توسعه ریلی و قطار حومه‌ای مهم‌ترین ابزار‌ کنترل نرخ زمین و ارتقای کیفیت سکونت‌گاه‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 320768
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 17:53
از مهم‌ترین ابزارهای کنترل نرخ زمین، بهبود وضعیت مسکن و ارتقای کیفیت سکونت‌گاه‌ها، توسعه ریلی و قطار‌های حومه‌ای است.

از مهم‌ترین ابزارهای کنترل نرخ زمین، بهبود وضعیت مسکن و ارتقای کیفیت سکونت‌گاه‌ها، توسعه ریلی و قطار‌های حومه‌ای است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از فارس؛ عباس آخوندی امروز در مراسم امضاء تفاهم‌نامه دوجانبه شرکت راه‌آهن ایران با شرکت آلمانی جهت مشارکت راهبردی در طرح تحول سازمانی راه‌آهن‌ بیان کرد: انتخاب راه‌آهن آلمان به‌عنوان نمونه سلیقه مناسبی بود؛ آلمانی‌ها از بدو تأسیس راه‌آهن در ایران، با ما همکاری کرده‌اند و امروز یکی از موفق‌ترین سیستم‌های ریلی جهان را دارند.

وی ادامه داد: ما معمولاً به پروژه‌های سخت افزاری توجه داریم، اما بدون انجام پروژه‌های نرم‌افزاری، بهره‌وری سخت‌افزاری به حد مطلوب نمی‌رسد.

آخوندی اظهار داشت: هدف‌گذاری کرده‌ایم که شرکت راه‌آهن ایران به شرکتی در سطح جهانی ارتقاء یابد و با همه بخش‌های مرتبط ریلی در سطح جهان، همکاری و رقابت سالم داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه جهانی و بین‌المللی شدن تغییری در رویکرد ما است، بیان کرد: سکونت‌گاه‌های ما با چالش حرکت و جابه‌جایی و نیز چالش قابلیت زیست‌محیطی، اقتصادی و امنیت اجتماعی مواجه هستند که راه‌آهن می‌تواند در رفع این چالش‌ها، نقش عمده‌ای ایفا کند.

وی با تأکید بر اینکه منظور از حرکت و جابه‌جایی، حرکت در سطح جهانی است، گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم راه‌آهن حومه‌ای به صورت گسترده‌ در دستور کار قرار گیرد و نیازمند یکپارچگی گسترده در حوزه حمل‌ونقل هستیم.

آخوندی به اتصال ریلی پکن به تهران اشاره کرد و گفت: به‌راحتی امکان اتصال ریلی تهران به فرانکفورت هم وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه باید به حوزه تمدن ایران شهری برگردیم، گفت: لازم است سهم خود را از زنجیره ارزش جهانی به‌دست آوریم.

آخوندی یکپارچگی حمل‌ونقل را از اهداف اصلی وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما، یکپارچگی حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری با حومه‌ای و برون‌شهری است.

وی با تأکید بر اینکه یکپارچگی در انواع مدل‌های حمل و نقلی امری ضروری است، گفت: نوسازی ناوگان هوایی، توسعه ناوگان ریلی، توسعه بنادر و بهبود جاده‌ها مفهوم توسعه ارتباطی و حرکت و سهولت در جابه‌جایی را می‌رساند.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر لزوم ساماندهی انواع کریدورهای ترانزیتی در کشور، گفت: اگر مدعی وجود شاهراه اتصالی شمال به جنوب و شرق به غرب در ایران هستیم، باید یک‌ بار دیگر همه کریدورها را در ایران ساماندهی کنیم.

وی به قابلیت زندگی و لزوم ارتقای کیفیت زندگی اشاره کرد و گفت: اگر در مراکز کلان‌شهرها قیمت زمین این مقدار دچار سوداگری شده است، اگر‌ قیمت زمین در تهران هم‌سطح گران‌ترین شهرهای جهان است، به این دلیل است که سیستم حمل‌ونقل سریع به حومه کلان‌شهر‌ها نداریم تا مردم حق انتخاب داشته باشند و با راه‌آهن سریع به مراکز کلان‌شهرها دسترسی یابند.

آخوندی ادامه داد: از مهم‌ترین ابزارهای کنترل نرخ زمین و بهبود مسکن و ارتقای کیفیت سکونت‌گاه‌ها، توسعه ریلی است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: افزایش رفاه شهروندان و حقوق آنها اولین و آخرین هدف ما محسوب می‌شود.

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید