افشاگری وال استریت ژورنال درباره طرح -ب- آمریکا | اتاق خبر
کد خبر: 320870
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 01:32
مسکو خطاب به واشنگتن:‌ داستان طرح جایگزین چیست؟
خبرآنلاین نوشت: یک مقام وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اجرای عملی بیانیه مشترک روسیه و آمریکا آغاز شده اما روسیه اطلاعی از طرح جایگزین آمریکا ندارد.

اتاق خبر - به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، یک مقام وزارت خارجه روسیه که نامش را فاش نکرده، گفته است که روسیه هیچ اطلاعی از طرح "ب" که آمریکا درباره آن حرف می‌زند، ندارد.

این مقام افزود: ما تلاش‌ها برای تدوین بیانیه مشترک را دو چندان کردیم و باید هر آنچه می‌توانیم برای اجرای عملی آن انجام دهیم. لذا آمریکا نباید از الان و قبل از شروع آن ناامید باشد. 

در این راستا روزنامه وال استریت ژورنال به افشاگری پرداخته و نوشته است که مشاوران ارشد نظامی و اطلاعاتی به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته‌اند که تصور نمی‌کنند روسیه به آتش بس در سوریه پایبند باشد و از دولت آمریکا خواسته‌اند طرح‌هایی را برای تشدید فشار بر مسکو برای ارائه کمک بیشتر تدوین کند.

این روزنامه هشدار داده است که طرح "ب" که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جان برنان مدیر سیا پشت آن هستند احتمالا واشنگتن را به جنگ نیابتی در سوریه به شکل عمیق سوق دهد.

روزنامه مذکور به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: بعید نیست افزایش حمایت آمریکا از مخالفان جزو این طرح باشد تا بتوانند مناطق از دست رفته‌شان را پس بگیرند.

به نوشته این روزنامه، مقامات آمریکایی همچنین بعید نداستند که پیشنهاد کارتر شامل چندین راهکار برای اعمال فشار بر مسکو باشد. در این زمینه تنها گسترش دایره برنامه حمایت تسلیحاتی از مخالفان مسلح جزو برنامه نیست بلکه حمایت اطلاعاتی از مخالفان نیز جزو طرح است تا بتوانند مانع موفقیت بیشتر حملات روسیه شوند.

این روزنامه به نقل از یک مقام عالی‌رتبه در دولت آمریکا نوشت که کری با پذیرش بیانیه مشترک می‌خواهد جدیت و اعتبار مسکو را بسنجد و در صورت نقض آتش‌بس از سوی روسیه اجرای طرح "ب" ضروری است.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید