۱.۷میلیارد دلار پولی که آزاد شد کجا رفت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 319871
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 02:48
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال "۱.۷میلیارد دلار پولی که آمریکا آزاد کرد، کجا رفت؟" گفت: دولت معتقد است باید برای علاج اقتصاد اقدامات لازم انجام شود که همین اقرار به ضعف مدیریت اجرایی را نشان می‌دهد.

اتاق خبر: الیاس نادران امروز در نشستی که به‌منظور بررسی تأثیرات مخرب‌ فساد اقتصادی در بحران رکود و بیکاری برگزار شد با اشاره به این که "در جلسه نخستی که به بررسی همین موضوع پرداختیم پرونده محمدرضا رحیمی ارزیابی و در مورد ابعاد مختلف آن گفتگو شد" اظهار داشت: امروز در شعارهای مختلف گروه‌ها موضوع رونق اقتصادی، معیشت و اشتغال بیان می‌شود.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ نامزد انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی با اعلام "در ابتدا باید ارسال لیستی را که دولت برای مجلس عرضه و در آن به رکود عمیق مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرده به فال نیک بگیریم" افزود: دولت خود معتقد است که باید برای علاج اقتصاد اقدامات لازم انجام شود که همین اقرار به ضعف مدیریت اجرایی را نشان می‌دهد.

نادران گفت: بعد از اقرار باید ببینیم دولت چه برنامه‌ای برای حل معضلات اقتصادی کشور دارد و می‌خواهد با کدام مردان سیاسی و اقتصادی در مجلس این معضلات را حل کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه با یک مقایسه قابل فهم می‌توان به این درک رسید که دولت می‌تواند تا چه‌میزان این ادعاها را محقق کند، تصریح کرد: اساسی‌ترین مانع اشتغال رکود مزمن و عمیق در کشور است و وجود مفاسد مالی و اقتصادی می‌تواند این موضوعات را تشدید کند.

وی با طرح این پرسش که مفاسد اقتصادی چگونه می‌تواند مانع رونق اقتصادی در کشورها شود، گفت: براساس مطالعات علمی انجام شده و البته تجربه کشورهای مختلف فساد می‌تواند رشد اقتصادی کشورها را متوقف کند. مفاسد اقتصادی ریسک فعالیت‌های اقتصادی را در کشورها بالا برده و این موضوع ایجاب می‌کند سرمایه گذاران در بخش‌هایی که حاشیه سود بالایی دارد اقدام به سرمایه گذاری کنند.

نادران با تأکید بر اینکه مفسدان اقتصادی به‌دنبال مناسبات سیاسی برای رسیدن به اهداف خود هستند، اظهار داشت: بعد از جنگ تحمیلی دولت سیاست تعدیل اقتصادی را به‌عنوان زمینه توسعه تعریف و آن را اجرا کرد. اما در آن مقطع یکی از مؤلفه‌های سیاست تعدیل اقتصادی خصوصی سازی تعریف شد که از آن مرحله فضا برای مفاسد اقتصادی در کشور فراهم شد، به‌عنوان نمونه در قراردادها یک نفر خریدار و فروشنده بود و بیشتر منافع به جیب افرادی می‌رفت که به مراکز قدرت نزدیکتر بودند. به‌دلیل این موضوعات در نهایت اجرای این سیاست‌ها متوقف شد.

* در دولت اصلاحات تشکیل حزب‌های دولت ساخته پول‌های کثیف را به بخش خصوصی آورد

نادران با بیان اینکه ورود پول‌های کثیف به انتخابات از این ناحیه انجام شد، گفت: تشکیل حزب‌های دولت ساخته که پول‌های کثیف را از مجاری دولت به بخش خصوصی آورد، نتیجه آن شد که در دولت اصلاحات شش وزیر اقتصادی هاشمی رفسنجانی دوباره در این دوره وزیر شدند. در واقع بحث وزارت خارجه و فرهنگ در اولویت دوم قرار گرفت. همین جریان بعدها در دولت‌های بعدی که نقطه مقابل دولت اصلاحات بود نفوذ کرد و همان مناسبت‌های غلط ادامه یافت.

* برادر مدعی مبارزه با مفاسد اقتصادی با بقایی و مشایی بزرگترین هلدینگ گردشگری را ایجاد کردند

وی ادامه داد عزیزی که امروز در دولت روحانی ادعای مبارزه با مفاسد اقتصادی دارد نباید فراموش کند که برادرش با بقایی و مشایی بزرگترین هلدینگ گردشگری را ایجاد کردند و آنها بانک گردشگری را جهت تأمین منابع مالی ایجاد کردند. آقای رحمانی فضلی اگر به دنبال ردپای پولهای کثیف است باید این مسیر را دنبال کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به این که براساس قانون باید یارانه‌ها در اختیار افراد نیازمند قرار بگیرند، گفت: در حالیکه دولت باید افراد ثروتمند را از دریافت یارانه 45 هزار تومانی که برای آنها پول خرد محسوب می‌شود حذف کند اما رئیس جمهور می‌گوید به حساب های بانکی مردم سرک نمی‌کشد این درحالی است که آقای روحانی باید بفرمایند برای مبارزه با پولشویی و مقابله با پول‌های کثیف در سیستم بانکی چه شیوه‌ای برای رصد دارند.

* روحانی چرا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اجرایی نمی کند؟

نادران با یادآوری اینکه مجلس دو سال پیش قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تصویب کرد، گفت: اگرچه این قانون به صورت همه جانبه و به کمک همه نهادهای مرتبط تصویب شد اما بعد از گذشت دو سال دولت یازدهم آیین نامه‌های اجرایی آن را عملیاتی نمی‌کند چون باید بروند دنبال افرادی که 20 میلیارد دلار قاچاق وارد کشور کرده‌اند. کمترین اثر این میزان قاچاق بیکاری جوانان است. آیا آدم‌های عادی کوچه و بازار در این موضوع نقش دارند؟ نظام علی رغم تمام تفاوت‌ها توانسته است امنیت خود را حفظ کند اما دولت چگونه نمی‌تواند قاچاقچیان را شناسایی کند مگر اینکه آنها به قدرت‌های سیاسی وابسته باشند. چگونه هزار تن میوه وارد می‌شود و هیچ کس نمی‌بیند. کجاست چشمان ناظر؟ اگر آقایان در قاچاق بخیل نیستند اعلام کنند چرا تاکنون مصوبه قانونی مجلس اجرا نشده است؛ یا فهم و عرضه آن را ندارند یا اراده لازم یا خود شریک دزدند!

وی با اشاره به این که اساسی ترین مشکل اقتصاد کشور مقامات دولتی و یقه سفیدها هستند، گفت: این افراد یا قانون را می‌شناسند و عمل نمی کنند و یا بدتر گزینشی قانون را اجرا می‌کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه در پرونده کرسنت دلال نفتی برخلاف منافع ملی کشور در صدد یاری رساندن به طرف عربی پیوست 6 را به قرارداد اضافه کرد، گفت: در این پیوست در صورت اختلاف محاکم ایرانی نمی توانستند موضوع را بررسی کنند بلکه این موضوع به محاکم بین المللی سپرده می‌شد. باید مشخص شود هزینه این دلالی به جیب چه کسی رفته است چرا در زمان خود این افراد محاکمه نشدند چرا هر زمان پرونده کرسنت پیش می‌آید آقای هاشمی رهبری نظام را هدفگیری می‌کند. آنکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) بارها تأکید می‌کردند اگر نزدیکان ما خلاف قانون عمل می‌کردند با آنها برخورد کنید امام علی نیز با برخورد قاطع با برادر خود عقیل مانع از دست اندازی به بیت المال شد اینها الگوهای رفتاری ما هستند.

وی با اشاره به پرونده استات اویل گفت: در این پرونده وقتی قسط اول دلالی یزدان یزدی به بانک تجارت در تهران واریز شد این فرد بعد از افشا توانست پول خود را دریافت کند و وی فرار کند آیا این فرد به تنهایی می‌توانست چنین کاری را انجام دهد؟ زمانیکه قاضی خارجی به صراحت اعلام می‌کند که جونیور به یک مقام عالی رتبه در ایران وابسته است به همین دلیل از محاکمه آن صرف نظر می‌کنیم، گفت: مقامات قضایی ایرانی کجا بودند، چرا ملاحظه کاری کردند. فساد در واقع از دولت هاشمی آغاز شد در دوران کرباسچی نهادینه شد و ادامه یافت.

* وزیری که یک میلیارد تومان در ماه دریافتی دارد

وی با تأکید براینکه ما نمایندگانی می‌خواهیم که رونق اقتصادی را با سلامت اقتصادی همراه کنند، گفت: برخی معقتدند که رونق اقتصادی تنها با رانت خواری محقق می‌شود این در حالی است که ما معتقدیم وزیری که یک میلیارد تومان در ماه دریافتی دارد نمی‌تواند بیکاری جوانان را درک کند و برای آنها اشتغالزایی کند. بهتر است همانگونه که برای نمایندگان مجلس محدودیت سن پایین تر از  75 سال قرار داده شده برای وزرای دولت نیز قرار داد می شد زیرا آنها توانایی و زمان رسیدگی و مدیریت دارایی‌ها و مال و یملک خود را ندارند این آقایان بجای حل مشکلات اقتصادی، ازدواج و اشتغال و مسکن جوانان در تلاش برای حل مشکلات خود هستند.

وی افزود: وقتی 25 میلیون تومان برای خرید خودرو از جیب مردم و از طریق شبکه بانکی داده می شود تا خودروسازی رشد کند این یعنی اینکه خودروسازانی رشد کنند که این آقایان در آنها سهام دارند و در انتخابات به آنها کمک خواهند کرد درواقع با چنین وامی جوانان مملکت را از چنین منابع مالی محروم کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه دولت قیمت خوراک پتروشیمی را 40 درصد کاهش داد، گفت: این درحالی است که سود واحدهای پترشیمی گاهی به بیش از 400 درصد نیز می‌رسد. یک بار از آقای نعمت زاده پرسیدم در مسائل اقتصادی کشور برای خروج از رکود و رونق به غیر از پتروشیمی‌ها بخش دیگری وجود ندارد که فقط برای پتروشیمی‌ها برنامه ریزی می‌کنید؟ وی پرسید چرا و من پاسخ دادم چون شما سهامدار بیشتر این واحدهای پتروشیمی هستید و بیشتر به فکر حل مشکلات خودتان هستید.

نادران با تأکید براینکه واحدهای پتروشیمی سودده‌ترین بخش صنعت محسوب می‌شوند که با ساده ترین ابزار گاز را به محصولات تبدیل می‌کنند، گفت: حاشیه سود این واحدها بسیار بالا است اما در بخش بالادستی این صنعت هر واحد تنها می‌تواند برای 500 نفر اشتغال ایجاد کند اگر واحدهای پایین‌دستی‌ آن ایجاد شود ایجاد اشتغال 200 برابر می‌شود بهتر است آقایان پاسخ دهند که چرا منابع مالی خود را به سمت توسعه صنایع پایین دستی نمی‌برند.

وی ادامه داد: وزیری که 1000 میلیارد تومان ثروت دارد چرا از توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی عاجز است؟ چون حاشیه سود در این بخش کمتر است و دیگر از رانت‌های دولتی خبری نیست. این درحالی است که توسعه نیافتن بخش پایین دستی پتروشیمی موجب می‌شود محصولات پتروشیمی صادراتی دوباره با قیمت‌های بالا در قالب محصولات تکمیلی به کشور بازگردند.

نادران با بیان اینکه اگر این آقایان برنامه‌ای برای رونق اقتصاد کشور داشتند چرا اقدام به امضای قرارداد ترجیحی با کشور ترکیه کرده‌اند اظهار داشت: بر اساس این قرارداد 30 درصد از تعرفه محصولات نساجی برای کشور ترکیه کاهش پیدا کرد اما در مقابل صنایع کشور با مشکلات بسیاری روبرو و حتی با افزایش حجم بیکاری روبرو شدند.

وی با اشاره به اینکه امروز شعار رونق اقتصادی اعلام می‌شود افزود: به نظر من امروز فساد مانند یک حوض پرنفوذ می‌ماند که هر چه در آن بریزیم از منافذ فساد خارج می‌شود. دولت مدعی است در لایحه برنامه ششم برنامه‌هایی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کرد اما بنده تاکید می‌کنم که در این لایحه هیچ ماده‌ای برای مبارزه با مفاسد اقتصادی درج نشده است.

نادران اضافه کرد: این آقایان که در پرونده کرسنت پول گرفته‌اند امروز با چه رویی می‌خواهند با مفاسد اقتصادی مقابله کنند؟ در حال حاضر 5 هزار و 352 جوان تحصیل‌کرده هر ماه به ارتش بیکاران اضافه می‌شوند و دولت در این رابطه هیچ تصمیمی را اجرایی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: دو و نیم سال است که دولت با شعار برجام از حوزه اقتصادی غفلت کرده است حتی یک برنامه مشخص برای رونق اقتصادی و رکود و بیکاری اعلام نشده تا بر اساس آن وضعیت اقتصادی کشور ساماندهی پیدا کند.

*ستاد انتخاباتی دولتی‌ها در ساختمان بدهکار بانکی ایجاد شد

وی به انتقاد از لیست‌های منتشر شده از جریان‌های مختلف پرداخت و افزود: در یکی از این لیست‌ها که به نوعی خود را به دولت منتسب می‌دانست هیچ اقتصاددانی که معتقد به حل مشکل بیکاری باشد وجود ندارد. برادر رئیس جمهور ستاد انتخاباتی را در ساختمان یکی از بدهکاران بانکی ایجاد کرده است. در حالیکه اگر دولت اراده‌ای برای مبارزه با مفاسد اقتصادی داشت می‌توانست به قوه قضائیه اجازه دهد تا همین امروز این بدهکار بانکی دستگیر شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه با وعده نمی‌توان وضعیت اقتصادی کشور را ساماندهی کرد گفت: مردم تا کی باید صبر کنند؟ در دولت آیت‌الله رفسنجانی اعمال سیاست‌های تعدیل باعث شد تا دولت با 40 میلیارد دلار بدهی و تورم 50 درصدی روبرو شود و در نهایت مقام معظم رهبری ترمز اجرایی شدن این سیاست‌ها را کشید.

نادران اضافه کرد: در شهریورماه امسال مقام معظم رهبری تاکید زیادی بر استقرار یک ستاد فرماندهی برای اجرای اقتصاد مقاومتی داشتند اما متاسفانه اقدامی برای اجرایی شدن این سیاست‌ها انجام نشده است همان افرادی که در دولت احمدی‌نژاد بیشترین سودها را برده‌اند امروز هم می‌خواهند با گفتاردرمانی اقتصادی کشور را اداره کنند در حالیکه اقتصاد عمل می‌خواهد.

وی با اشاره به اینکه با ثروت‌های بادآورده نمی‌توان اقتصاد کشور را نجات داد، اظهار داشت: برای حل مشکلات اقتصادی  کشور که اساسی‌ترین آنها رکود و بیکاری است باید برنامه اقتصادی مشخصی تعریف شود و با توجه به توانمندی داخلی ضمن شفافیت مالی به خصوص افرادی که منتسب به دولت هستند فضا را برای توسعه اقتصاد کشور فراهم کرد.

این نماینده مجلس با اعلام اینکه نماینده مجلس باید جسارت داشته و هزینه مبارزه با فساد را بپردازد، گفت: از نمایندگان، وزرا و مقامات سیاسی آلوده بیش از موضوعات خارجی ضربه خورده‌ایم همین موضوع را نیز دشمنان به خوبی فهمیده‌اند و با حمایت از برخی جریانات داخلی درصدد رسیدن به اهداف خود هستند.

نادران در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه مفاسد اقتصادی باعث پیوند قدرت و ثروت شده است، گفت: رئیس جمهور و وزرا باید برای مبارزه با مفاسد اقتصادی نخست اطرافیان خود را اصلاح کنند در غیر این صورت کشور نجات نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه اعضای ائتلاف اصولگرایان بیشتر اقتصاددان هستند، گفت: این ائتلاف برای برنامه‌های خود دو سال تمام ضعف‌های مجالس گذشته را بررسی و معضلات اقتصادی را شناسایی کرده است.

وی با اعلام اینکه دولت اصلاحات می‌خواست با آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی تمام کشور را با بحران روبرو کند افزود: مجلس نهم از این فاجعه با تثبیت قیمت‌ها جلوگیری کرد الان هم باید مبارزه با فساد در دستور کار مجلس قرار گرفته و آن را به صورت جدی بررسی کنند.

نادران با اعلام اینکه بی عدالتی مالیاتی دیگر قابل تحمل نیست اظهار داشت: در حوزه نفتی امروز قراردادهایی در حال تصویب است که چارچوب آن برای ما نگران‌کننده بوده و باید اصلاح شود. ما در مجلس نهم این موضوع را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم قراردادهای نفتی مانند گذشته تصویب شود چرا که قراردادهای فعلی امکان نفوذ بر اقتصاد ملی را تشدید می‌کند حتی به وزیر نفت نیز تذکراتی را داده‌ایم و درصددیم با برگزاری جلساتی دیگر نظرات کارشناسی خود را اعلام کرده‌ایم حال اگر وزیر نفت تمکین نکرد با مصوبات مجلس جلوی این این موضوع را خواهیم گرفت. ما اجازه نمی‌دهیم با کنسرسیوم‌های نفتی خارجی منافع نفتی کشور به هدر برود تا 25 سال آینده اقتصاد ملی همچنان وابسته به نفت باشد.

وی با بیان اینکه هفته گذشته یکی از دولتی‌های گفته تا به امروز دولت مشغول برجام بوده و از امروز به موضوع اقتصاد کشور خواهد پرداخت گفت: شما از اول باید به دنبال مسائل اقتصادی می‌بودید. تقدم و تاخیر کردن حل مشکلات اقتصادی به موضوع اشتباه است. دشمن همین نقطه ضعف را شناسایی کرده و در نهایت متاسفانه امتیازهای بیشتری را از ما خواهد داشت.

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز تحریم‌های برداشته شده بر روی کاغذ عملیاتی نشده است. نه سوئیفت، نه ال سی و نه مراودات بین‌المللی اجرایی شده و فقط وعده داده می‌شود ما نگران هستیم بعد از 7 اسفند که دولت نتواند مجلس ساخته شده خود را به دست آورد چه اقدامی خواهد کرد.

* مسکن مهر را به خاطر اسم دولت قبل متوقف کردند

نادران بیان اینکه مسکن مهر را چون به اسم احمدی‌نژاد است متوقف کردند گفت: می‌گویند زیرساخت‌های لازم برای تکمیل این طرح وجود ندارد مگر شما مرده‌اید،زیرساخت‌ها را ایجاد کنید اصلا اسم طرح را بگذارید مسکن روحانی اما جوانان را مسکن‌دار کنید. تعداد زیادی از جوانان معطل تصمیم‌گیری دولت هستند.

وی باتاکید براینکه برنامه ای برای اصلاح اقتصاد کشور وجود دارد گفت: تنها نیاز است برای اجرای این برنامه اراده داشته باشند و یا اینکه شریک دزدان بیت‌المال نباشند. در مجلس آینده تلاش می‌کنیم به دولت کمک کنیم تا بتواند این مسیر را طی کند و توانمندی‌های خود را برای حل مشکلات اقتصادی مردم افزایش دهد. کمک می‌کنیم تا از این عوام‌زدگی رها شود تا شجاعت قطع یارانه‌ ثروتمندان را داشته باشد. کمک می‌کنیم تا مبارزه با قاچاقچیان کالا و ارز را از خود دولت شروع کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اعلام اینکه در فرصتی در مورد مفاسد اقتصادی برادر رئیس جمهور و یکی از برادران معاون اول رئیس جمهور صحبت خواهد کرد گفت: دولتی که با وعده حل مشکلات اقتصادی از مردم رای گرفت بعد از گذشت دو و نیم سال  هزاران فارغ‌التحصیل بیکار به صف بیکاران اضافه کرده است. دولت نباید از این موضوع شرمنده باشد؟ عزیزانی که ستاد انتخاباتی خود را در ساختمان یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی کشور برپا کردند نباید پاسخگو باشند. برادر یکی از مقامات عالیرتبه دولتی در شرایط تحریم بیشترین سود را برد. این در حالی است که دائما دولت اعلام می‌کرد می‌خواهد با کاسبان تحریم مبارزه کند.

وی ادامه داد: در حالی که برخی از نمایندگان مجلس برای نظارت بر عملکرد و مسائل مالی کشور موسسه مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت را تاسیس کرده‌اند رئیس دفتر رئیس جمهور به همراه وزرای نفت و نیرو باشگاه نفت و نیرو را راه‌اندازی می‌کنند. کار این باشگاه چیست؟ در واقع برخی آقایان چه در دولت باشند و نباشد می‌خواهند از این طریق با جوش دادن معاملات نفتی ارتزاق کنند. کدامیک برای کشور لازمتر است؟

نادران در مورد لیست منتشر شده کاندیدای اصلاح‌طلبان گفت: این لیست را نمی‌دانم همانطور که اصلاح‌طلبان به برخی از آنها انتقاد دارند بهتر است توانمندی افراد این لیست اعلام شود. متاسفانه آقای روحانی که باید مدافع منافع مردم باشد به طور یکجانبه از این لیست وارد میدان شده است البته این موضوع قابل درک است چون آنها درصدد هستند با این لیست موج انتخاباتی ایجاد کنند. اگرچه آنها نمی‌توانند این کار را انجام بدهند اما در آینده فتنه‌گران نیز به این لیست اضافه خواهند شد.

وی گفت: دولتی که اشرافیگری بر پیشانی دارد نمی‌تواند موج انتخاباتی ایجاد کند. من اعضای لیست اصلاح طلبان در زمینه برنامه‌های اقتصادی را به مناظره دعوت می‌کنم.

* 1.7 میلیارد دلار پولی که آزاد شد کجا رفت؟

نادران در مورد دریافت پول‌های بلوکه شده از آمریکا نیز گفت: رژیم سابق برای خرید تسلیحات نظامی 400 میلیون دلار به آمریکا داده بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی این حجم پول بلوکه شد. در جریان مبادله جاسوسان آمریکایی تصمیم گرفته شد این پول‌ها در مقابل آزادی اعضای سفارت به ایران برگردانده شود. در آن زمان مذاکره کنندگان می‌دانستند به دلیل تحریم سیستم‌های بانکی ایران امکان دریافت دلار از این طریق را ندارد به همین دلیل تقاضا کردم دلارها دستی دریافت شود. آمریکایی‌ها نیز دلارها را در گونی تحویل دادند اما اکنون دولت 1.7 میلیاد دلار از پول‌های بلوکه شده در آمریکا را دریافت کرده بدون آنکه کسی بداند که این پول‌ها چه شده است و کجا خرج شده است. مشخص نیست که این موضوع نیز مانند سایر موضوعات محرمانه می‌شود یا اینکه دولت اجازه می‌دهد که نمایندگان مجلس بر نحوه هزینه پول‌های بلوکه شده نظارت کند.
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه بدهی‌های دولت در 2 سال دولت یازدهم دو برابر شده است گفت: من معتقدم این موضوع کسر بودجه محسوب می‌شود چون از جیب مردم هزینه شده است و اینکه دولت با زرنگی آمارها را دستکاری کند تا مردم گمان کنند تورم کاهش یافته درست نیست حتی آقای روحانی از تورم صفر سخن گفته است با این حال آنچه دولت از وضعیت تورم اعلام می‌کند با چیزی که مردم احساس می‌کنند متفاوت است. حتی اگر تورم درست محاسبه شده باشد بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ها فشار افزایش قیمت‌ها بر دو دهک پایین کشور دو برابر باقی دهک‌ها است.

وی افزود: علاوه بر اینکه فشار قیمت‌ها بر ثروتمندان نصف شده است و در واقع پول‌دارها یک چهارم کم‌درآمدها تورم را حس می‌کنند، عامل تورم همین سرمایه‌دارانی هستند که بدهکاران کلان بانکی محسوب می‌شوند و یا ثروت آنها به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

نادران با اشاره به اینکه اساسا تئوریسین‌های نظام اقتصاد سرمایه‌داری که بر اقتصاد کشور حاکم شده‌اند معتقد به افزایش و آزادسازی قیمت‌ها هستند گفت:  آزادسازی قیمت‌ها از خوراکی‌ها و حامل‌های انرژی شروع شد و اکنون به سایر موضوعات تسری یافته است به طوریکه آقای آخوندی اعلام کرده است کسی که می‌خواهد بر روی آسفالت راه برود باید پول بپردازد. در واقع دولت می‌خواهد بیشتر بخش‌های اقتصادی را به بخش خصوصی که مال خودشان است واگذار کند نتیجه این امر تشدید فشار مالی بر مردم می‌شود.

*مشکل مردم سوار شدن بر هواپیماست یا کشته‌های جاده‌ای؟

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: ما شرمنده‌ایم که وزیر این کشور برای موج انتخاباتی یک ایرباس 350 در فرودگاه مهرآباد می‌نشاند تا مردم با آن عکس یادگاری بگیرند. هواپیمایی که عاریه‌ای محسوب می‌شود این موضوع جز نمایش اشرافیگری چیزی نیست. آیا مشکل مردم سوار شدن بر هواپیماست یا کشته‌های جاده‌ای؟
وی افزود: اساسا خرید هواپیما دروغ است در واقع آنها یک تفاهمنامه با کشور بدقول فرانسه امضا کرده‌اند که 40 درصد سهام آن متعلق به کشور آمریکاست در واقع آنها به همین راحتی به ایران هواپیما نمی‌دهند و وعده سال 2025 را داده اند هنوز هیچ خبری مبنی بر امضای قرارداد خرید حتی یک هواپیما نیست بعد می‌گویند نگویید دولت وعده! البته هنوز هم مشخص نیست که خرید این تعداد هواپیما به سود منافع ملی باشد یا نه.

وی با اشاره به اینکه آخوندی مدعی است دولت‌های گذشته 12 میلیارد دلار در مورد خرید هواپیما به جیب کشورهای خارجی ریخته‌اند گفت: ایشان اعلام کنند طی دو سال گذشته چه مقدار پول به کشورهای خارجی داده‌اند و در آینده قرار است چه مقدار پول به حساب آنها واریز شود.

نادران با تاکید بر اینکه مبانی اقتصاد دینی بر شفافیت و توزیع عادلانه منابع تاکید دارد گفت: جناب نوربخش در برنامه اول توسعه کشور از افزایش بودجه ناجا دفاع می‌کرد وقتی نمایندگان کمیسیون تعجب زده از وی علت این امر را پرسیدند پاسخ داد زمانی که کارخانه‌ها و شرکت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود تعدادی از کارگران اخراج می‌شوند و کارگران اخراج شده درصدد تظاهرات برخواهند آمد به همین علت باید از هم اکنون به فکر تجهیز کردن نیروهای نظامی برای سرکوب کارگران اخراج شده بود. این در حالیست که با این تفکر نمی‌توان برنامه‌های اقتصادی را جلو برد و اینگونه تنها شکاف بین دولت و ملت افزایش خواهد یافت موضوعی که هم اکنون در دولت روحانی مشاهده می‌شود.

*وکیل مدافع بانک های خصوصی رئیس کل بانک مرکزی شده است

نادران با بیان اینکه یک عارضه اساسی در بازار پول کشور وجود دارد، اظهار داشت: وظیفه اصلی رئیس کل بانک مرکزی حفظ ارزش پول و مراقبت از عملکرد بانک‌هاست. اما متأسفانه امروز یک آقایی از بانک خصوصی آمده و ریاست بانک مرکزی را برعهده دارد که وکیل مدافع بانک‌های خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه خود آقایان می‌گویند نرخ پس انداز کمتر است و باید اصلاح شود، افزود: حاشیه سود نرخ سود بانکی به جیب چه کسانی می‌رود. چرا آقایان حاضر نیستند برخورد جدی با موسسات اعتباری غیرمجاز کنند. حتی بانک مرکزی به تخلفات بانک‌های خصوصی نیز رسیدگی نمی‌کند و این موضوع باعث می‌شود پولشویی در سیستم اقتصادی بوجود آمده و کشور در نظام جامع بین المللی متهم به پولشویی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: یکی از بانک‌های خصوصی رسماً اعلام کرده که می‌خواهد بیمارستان و هتل بزند اما سوال اینجاست با کدام منابع این اقدامات می‌خواهد انجام شود در کجای دنیا بانک‌ها اجازه ساخت و ساز دارند.

نادران با بیان اینکه بانک مرکزی وظیفه هدایت و مراقبت از حقوق مردم را دارد امروز اجحاف بزرگی در سیستم بانکی بخصوص بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری برعلیه حقوق مردم انجام می‌شود.

وی  با طرح این پرسش که چرا هیئت دولت و بانک مرکزی جرأت نمی‌کنند تا اسامی بدهکاران بانکی را اعلام کنند در پاسخ به این پرسش که چرا اصولگرایان در دوره احمدی نژاد در مقابل مفاسد اقتصادی سکوت کردند، افزود: مردم بهترین قاضی هستند. سوابق اعضای اصولگرا نشان می‌دهد که در همان زمان که مفاسد اقتصادی مطرح بود اصولگرایان انتقادات خود را مطرح کردند. آقایانی که مدعی هستند یک مورد را در دولت آقای روحانی مثال بزنند که در حوزه دولتی فسادی را دیده‌اند و افشا کرده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در مقطعی که پرونده کرباسیان مورد بررسی قرار می‌گرفت جعل سند شد تا اقدامات غیرقانونی این فرد توجیه شود. حتی این آقایی که از سایپا از قطعه سازان خودروساز پول برای انتخابات می‌گیرد چرا معرفی نمی‌شود. ما انتظار داریم در دولت روحانی صراحتاً اگر مفاسد دیده می‌شود اعلام شود.

نادران با تأکید براینکه اصولگرایان در دولت رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد هر زمان که با فسادی روبرو شدند آن را اعلام کردند، اظهار داشت: ما در مجلس وقتی به پرونده بابک زنجانی مواجه شدیم به مسئولین اخطار دادیم اگر این فرد را دستگیر نکنید مثل خاوری فرار خواهد کرد که در‌آن زمان مسئولین منفعل شده و او را دستگیر کردند. اما نکته قابل توجه آنجاست که لوح تقدیر بابک زنجانی را آقای رفسنجانی و روحانی امضا کرده است.

وی با بیان اینکه  تمام نمایندگانی که از رحیمی پول گرفته‌اند خطا کرده و باید سلب صلاحیت شوند، تصریح کرد: اما تخلف این افراد در مجلس هشتم به اندازه تخلف یکی از نمایندگان در مجلس شش که از شهرام جزایری پول گرفته بود نیست. در حال حاضر این سوال مطرح است که چه کسی به شهرام جزایری کارت 500 داده بودند تا این فرد مانند مدیران اجرایی به راحتی در مجلس تردد کند. چه کسانی در هیئت رئیسه از او حمایت می کردند اصلاً چند نفر از هیئت رئیسه از شهرام جزایری پول گرفتند چرا این موضوع اعلام نمی‌شود چرا آنها بازخواست نمی‌شود. یکی از افتخارات اصولگرایان محاکمه رحیمی است اما اصلاح طلبان نیز باید یک مصداق برای مبارزه با فساد اعلام کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: امروز مهدی هاشمی برای دفاع از خود چندمیلیارد تومان به وکلای خود پول می‌دهد این پول از باغ پسته می‌آید! باید پای یک چاه نفت نیز در میان باشد.

نادران با اعلام نگرانی از اتفاقاتی که در موضوع خبرگان رهبری در حال انجام شدن‌ است، بیان کرد: غیر از آنچه که انگلیسی‌ها در این موضوع رقم می‌زنند، یک طرح اخیراً از سوی آقایان با محوریت آقای هاشمی رفسنجانی برای تبلیغات در عامه مردم منتشر کرده که با رهبر عکس دست جمعی گرفته شده است از طرف دیگر برای جذب طرفداران خود شعار شورای رهبری را اعلام می‌کنند این درحالی است که در بازنگری قانون اساسی اساساً چنین موضوعی حذف شده است.

وی تصریح کرد: این رفتارهای دوگانه برای ما مشکوک است دخالت‌های صریح دولت و شخص روحانی برای ما علامت سوال دارد. به عنوان نمونه فرماندار شهرری اخیراً پلاکاردهای اصولگرایان را در سطح شهر جمع کرده است که این برای ما سوال است چرا اینگونه اقدامات می‌شود. ما نگرانیم آنچه تاجزاده در مجلس ششم انجام داده در مجلس دهم انجام شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید