ساماندهی10هزارنفر ازبانوان عشایر درصندوق های اعتباری خرد | اتاق خبر
کد خبر: 319449
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 18:27
رئیس سازمان امور عشایری ایران از ساماندهی 10 هزار نفر از بانوان عشایری سطح کشور در صندوق های اعتباری خرد زنان عشایری خبر داد.

اتاق خبر: کرمعلی قندالی روز شنبه در آئین افتتاح کارگاه آموزشی چگونگی انتخاب تسهیلگر و تشکیل صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایر کشور که در مرکز آموزشی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی واقع در کرج برگزار شد، افزود: با ساماندهی این بانوان در صندوق های اعتبارات خرد از ظرفیت ها و توانمندی های مختلف آنان در بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این قشر استفاده می شود.
وی اظهارداشت: حدود 50 درصد جمعیت عشایر را زنان که حدود 600 هزار نفر در کل کشور هستند را تشکیل می دهند و این یک ظرفیت بسیار مهم و عظیمی در کل کشور به شمار می رود.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی این ظرفیت را به لحاظ توانمندی های آنان در ابعاد مختلف همچون فراوری محصولات لبنی، صنایع دستی، گیاهان داروئی و دست پخت های زنان عشایری دانست که در این قشر از جامعه وجود دارد.
قندالی گفت: به همین دلیل سعی شد در سال های گذشته تشکل هایی را در کل کشور تحت عنوان صندوق خرد زنان عشایری راه اندازی کنیم تا با عضویت و ساماندهی در این صندوق ها بتوانند علاوه بر اشتغال زائی و کارآفرینی در زمینه ارتقای سطح اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه تاثیر داشته باشند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه از حدود 10 سال پیش تاکنون حدود 86 صندوق تشکیل شده و تا پایان سال جاری نیز 86 صندوق دیگر در استان هایی که زمینه تشکیل آن را داشته باشند، راه اندازی می شود.
رئیس سازمان امور عشایری ایران افزود: برای اینکه بتوانیم از منابع مختلف برای تقویت این صندوق استفاده کنیم اقدامات خوبی شده بطوریکه در سال گذشته در شورای عالی عشایر مصوبه ای داشتیم که بنا شد بخشی از منابع اعتباری صندوق توسط دولت تامین شود.
وی اظهار داشت: به همین دلیل حدود دو میلیارد تومان برای تخصیص منابع صندوق های خرد زنان عشایری تصویب شد که خوشبختانه موفقت نامه اش با سازمان مدیریت در حال مبادله است که بعد ازتخصیص این اعتبار به صندوق ها اختصاص یابد.
قندالی، دیگر منابع تقویت این صندوق ها را از طریق زنان عشایری و همچنین تسهیلات ویژه ای از صندوق کارآفرین امید دانست و گفت: این آورده ها زمینه ای برای ایجاد انواع و اقسام فعالیت های زنان عشایری را فراهم می کند.
وی همچنین مهمترین برنامه حوزه عشایری در برنامه ششم توسعه را توسعه به معنای واقعی و توانمندسازی عشایر در حوزه های مختلف و حفظ حقوق عرفشان عنوان کرد.
در این کارگاه آموزشی سه روزه که با حضور بانوان شاغل در حوزه امور عشایری استان ها برگزار شد، مباحثی همچون زمینه سازی تشکیل صندوق، فراهم شدن زمینه تولید و وام دهی به اعضاء، چگونگی راه اندازی صندوق اعتبارات خرد، اصول و مبانی اعتبار خرد و چگونگی وضع دسترسی زنان عشایر به اعتبارات خرد آموزش داده شد.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید