گام های پاکستان به سوی توسعه مناسبات با ایران | اتاق خبر
کد خبر: 319845
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 08:43
گام های آغازین پاکستان با توافق بر بازگشایی دو گذرگاه مرزی در نوار مرزی مشترک با ایران و برنامه ریزی برای سفر آینده هیات بانک مرکزی پاکستان به تهران همراه است.

اتاق خبر: رسانه های پاکستان با اشاره به عزم دولت این کشور برای توسعه مناسبات تجاری با جمهوری اسلامی ایران بعد از لغو تحریم ها گزارش دادند: گام های آغازین پاکستان با توافق بر بازگشایی دو گذرگاه مرزی در نوار مرزی مشترک با ایران و برنامه ریزی برای سفر آینده هیات بانک مرکزی پاکستان به تهران همراه است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ منابع خبری پاکستان روز یکشنبه گزارش دادند که دولت این کشور با احداث دو گذرگاه جدید مرزی در نقطه صفر مرزی با ایران موافقت کرده واین پیشرفت گامی جدید در مسیر توسعه همکاری های تجاری پاکستان با ایران محسوب می شود.
براساس این گزارش، دولت پاکستان دستورالعمل های مورد نظر را به وزارت کشور ابلاغ کرده و قرار است ، مسوولان ارشد و کارمندان سازمان گمرک و مالیات این کشور نیز برای سازماندهی فعالیت های مالی و تجاری در گذرگاه های جدید مرزی با ایران مستقر شوند.
پاکستان همچنین تصمیم به اعزام هیاتی از بانک مرکزی این کشور به ایران گرفته وهدف آن مذاکره بامقامات بانکی ایران در خصوص استفاده از راه کارهای موثر برای تبادل ارز و انتقال پول میان دو کشور خواهد بود.
منابع خبری افزودند: دولت پاکستان به وزارت امنیت غذایی این کشور نیز دستور داده تا برای فراهم کردن زمینه های صادرات محصولات کشاورزی، غذایی و محصولات گوشتی به ایران نسبت به انجام قرارداد همکاری با وزارت کشاورزی جمهوری اسلامی وارد عمل شود.
رسانه های پاکستانی نوشتند : برگزاری نمایشگاه محصولات پاکستانی در تهران و نوسازی خط ریلی کویته - زاهدان نیز از دیگر اقدامات آتی دولت این کشور برای تسریع در فعالیت های تجاری با جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
** دیوار تحریم ها در روابط ایران و پاکستان رسما فرو ریخت
وزارت امورخارجه پاکستان عصر جمعه گذشته با صدور اطلاعیه ای، رسما از برداشته شدن تمام تحریم ها از روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
در اطلاعیه وزارت خارجه پاکستان آمده است : اسلام آباد تمام روابط اقتصادی و تجاری خود را با تهران در زمینه های گوناگون شامل تجارت، سرمایه گذاری، فناوری، همکاری های بانکی، مالی و انرژی را رسما از سر می گیرد.'
پاکستان پیش از این نیز از اجرای برجام استقبال کرده و از تلاش های ایران برای محقق شدن این توافق بزرگ قدردانی کرده بود.
این در حالیست که با تصمیم جدید هیات دولت پاکستان برای از سرگیری کامل روابط تجاری و اقتصادی با ایران از جمله همکاری ها در زمینه انرژی، انتظار می رود پاکستان بدون معطلی و اتلاف وقت بیشتر، گام های بلند و جدی به سمت اجرای قراردادهای خود با ایران به ویژه اجرای تعهدات خود در قبال قرارداد خط لوله گاز بردارد.
با وجود اینکه 14 ماه از پایان ضرب الاجل تعیین شده در قرارداد گاز ایران و پاکستان برای طرفین در خصوص عمل به تعهدات خود گذشته است، پاکستان تاکنون به بهانه تحریم ها، هنوز اقدامی در زمینه انجام تعهداتش در قبال این قرارداد برنداشته است.
انتظار می رود که دولت پاکستان بدون توجه به فشارهای خارجی احتمالی و غیرقانونی، و نیز با توجه به اینکه این کشور از فقر شدید انرژی رنج می برد، بی معطلی به سمت اجرای تعهدات خود برای تکمیل خط لوله گاز ایران حرکت کند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید