حیدر العبادی: آماده کناره‌گیری هستم | اتاق خبر
کد خبر: 318312
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 13:58
ایسنا نوشت: نخست وزیر عراق آمادگی خود را برای ترک پست خود در راستای اجرای تغییر وزارتی فراگیر اعلام کرد.

اتاق خبر - حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه با تلویزیون رسمی این کشور گفت: من آماده‌ام تا پست خود را ترک کرده اما در عین حال از مسئولیت فرار نمی‌کنم اگر کاملا خواهان تغییر هستند من آماده هستم.

وی نسبت به بی‌توجهی فراکسیون‌های سیاسی و پارلمان به ایجاد تغییر وزارتی اساسی هشدار داد و گفت: این مساله به معنای ورود به درگیری با آنهاست.

العبادی سه شنبه گذشته اعلام کرد که بررسی تغییرات وزارتی فراگیر در دولت که شامل تعدادی از وزرای وابسته به فراکسیون‌های سیاسی و تبدیل آنها به وزرای تکنوکرات است به پایان رسیده است.

العبادی 16 اوت گذشته بسته نخست اصلاحات خود را به پارلمان داد که شامل کاهش تعداد وزرا از 33 نفر به 22 نفر بود. پارلمان با این اصلاحات موافقت کرد اما برخی فراکسیون‌های سیاسی معتقدند که اصلاحات عبادی برای حل مشکلات کشور کافی نیست.

نخست وزیر عراق اعلام کرد که تغییر وزارتی احتمالا شامل تمامی کابینه باشد.

نخست وزیر عراق در مصاحبه خود با تلویزیون این کشور به موضوع استقلال کردها نیز پرداخت و گفت: به عقیده من موضوع جدایی کردها از عراق یک مساله اضافه است و به نفع کردها نیست. به نفع تمامی عراقی‌ها است که همواره متحد و در کنار هم باشند. درخواست برای جدایی کردها اقدامی است که ما نمی‌توانیم آن را قبول کنیم.

وی افزود: من اخیرا در آلمان با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان درباره موضوع جدایی کردها صحبت کرده و به وی گفتم که در حال حاضر مکانیزمی برای جدایی وجود ندارد و بیشتر رهبران کرد معتقدند که اعلام جدایی از عراق هیچ فایده‌ای ندارد و از مساله جدایی همه پرسی برای به راه انداختن درگیری‌های داخلی در اقلیم کردستان استفاده می‌شود.

العبادی گفت: اقلیم کردستان از طریق صادرات نفت از بندر جیهان ترکیه به درآمدهای مالی کاملی دست می‌یابد و ما ارقام و اعداد روزانه‌ای را درباره این مساله در اختیار داریم. میزان نفت صادر شده از اقلیم کردستان حدود 16 درصد از مجموع کل صادرات نفتی عراق است و این یعنی اقلیم کردستان تمامی سهم خود را از بودجه کل دریافت می‌کند.

وی افزود: پول‌هایی که کردستان از صادرات نفت به دست می‌آورد کجا رفته است. دولت عراق حقوق کارمندان خود را می‌دهد پس چرا دولت کردستان نمی‌تواند حقوق کارمندانش را پرداخت کند در حالی که از طریق بندر جیهان به صادرات نفت می‌پردازد چرا هیچ گونه شفافیتی در اقلیم کردستان درباره سرنوشت پول‌هایی که از طریق فروش نفت به دست می‌آید، وجود ندارد. من از رهبران کرد می‌خواهم سرنوشت این پول‌ها را مشخص کنند.

وی گفت: من به رهبران اقلیم کردستان پیشنهاد می‌دهم که نفت تولیدی را به دولت مرکزی بدهند و ما متعهد می‌شویم که حقوق ماهانه کارمندان اقلیم کردستان را بپردازیم. ما آماده پرداخت حقوق ماهانه پیشمرگ‌ها نیز هستیم تا پیشمرگ‌ها جزو سامانه دفاعی دولت مرکزی به حساب بیایند نه اینکه وابسته به احزاب کرد باشند.

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید