نمودار سینوسی قیمت سنگ‌آهن ایران | اتاق خبر
کد خبر: 319352
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 11:36
شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران با اندکی افزایش نسبت به هفته گذشته به 42 دلار و 84 سنت رسید.

اتاق خبر: سنگ‌آهن از سال گذشته با کاهش تقاضا مواجه شد و همین امر رکود در این بازار و افت قیمت جهانی را ایجاد کرد تا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این ماده معدنی نیز در فروش محصولات خود با مشکل مواجه شوند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ کارشناسان معتقدند که رکود سنگ‌آهن به دلیل کاهش رشد اقتصادی چین و تقاضای این کشور برای سنگ آهن بود، چراکه چین مصرف‌کننده اصلی این ماده در دنیا به شمار می‌رود.

از سوی دیگر رکود صنایع معدنی در دنیا به فولاد هم رسید و چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در دنیاست، میزان تولید خود را به تدریج کاهش داد و این موضوع به کاهش تقاضا برای سنگ‌آهن دامن زد.

رکود در بازار جهانی در این مدت بیش از سایر تولیدکنندگان بر ایران اثر داشت، چراکه به دلیل تحریم‌ها سنگ‌آهن ایران با قیمت پایین‌تری نسبت به قیمت واقعی خود به فروش می‌رفت و این امر موجبات سوءاستفاده برخی مراجع اعلام قیمت چون یومتال که در این قضیه ذی نفع بودند را فراهم کرد تا قیمت سنگ آهن ایران را پایین‌تر از قیمت واقعی آن اعلام کنند.

در همین راستا، انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن ایران بر آن شد تا با ارائه درخواست به موسسه بین‌المللی متال بولتن، شاخص قیمت سنگ آهن ایران با درجه خلوص 60 درصد را به قیمت‌های موجود در این موسسه اضافه کند.

اولین قیمت اعلام شده توسط این موسسه حدود 9 دلار از قیمت اعلام شده توسط یومتال بالاتر بود و به این ترتیب این موسسه در هفتم اکتبر سال 2015 شاخص قیمت سنگ آهن ایران با درجه خلوص 60 درصد را برابر 50 دلار و 75 سنت اعلام کرد.

اما از همین زمان افت چشمگیر قیمت سنگ آهن در دنیا آغاز شد و قیمت سنگ آهن ایران نیز به تبع آن رو به کاهش رفت تا اینکه در شانزدهمین روز از آخرین ماه سال گذشته میلادی قیمت سنگ آهن ایران 35 دلار و 60 سنت اعلام شد.

در حالی که پیش‌بینی می‌شد که سنگ آهن در دو سال آینده نیز وضعیت خوبی نداشته باشد و این احتمال می‌رفت که قیمت‌ها بازهم دچار کاهش شود، اما در روزهای پایانی سال 2015 و از هفته‌های ابتدایی سال نوی میلادی قیمت سنگ آهن افزایش یافت و سنگ آهن ایران نیز رفته رفته به مرز 40 دلار رسید و از آن‌ هم عبور کرد و به این ترتیب نمودار شاخص قیمت سنگ آهن ایران روندی سینوسی را در پیش گرفت.

به این ترتیب متال بولتن در آخرین قیمت اعلامی خود، شاخص قیمت سنگ آهن ایران را در 17 فوریه سال 2016 برابر 42 دلار و 84 سنت اعلام کرد که نسبت به هفته پیش از آن 50 سنت افزایش در آن مشاهده شد.

با این حال بررسی شاخص‌های اقتصادی در کشورهای مصرف‌کننده سنگ‌آهن حاکی از آن است که بهبود مشخصی تا دو سال آینده برای سنگ آهن ایجاد نخواهد شد و حتی برخی کارشناسان معتقدند که سنگ آهن هیچ‌گاه به وضعیت دو سال گذشته خود باز نمی‌گردد.

هرچند که از سوی برخی منابع، هند به عنوان جایگزین چین در مصرف سنگ‌آهن مطرح می‌شود اما گفته می‌شود که این اتفاق نیز در سال‌های آینده رقم می‌خورد.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید