به لطف «لنزهای مسطح»، در آینده خبری از برآمدگی دوربین موبایل ها نخواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 318162
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 11:53
دانشمندان موفق به توسعه نوعی لنز دوربین فوق باریک شده اند که ۱۰ مرتبه از موی انسان باریکتر است و اگر به مرحله تجاری برسد، می تواند انقلابی در تلفن های هوشمند، دوربین های دیجیتالی و سایر گجت های مجهز به دوربین به وجود آورد.

اتاق خبر - آقای «راجش منون» (Rajesh Menon) پرفسور دانشگاه یوتا به همراه جمعی از همکاران اش در این دانشگاه، روز گذشته مقاله ای در همین رابطه در نشریه «Scientific Reports» به انتشار رسانده اند. این پیشرفت از جایی دارای اهمیت بالاییست که تا پیش از این، محققان باور داشتند استفاده از لنزهای آپتیکال مسطح و فوق نازک در دوربین ها و سایر ابزارهای روزمره ممکن نیست.

در دوربین های کنونی، لنز از چندین لایه خمیده تشکیل شده که همین خمیدگی، رنگ ها و نور را به یک نقطه مشخص هدایت می کند. در نوع مسطح لنز، نور و رنگ با ساختار خود لنز تعامل پیدا کرده و خم می شوند.

نکته جالب اینجاست که لنزهای مسطح می توانند از مواد شفافی نظیر شیشه یا پلاستیک ساخته شوند. اگر این طرح به شکل تجاری مورد استفاده قرار گیرد، می توانیم شاهد بهره گیری از لنزهای مسطح در دوربین تلفن های هوشمند، دوربین های دیجیتال، عینک ها یا حتی تجهیزات پزشکی باشیم.

در صورت تولید انبوه لنزهای مسطح می توان انتظار داشت که ضخامت موبایل ها تا حد بسیاری کاهش پیدا کند. موبایل های هوشمند کنونی نظیر آیفون و گلکسی ها، اگرچه ضخامت اندکی دارند اما دوربین آنها از بدنه اصلی بیرون زده است. در حال حاضر کاربران به این مسئله عادت کرده اند اما در آینده به نظر نمی رسد با توجه به تکنولوژی های نوین، این مسئله قابل پذیرش باشد.

پرفسور «منون» البته در مقاله خود نوشته که به احتمال زیاد تا پنج سال آتی شاهد راه یافتن این تکنولوژی به شکل گسترده در گجت های دیجیتالی خواهیم بود.

منبع: دیجیاتو

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید