كاهش سهميه بنزين آزاد از 500 به 300 ليتر/نمايندگان مجلس از تصميم جديد دولت انتقاد كردند | اتاق خبر
کد خبر: 31987
تاریخ انتشار: 25 مهر 1391 - 12:36

اتاق نیوز- پس از گذشت 21 ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و كاهش بنزين سهميه‌اي به مرز 60 ليتر، اين بار نوبت به سهميه بنزين آزاد است كه از 500 ليتر به 300 ليتر كاهش پيدا كند. اين در حالي است كه بار ديگر درست مشابه زماني كه 30 ليتر سهميه بنزين هديه تابستاني به كارت‌هاي سوخت اعلام شد، عدم هماهنگي ميان وزارت نفت به عنوان تامين‌كننده اصلي اين فرآورده و ستاد حمل و نقل سوخت کشور مشاهده مي‌شود. روز گذشته شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي از كاهش سهميه بنزين آزاد خبر داد. با وجود اينكه بر اساس اين خبر، سهمیه 500 لیتری بنزین آزاد به 300 لیتر کاهش یافته، اما شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که این کاهش سهمیه محدودیتی برای عرضه بنزین آزاد ایجاد نخواهد کرد!

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پاسخ به كساني كه به يكباره متوجه كاهش سهميه بنزين آزاد كارت‌هايشان شده بودند، اعلام کرد که طبق دستور ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور سهمیه بنزین آزاد به 300 لیتر کاهش یافته است. البته این شرکت خاطرنشان کرد که کاهش سهمیه بنزین آزاد به منظور محدودیت در عرضه بنزین آزاد نخواهد بود، چرا که بعد از اتمام سهمیه 300 لیتری بنزین آزاد بلافاصله یک سهمیه 300 لیتری دیگر در کارت سوخت شارژ می‌شود.

اين در حالي است كه معاون ستاد حمل و نقل سوخت با رد اینكه بعد از اتمام سهمیه 300 لیتری آزاد بلافاصله یک سهمیه 300 لیتری دیگر در کارت سوخت شارژخواهد شد، به ايسنا گفت: لزومی به انجام چنین کاری نیست؛ چرا که در صورت تمام شدن این سهمیه، افراد می‌توانند از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند.علی ربیعی همچنين افزود: کاهش سهمیه بنزین آزاد یک اقدام نرم‌افزاری در سامانه هوشمند سوخت بود و محدودیتی در مصرف بنزین آزاد ایجاد نخواهد کرد.

در همين رابطه یکی از مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین اظهار داشت: حتی در زمانی که سهمیه بنزین آزاد 500 لیتر بود، محدودیتی در عرضه این بنزین وجود نداشت؛ چراکه با اتمام این سهمیه یک بار دیگر 500لیتر در کارت سوخت شارژ می‌شد.

از سوی دیگر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه افراد با کاهش سهمیه بنزین آزاد برای تهیه این بنزین با مشکل مواجه نخواهند شد، یادآوری کرد که حتی در صورت نداشتن کارت سوخت امکان خرید سوخت با کارت جایگاه‌داران وجود دارد.

با وجودی که در گذشته با پایان یافتن سهمیه 500 لیتری 500 لیتر دیگر در کارت‌ها شارژ می‌شد به نظر می‌رسد کاهش 200 لیتری از سهمیه آزاد مقدمه‌ای برای شارژ نشدن مجدد آن در ماه باشد. شايد يكي از دلايل اين مسئله افزايش مصرف بنزين به‌رغم پيش‌بيني‌هاي انجام شده است. گزارش‌ها حاكي از اين است كه در حال حاضر متوسط مصرف روزانه بنزین کل کشور 63 میلیون لیتر در روز است که از این مقدار 24 میلیون لیتر آن بنزین با نرخ آزاد است.

شوك‌هاي رواني دولت به مردم

در چند ماه گذشته دولت بارها ثابت كرده در مورد بنزين تصميماتي اتخاذ مي‌كند كه دستگاه‌هاي ذي‌ربط از آن اظهار بي‌اطلاعي كرده‌اند. از اين موارد مي‌توان به 30 ليتر بنزين هديه تابستاني دولت اشاره كرد كه در زمان‌ برگزاري اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد به كارت‌هاي سوخت واريز شد و شركت پالايش و پخش را دچار سردرگمي‌كرد. اين بار نيز تعدادي از نمايندگان مجلس به ويژه اعضاي كميسيون انرژي از اجراي چنين طرحي اظهار بي‌اطلاعي كرده‌اند. برخي از آنان نيز معتقدند اين اتفاق زمينه‌اي است براي كاهش سهميه بنزين يارانه‌اي يا افزايش قيمت اين فرآورده به قيمت فوب خليج‌فارس.

نماينده مردم بروجن در گفت‌وگو با تهران امروز درباره اين موضوع گفت: تا جايي كه اعضاي كميسيون انرژي در جريان هستند، اين موضوع يك برخورد كاملا سليقه‌اي است كه دولت روي اين مسائل كارشناسي عمل نكرده و بيشتر خواسته سليقه خودش را اعمال كند. اميرعباس سلطاني تاكيد كرد: شايد تكيه دولت براي اجراي اين طرح، جلوگيري بنزين قاچاق بوده است، اما نكته اينجاست كه اگر قاچاق بنزين واقعيت داشته باشد، درصد آن بسيار ناچيز و در حد 0.5 درصد است. به دليل اينكه بنزين بايد در گالن‌هاي 20 ليتري و توسط لنج جابه‌جا شود كه حجم زيادي مي‌گيرد و تقريبا ممكن نيست.

اين عضو كميسيون انرژي مجلس دهم افزود: بحثي كه در كميسيون انرژي داشتيم اين بوده كه با توجه به اينكه ذخيره بنزين در حال حاضر در كشور كافي است، نيازي به سهميه‌بندي‌هايي از اين دست وجود ندارد. اما به نظر مي‌رسد اينها شوك‌هاي رواني است كه دولت به مردم وارد مي‌كند تا وارد بازار پرالتهاب شوند. سلطاني معتقد است دولت و كاركنان دستگاه‌هاي زيرمجموعه‌اش، معمولا در مسائل كشوري تلاطم ايجاد مي‌كنند. او مي‌گويد: با توجه به اينكه مجلس با اجراي فاز دوم هدفمندي و پرداخت مرحله دوم يارانه‌هاي نقدي و همچنين افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به دليل افزايش نقدينگي و تورم مخالفت كرده، به نظر مي‌رسد دولت رويه لجبازي را در پيش گرفته و كاهش سهميه بنزين آزاد يكي از نشانه‌هاي اين لجبازي است.

دولت كارشناسي عمل كند

مهدي موسوي‌نژاد به عنوان يكي ديگر از اعضاي كميسيون انرژي مجلس در گفت‌وگو با تهران امروز كاهش سهميه بنزين آزاد كارت‌هاي سوخت را از 500 به 300 ليتر نشانه‌اي براي محدود كردن قيمت و فروش بنزين دانست. نماينده مردم دشتستان در مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين مسئله گفت: اعتقاد من اين است با توجه به اينكه در حال حاضر مشكلي در تامين بنزين مورد نياز كشور وجود ندارد و بخش اعظم بنزين مورد نياز در پالايشگاه‌هاي كشور توليد مي‌شود، نبايد با كاهش سهميه بنزين آزاد براي مردم ايجاد مشكل كرد. موسو‌ي‌نژاد افزود: پيش‌بيني مي‌شود وقتي سهميه بنزين آزاد را كاهش مي‌دهند، قرار است يا قيمت بنزين به اندازه فوب خليج‌فارس افزايش يابد، يا اينكه سهميه بنزين يارانه‌اي كمتر شود. وي با تاكيد بر اينكه دولت بايد براي اجراي چنين تصميماتي نظرات كارشناسي اعضاي كميسيون انرژي را نيز بخواهد، گفت: براي كاهش مشكلات حمل و نقل، دولت بايد الزام به هماهنگي را بيش از پيش داشته باشد. بايد دولت برنامه‌هايش را به مجلس ارائه دهد تا كميسيون انرژي راهكارهاي مناسب را ارائه دهد.

نماينده مردم دشتستان درباره عدم هماهنگي ميان شركت پالايش و پخش و سازمان حمل و نقل سوخت اظهار داشت: در چنين مواردي رفتارهاي آقايان مناسب نيست! اگر آنها اعتقادي به واردات بنزين ندارند، نيازي به چنين كارهايي نيست. اگر دولت تصميمي را مي‌گيرد، بهتر است در مرحله اول ميان دستگاه‌ها هماهنگي‌هاي لازم را ايجاد كند؛ نه اينكه بخش توزيع بگويد بعد از اين 300 ليتر، مجددا كارت‌ها شارژ مي‌شوند و سازمان ديگر بگويد چنين اتفاقي نمي‌افتد! براي برطرف شدن چنين ناهماهنگي‌هايي، نياز به برنامه‌ريزي مدون در بدنه دولت است.

موسوي‌نژاد افزود: بايد مردم را توجيه و كشور را آماده كرد و پس از موقعيت‌سنجي طرح جديدي را در كشور پياده كرد. آن هم در شرايطي كه آن طرح قابليت‌هاي لازم را داشت. براي اين منظور هم بهتر است از اتاق فكرهاي سازمان‌ها شروع كرد نه اينكه هر روز يك تصميم كاملا جديد را كه تاكنون به گوش كسي نرسيده در كشور عملي كرد

لازم به ذكر است در حال تنظيم اين گزارش، برخي مديران از جمله معاون سازمان مديريت حمل و نقل سوخت اين خبر را تكذيب كرد. اما متن اين خبر در خبرگزاري مهر پس از دقايقي برداشته شد. به نظر مي‌رسد ناهماهنگي در بخش‌هاي مختلف دولت به طور جدي ريشه دوانده كه مديران آن را به مشكلات نرم‌افزاري و مسائل ديگر نسبت مي‌دهند.

منبع:تهران امروز

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید