ایران 6 برابر دیگر کشورها از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 318760
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 11:08
دبیر کل خانه کشاورز ایران با اشاره به محدودیت استفاده از منابع طبیعی در کشور، گفت: طبق استاندارد جهانی، کشورها اجازه‌ برداشت 20 درصد از منابع تجدید‌پذیر را دارند ولی این در حالی است که ایران در حال استفاده از 120 درصد از منابع تجدید‌پذیر خود است.

اتاق خبر: عیسی کلانتری امروز - چهارشنبه - در همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و توسعه پایدار، برداشت‌های سیاسی از علوم و تحقیقات را ‌از جمله آفت‌های پیشرفت علمی کشور دانست و بیان کرد: ارتقای توسعه پایدار از جمله مهمترین راهکارهای تأمین امنیت غذایی در کشور است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی در این باره تاکید کرد: البته تبلیغات در مورد دستاوردهایی که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند می‌تواند بر اذهان جامعه ‌اثرات منفی ایجاد کند.

او بحران شدید زیست محیطی را از جمله نتایج استفاده‌ی بیش از حد مجاز از منابع تجدیدپذیر عنوان و اظهار کرد: بیش از 90 درصد آب‌های زیرزمینی ایران، ‌بی‌کربناته شده است.

کلانتری عدم وجود کربنات لازم در آب را مهمترین عامل تحمیل هزینه‌های مازاد به کشاورزان در راستای کشت محصولات مختلف دانست و بیان کرد: با توجه به شرایط زیست محیطی عصر امروز، سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ضروری است.

مشاور معاون اول رئیس جمهور در ادامه عدم کیفیت آب و خاک،‌ عدم مواد آلی مناسب در خاک،‌ عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و عدم تجهیز کشاورزان به تکنولوژی‌های نوین را ‌از جمله موانع توسعه و آسیب‌های بخش کشاورزی در ایران خواند.

دبیر کل خانه کشاورز ایران با اشاره به اهمیت اتمام منابع آب زیرزمینی در کشور خاطرنشان کرد: عدم وجود آب مناسب از عوامل کاهش تولید و عدم کیفیت مناسب محصولات در ایران است.

وی ترویج و ایجاد زمینه تولید محصولات مهندسی ژنتیک را از جمله ضرورت‌های بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: سالانه بیش از هفت میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود ‌که بیش از 90 درصد آن محصولات تراریخته (مهندسی ژنتیک) است.

کلانتری محروم کردن کشاورزان ایرانی از تکنولوژی‌های نوین علمی، صنعتی و کشاورزی را عامل مهم آسیب‌های زیست محیطی دانست و بیان کرد: استفاده از تکنولوژی نوین در عرصه‌های مختلف تنها راه حفظ منابع کشور برای نسل‌های آینده است.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید