هزینه های هنگفت تولید دلیل افت صادرات غیر نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 318690
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 17:26
رئیس اتاق بازرگانی قم در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
رئیس اتاق بازرگانی قم: تولید کنندگان مجبورند برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود و لوازم جانبی مجبور هستند که مالیات های مختلفی را به عنوان ارزش افزوده پرداخت کنند و این کار باعث بالا رفتن هزینه تولید خواهد شد.

اتاق خبر- رئیس اتاق بازرگانی قم در پاسخ به سوالی در مورد علت کاهش صادرات غیر نفتی کشور علت این امر را بالا رفتن هزینه های تولید محصولات عنوان کرد.
ابولفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با انتقاد از نرخ سود بالای تسهلات بانکی این امر را موجب بالا رفتن هزینه تولید در کشور و فشار به تولید کنندگان دانست و اضافه کرد: به نظر من در مورد دریافت مالیات بر ارزش افزوده این کار به صورت ناقص در حال انجام شدن است. به همین دلیل تولید کنندگان مجبورند برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود و لوازم جانبی مجبور هستند که مالیات های مختلفی را به عنوان ارزش افزوده پرداخت کنند و این کار باعث بالا رفتن هزینه تولید خواهد شد.
خاکی در ادامه با بیان این مطلب که برای صادرات رقبای سرسختی برای ایران در سطح دنیا وجود دارد، گفت: با توجه به شرایطی که در کشور قیمت تمام شده برای محصولات ایرانی بالا است و وجود رقیبی به نام ترکیه شرایط برای ما بسیار دشوار شده است. در این شرایط کشوری مثل چین می تواند با محصولات خود علاوه بر این که مشتریان ما را تصاحب کند، بازار داخلی کشور را نیز تصاحب کند.
رئیس اتاق بازرگانی قم با اشاره به بازار روسیه برای واردات محصولات ایرانی، مشکلات حمل و نقل و گمرکی را مانعی بر سر راه افزایش صادرات ایران به روسیه دانست.

وی در ادامه گفت: ورود به بازار های جدیدی مانند روسیه نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مانند گسترش حمل و نقل ریلی است. با این حال بروز مشکل میان روسیه و ترکیه باعث شده روسیه به عنوان بازار خوبی برای محصولات ایرانی تبدیل شود.
وی با رد این موضوع که مسائل امنیتی در عراق باعث شده صادرات به این کشور کم شود گفت: 10 میلیارد دلار ارزش مبادلات تجاری میان ایران و عراق است که بیشتر آن صادرات ایران به عراق است و قرار است که این ارقام به 20 تا 25 میلیارد برسد. اما به دلایلی این طرح به مرحله عملی نرسیده و کشورهایی مانند ترکیه و چین تلاش دارند که بازار عراق را تصاحب کند.
خاکی با ذکر مثالی از ورود آزادانه کامیون های حمل بار ترکیه به عراق، گفت: در عراق شاهد هستیم که به دلیل مسائل گمرکی و ترانزیتی کامیون های ایرانی اجازه ورود به عراق را ندارند و مجبور هستند که بار خود را به کامیون های عراقی تحویل دهند و در این مرحله برخی کالا ها صدمه می بینند. دولت باید تلاش کند تا مجوز ورود کامیون های ایرانی برای ورود به عراق و تحویل بار به صورت مستقیم به مشتری از سوی مقامات عراقی برای ایرانیان صادر شود.
رئیس اتاق بازرگانی قم با تاکید بر این نکته که نرخ سود بانکی در کشور برای تولید کنندگان بالا است، ادامه داد: نرخ سود 19 درصد برای تولید کننده گان بسیار بالا است و باید نرخی بین 11 تا 12 درصد داشته باشد. این باعث می شود قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا کند. با این حال در صورت کمک دولت با توجه به اینکه تولید کنندگان انگیزه کافی برای تولید را دارند می توان امید داشت که صادرات در کشور رونق بگیرد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید