کاهش قیمت مسکن شدت می گیرد | اتاق خبر
کد خبر: 320467
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 18:07
کسانی که طی سه سال اخیر مقاومت کردند و ملک خود را نفروختند سرانجام ناچارند به دلیل بدهی ها و تسهیلاتی که گرفته اند در سال آینده املاک خود را زیر قیمت بفروشند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا؛ در کوتاه مدت اتفاق خاصی در بخش مسکن نمی افتد اما از نیمه دوم سال 1395 اولین جرقه ها و آثار رونق در بخش مسکن دیده خواهد شد. با این حال نه تنها شاهد گرانی ملک نخواهیم بود بلکه هم چنان قیمت مسکن در شیب نزولی می ماند. دلیل آن هم عرضه مازاد بر تقاضاست.

وی افزود: رکود بخش مسکن سه ساله شده و هرچه جلوتر می رویم عمیق تر می شود. علت این مساله نیز بخشی مربوط به گذشته و بخش دیگر به زمان حال برمی گردد. در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 شاهد رشد سرسام آور قیمت مسکن بودیم که باعث شد افراد نیازمند مسکن به دلیل عدم توانایی خرید از بازار خارج شوند.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: جهش یکباره قیمت مسکن باعث شد تا در اواخر دهه 80 شاهد خیزش بلندی در صدور پروانه های ساختمانی و افزایش ساخت و سازها باشیم. بخش های دیگر هم این سود را نداشتند. در نتیجه یک آنارشی کامل از طرق قانونی و غیرقانونی همچون تجاوز به محیط زیست، جنگل ها، سواحل، اطراف شهرها و غیره بر بخش ساخت و ساز حاکم شد. نتیجه این اقدامات از یک سو منجر به گرانی و از سوی دیگر تولید بیش از نیاز بازار شد و به رکود مسکن انجامید.

سرحدی با بیان این که هم اکنون با بی تعادلی در عرضه و تقاضا در بخش مسکن مواجهیم تصریح کرد: امضای برجام امیدهایی را در اقتصاد کشور ایجاد کرده که در انتخابات هم آثار خود را نشان می دهد. اگر پیش بینی دولت و کارشناسان مبنی بر این که در آینده بازارهای ایران به روی سرمایه گذاری خارجی باز شود می توانند امیدوار بود که تولید و اشتغال رونق بگیرد و بدین ترتیب قدرت خرید نیازمندان مسکن بالا برود.

94111

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید