دولت مسکن مهر را به‌بهانه نقدینگی متوقف کرد ولی نقدینگی ۵۰۰هزار میلیارد اضافه شد | اتاق خبر
کد خبر: 320456
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 02:01
نماینده مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به‌بهانه رشد نقدینگی طرح مسکن مهر را نیمه‌تمام گذاشت، گفت: با وجود توقف این طرح در طول عمر دولت یازدهم تاکنون ۵۰۰هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شد.

نماینده مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به‌بهانه رشد نقدینگی طرح مسکن مهر را نیمه‌تمام گذاشت، گفت: با وجود توقف این طرح در طول عمر دولت یازدهم تاکنون ۵۰۰هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از تسنیم؛ سید مسعود میرکاظمی در نشست خبری با موضوع "رکود اقتصادی و مسکن" اظهار داشت: آقای روحانی در برنامه‌های انتخاباتی خود به ادامه طرح مسکن مهر تأکید کرده بود و آقای آخوندی نیز در زمان رأی اعتماد خود در صحن علنی مجلس به‌صراحت اعلام کرده بود که طرح مسکن مهر را ادامه خواهد داد و نمایندگان با توجه به این مسئله به وزیر راه و شهرسازی رأی اعتماد دادند چرا که نمایندگان با موضوع مسکن مهر در حوزه‌های انتخاباتی خود درگیر هستند و برایشان مهم بود که وزیری سر کار بیاید که این طرح را به سرانجام برساند.

نامزد اصولگرای انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی افزود: متأسفانه این دولت با نقدها و سیاه‌نمایی‌ها علامت سؤال‌های بسیاری را جلوی عملکرد خود گذاشته و اگر نقدهای منصفانه‌ای نسبت به گذشته صورت می‌داد خسارت کمتری برای کشور به‌دنبال داشت.

نماینده مجلس نهم در خصوص طرح مسکن مهر گفت: بسیاری از افراد ضعیف و مستضعف جامعه باور نداشتند که زمانی خانه‌دار شوند اما طرح مسکن مهر قیمت زمین را صفر کرد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار مردم قرار داد تا قشر کم‌درآمدتر جامعه هم بتوانند قدرت خانه‌دار شدن پیدا کنند و بسیار هم طرح اثربخشی بود و با صاحب‌خانه شدن اقشار مختلف مردم نشاطی را در جامعه ایجاد کرده بود.

وی ادامه داد: مسئولان این دولت گفتند که حجم نقدینگی در طرح مسکن مهر به‌دلیل عدم سپرده‌گذاری در بانک مسکن موجب بروز تورم شده،‌ کاش این را دولتی می‌گفت که توانسته بود حجم نقدینگی را کنترل کند اما در این دولت تا پایان شهریورماه 400هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شد و تا پایان دهمین ماه سال جاری بیش از 500هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی در دولت یازدهم اضافه شده است و حال مسئله اصلی این است که مسکن مهر را تعطیل کردیم تا نقدینگی ایجاد نشود اما این حجم افزایش نقدینگی را در جامعه داشتیم؛ اگر چند درصد این نقدینگی را به مسکن مهر اختصاص می‌دادیم مشکل مسکن مهر نیز حل شده بود.

میرکاظمی افزود: متأسفانه دیدیم کسانی که در زمان انتخابات و گرفتن رأی از ادامه طرح مسکن مهر صحبت می‌کردند در ادامه با کلماتی مثل مزخرف از طرح مسکن مهر یاد کردند و این تغییر رویه جای تأمل بسیاری دارد.

نماینده مجلس نهم تصریح کرد: چون مسئولان این دولت اعتقادی به مسکن مهر ندارند آن را دنبال نمی‌کنند؛ چندین بار دیدیم که وزیر راه و شهرسازی این دولت در مورد هواپیما صحبت کرده است و پیگیری‌هایشان را در این بخش شاهد بودیم اما در بخش مسکن از طرح مسکن اجتماعی نام بردند، این طرح چه شد؟

وی ادامه داد: دولتمردان دارند از قشر ضعیف و متوسط جامعه فاصله می‌گیرند و دغدغه‌هایشان به‌جای پرداختن به دغدغه‌های مردم به پژو و هواپیما معطوف شده است. اگر یک تا 2 میلیارد دلار در طرح مسکن مهر هزینه شده بود اکنون شاهد به ثمر رسیدن کامل این طرح بودیم.

میرکاظمی افزود: بر اقشار ضعیف در کشور ظلم شده و در سال‌های گذشته داشتیم زمانی را که مجموع یارانه‌ها به 100 میلیارد دلار می‌رسید که سهم مردم از مصرف یارانه فقط 40 میلیارد دلار بود و 60 میلیارد دلار آن را یک عده خاصی مصرف می‌کردند و الآن هم به این صورت است، مگر چه‌تعداد در کشور خودرو شخصی دارند و از سفرهای هوایی استفاده می‌کنند که یارانه حامل‌های انرژی در این بخش را استفاده کنند و مگر اقشار ضعیف جامعه بنگاه‌های اقتصادی دارند که بتوانند استفاده بیشتری از یارانه‌ها داشته باشند؟

* دولت دست از سیاه‌نمایی بردارد

میرکاظمی با تأکید بر برخوردار شدن آحاد جامعه از نعمت مسکن و این که باید به مسکن مهر کمک شود، تصریح کرد: دولت باید از سیاه‌نمایی دست بردارد و به‌سمت حل مشکل مسکن مردم برود. مدتی است در شبکه‌های اجتماعی مطلبی دست به دست می‌چرخد با این مضمون که کسی که در یک خانه‌ چند هزار متری نشسته به فکر خانه‌های 30متری نیست.

وی ادامه داد: دولت باید در سیاست خود تجدیدنظر کند و طرح مسکن مهر را تکمیل کند، اگر هم طرحی دارند آن را ارائه کنند. دولت تدبیر و امید صاحب کلید هم هست.

میرکاظمی یادآور شد: دولت همواره به‌دنبال حل مسائل با مذاکره بوده است، مذاکره جای خود را دارد اما چرخیدن چرخ اقتصاد داخلی ربطی به مذاکره ندارد، انتظار این بود که طی چند ماه رکود اقتصادی از بین برود اما در دو سال و نیم اخیر اقتصاد کشور به‌خصوص بخش مسکن وارد رکود عمیق‌تری شده است.

وی خاطرنشان کرد: آخوندی وزیر راه و شهرسازی در شروع دولت یازدهم اعلام کرد که مردم خانه نخرند ارزان می‌شود، این پیام رکودی بود که به بازار ساخت و ساز مخابره شد.

وی افزود: ساخت و ساز مسکن چه‌میزانی به تحریم بستگی دارد؟ متأسفانه بی‌تدبیری‌ها باعث شد مسکن راکد شود. سالانه 800 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که معادل آن یعنی 800 هزار تقاضا به بازار مسکن می‌رود، باید دولت سازوکاری را تدوین کند که نقدینگی سرگردان کشور به بخش مسکن بیاید، در غیر این صورت اقشار کم‌درآمد بیش از پیش تحت فشار قرار می‌گیرند.

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید