آب عربستان رو به اتمام است | اتاق خبر
کد خبر: 320035
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 20:55
بیزینس اینسایدر نوشت: در حال حاضر عربستان با بحران اتمام آب‌های غیر قابل بازگشت خود طی دهه‌های آینده روبرو است.

اتاق خبر: عربستان طی سال‌های آینده با مشکل جدی تأمین آب مواجه خواهد شد. استفاده شدید آب توسط این کشور در حال از بین بردن ذخایر آبی این کشور است و در صورتیکه که مصرف آب در این کشور محدود نشود این مسئله می‌تواند به یک فاجعه زیست‌محیطی و اجتماعی تبدیل شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ در صورتیکه فرایندهای کشاورزی در عربستان سعودی تغییر نکنند، این کشور با فاجعه جدی آب روبرو خواهد شد.

به گفته علی التخیس یکی از مقامات ارشد سابق کشاورزی عربستان، آب‌های زیرزمینی کنونی این کشور نیز باید حفاظت شود.

به گفته این مقام سعودی این کشور در حال حاضر به میزان قابل توجه و مخاطره آمیزی از آب‌های زیرزمینی خود برداشت می‌کند در صورتیکه الگوی مصرف در عربستان تغییر نکند، این کشور طی دهه‌های آینده با خشکسالی کامل مواجه خواهد شد و پیش‌بینی‌های دیگری نیز وجود دارند که شرایط بدتری را برای این کشور در صورت ادامه روند کنونی متصور شده‌اند.

بنا به گفته محمد الغمدی عضو دانشگاه ملک فیصل عربستان، آب‌های زیرزمینی این کشور در 13 سال آینده تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: براساس ارزیابی مقامات سعودی، سطح آب کشاورزی در این کشور به شدت کاهش یافته است و همین امر وخامت اوضاع را نشان می‌دهد.

سرانه مصرف آب در عربستان سعودی حتی بیشتر از سرانه مصرف در مناطق اروپایی است که مشکل تأمین آب ندارند.

مصرف آب در عربستان به گونه‌ای است که براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، سرانه مصرف در عربستان به طور متوسط 2 برابر سرانه اتحادیه اروپا است.

مصرف بیش از حد آب در کنار عدم امکان جایگزین کردن میزان مصرف شده با بارش‌ها باعث شده است که ذخایر آب طبیعی در این کشور به تلی از خاک بدل شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید