. در ادامه گفت و گوی اتاق خبر با این دختر کوشای استان کرمانشاه خواهد آمد:

در گام اول خود را معرفی کنید

اوین رشیدی رستمی متولد سال 1378 در شهرستان جوانرود هستم و ساکن همین شهرم. در یک خانواده متوسط که شغل پدرم کشاورزی و مادرم خانه دار است و دو خواهر بزرگتر از خودم دارم و برای دومین سال پیاپی به عنوان یکی از برگزیدگان استان کرمانشاه موفق به کسب مجوز شرکت در المپیاد کشوری شدم.

گویا سال گذشته هم شما موفق شدید به المپیاد راه پیدا کنید اما بنا به قوانین و مقررات نگذاشتن در آن شرکت کنید، علت چه بود؟

بله متاسفانه پارسال به رغم اینکه در استان کرمانشاه اول شده بودم گفتند چون سنم پایین تر از حد نساب ورودی به المپیاد است نمی توانم در آن شرکت کنم. پدرم بسیار پیگیری کرد اما نهایتاً موفق نشد و من مجبور شدم یکبار دیگر در مسابقات انتخابی استان شرکت کنم و به عنوان نفر اول دست پیدا کنم و خوشبختانه امسال توانستم به المپیاد بیایم و چون 16 سالم شده بود دیگر مشکل پارسال را نداشتم.

عدم اجازه برای شرکت در المپیاد به دلیل کم بودن سن کمی غیرمنطقی نیست به نظر خودتان؟

چرا ولی خب چاره ای نبود و مجبور شدم یکسال دیگر صبر کنم و دوباره در انتخابی استان شرکت کنم.

چند سال هست به کارهای هنری و گرافیکی مشغول هستید؟ و چرا این رشته را انتخاب کردید

-تقریبا 2 سالی هست بطور جدی به گرافیک و هنر علاقمند شدم علت این امر هم به جذابیت های این رشته باز می گردد و اینکه این پتانسیل و توانایی را در خودم می دیدم که می توانم در آن موفق بشوم و همچنین حس لذتی که از کار کردن در هنر می برم یک عامل دیگر گرایشم به این رشته بوده است.

آسیبی که در کودکی دیدید تاثیر منفی بر روی کار و توان شما نگذاشته است؟ به هر حال مجبور هستید روزانه میله های فلزی را تحمل کنید، کمتر تحرک داشته باشید و ...

بطور کلی این آُیب دیدگی و دوره طولانی نقاهتش که تا به امروز ادامه داشته است باعث شده است تا محدودیت هایم زیادتر شود و به خیلی از کارهایی که دوست دارم و به آنها علاقه دارم نپردازم اما در مورد تاثیر این آُیب دیدگی بر کار گرافیکی و هنری ام باید بگویم اثرش معکوس بوده است. یعنی همان محدودیت های حرکتی و یکجانشینی بیشتر به مرور زمان من را سوق به کار با کامپیوتر و یا طراحی داد و به همین دلیل اثرش در کارم بطور کلی مثبت بوده است هرچند مشکلاتی هم هست و آن اینکه به خاطر بدنم در شرایط فعلی نمی توانم از یک زمانی بیشتر وقت بگذارم و خیلی با فشار و حرفه ای کار کنم. البته امیدوارم با توجه به زحمت پزشکان و خانواده ام روند بهبودی ام با سرعت بیشتر ادامه پیدا کند.

برای دستیابی به موفقیت عوامل زیادی تاثیر دارند یکی از مهمترین آنها خانواده است، خانواده شما چه تاثیری در این مسیر داشته اند؟ بیشتر مشوق و کم کننده بوده اند یا محدود کنند؟

خوشبختانه نگاه خانواده ام نسبت به فعالیت اجتماعی من و دیگر خواهرهایم کاملاً مثبت و حمایت کننده بوده است و در این زمینه حتی بسیار بیشتر از حد انتظار به من کمک کرده اند و قطعاً یکی از عوامل اصلی موفقیت من همین حمایت های ویژه پدر و مادر و خواهرهایم بوده است بطور مثال در همین المپیاد پدرم همراهی ام کرد و بطور شبانه روزی مراقب بود تا من مشکلی نداشته باشم و کارهایم را انجام می داد و مادر و خواهرهایم هر روز از طریق تلفن و اسکایپ با من در تماس بودند تا انگیزه و انرژی بیشتری به من بدهند و از این بابت خدا را شکر می کنم.

حالا بر گردیم به کارها و موفقیت هایی که داشته اید، تا بحال مقام ها و جوایزی را بدست آورده اید؟

در دو سال اخیر که بطور جدی به کارهای هنری و گرافیکی پرداخته ام موفق شده ام به موفقیت های مختلفی دست پیدا کنم از جمله:

مقام اول گرافیک در دوره پانزدهمین المپیاد ملی مهارت مرحله استانی و شهرستانی،

مقام اول گرافیک در دوره شانزدهمین المپیاد ملی مهارت مرحله استانی و شهرستانی

مقام چهارم گرافیک در شانزدهمین المپیاد ملی مهارت مرحله کشوری

مقام دوم در داستان نویسی در مرحله استانی سال 91

و مقام اول در نقاشی در دوران پیش دبستانی مرحله استانی

در المپیادی که اخیراً شرکت کردید چه رتبه ای بدست آوردید؟

چهارم

سطح کیفی المپیاد را چگونه ارزیابی می کنید؟

سطح خیلی بالایی داشت و با توجه به آمادگی نفرات می توانم بگویم سطحش به سطح جهانی و رقابت های بین المللی بسیار نزدیک بود و در نتیجه رقابت کردن در آن بسیار فشرده و سخت بود.

شما از یک شهر کوچک در استان کرمانشاه گام در المپیاد گذاشتید، شهری که بطور طبیعی دارای امکانات بسیار کمتری نسبت به خود کرمانشاه و نیز شهرهای بزرگتری نظیر تبریز، اصفهان و تهران دارد، در حالی که بیشتر رقبای شما از این شهرها آماده بودند، این مساله چه تاثیر در روند آماده سازی شما داشت؟

تفاوت زیادی وجود داشت من از خیلی از امکانات برخوردار نبودم مثلا آنان هر وقت میخواستند با کارشناسان و مربیانشان که دارای سطح و مدارک بین المللی و یا حداقل کشوری هستند در ارتباط بودند و می توانستند از نزدیک تمرین کنند که در آماده شدن بسیار تاثیر گذار است. اما متاسفانه به دلیل امکانات محدود من محبور بودم بیشتر خودم کار کنم و بیشتر از طریق اینترنت و ایمیل زدن با یکی از کارشناسان این حوزه در استان کرمانشاه در ارتباط بودم و تنها در ماه قبل از برگزاری المپیاد بود که بصورت روزانه از جوانرود به کرمانشاه تردد می کردم و در یک سری کلاس های آماده سازی شرکت می کردم. به همین دلیل فکر می کنم اگر امکانات بیشتری داشتم مطمئناً نتیجه بهتری بدست می آوردم. اما با اینحال باز هم می خواهم تلاش کنم تا در دوره های بعدی قوی تر و بهتر از امسال باشم.

برنامه و هدف شما برای آینده کاری و تحصیلی چیست؟

رشته مدرسه ام انسانی است و به حقوق علاقه زیادی دارم به علاوه و در کنار آن گرافیک ر حتما ادامه میدم دوست دارم توی هر دوی این رشته موفق باشم یعنی در سالهای آینده هم یک وکیل موفق بشوم که به مردمم خدمت کنم و هم یک گرافیست حرفه ای و شناخته شده.

و در آخر چه پیامی برای مخاطبان ما و بخصوص دختر خانم های هم سن و سال خودت در نقاط مختلف ایران داری؟

توانایی در یک رشته برای انسان کافی نیست!

 

یکی از طرحهای اوین رشیدی رستمی:

نظرات
علی رحیمی
| |
2016-02-16 08:25:57
البته من خیلی از گرافیک سر در نمی آرم اما به نظر من که در خارج از ایران زندگی میکنم طرح انرژی سبزی که این خانم ارائه دادن در سطح جهانی و قابل فروش به شرکتهای خارج از ایران هم هست. مطمئنا ایشان جای پیشرفت بسیار زیادی دارن. زنده باد.
ADS
ADS
پربازدید