عدم همکاری وزارت کار در اعلام هزینه واقعی معیشت کارگران | اتاق خبر
کد خبر: 322164
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 14:29
رئیس کارگروه مزد مجمع عالی کارگران با اشاره به اینکه تمایلی به اجرای بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار مبنی بر اعلام هزینه واقعی سبدمعیشت خانوار کارگری از سوی وزارت کار دیده نمی‌شود گفت: به درخواست کارفرمایان دستمزد امسال هم به روش چانه زنی تعیین می شود.

اتاق خبر: فرامرز توفیقی با بیان اینکه نمایندگان کارگران و کارفرمایان اختلافات بسیاری درباره مفاهیم اولیه سبدمعیشت خانوار 4نفره داشتند گفت:کارفرمایان اعدادی را اعلام می‌کردند که منبع مشخصی نداشت و آمار و بررسی‌های آنها بیشتر بر مبنای زنده ماندن نیروی کار است برای اینکه بتوانند کار کنند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛  توفیقی با بیان اینکه کالری مناسب برای نیروی کار2500 تا3000 کالری در روز است افزود:کارفرمایان از سبدی صحبت می کنند که برای کلانشهرها مطرح است.

رئیس کارگروه مزد مجمع عالی کارگران با بیان اینکه شرکای اجتماعی در سبدمعیشت به اجماع نرسیدند اظهار داشت: درنحوه محاسبه خوراکی ‌ها و آشامیدنی‌ها،مسکن، آموزش و درمان  اختلافات بسیاری وجود داشت. محاسبه سبدمعیشت یک بحث علمی است وقرار است نتیجه این بررسی علمی یک بحث صنفی شود، کارفرمایان پیشنهاد دادند که دستمزد به روش چانه زنی تعیین شود. کارفرمایان حتی پیشنهاد اولیه آماری خود را در اختیار کارگران برای بررسی قرار ندادند و مرجع رسمی آماری خود را اعلام نکردند.

 وی بیان کرد: درباره کالری مورد نیاز سبدمعیشت خانوار کارگری برای مشاغل مختلف اداری، فولاد،پتروشیمی و معدن اختلاف نظر دارند.در محاسبات نمایندگان کارفرمایی کالری مد نظر قرار گرفته کالری پایه بوده است.

 وی درباره پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان برای سبدمعیشت خانوار کارگری گفت: ازنظر کارفرمایان هزینه خوراکی در سبد معیشت هر نفر روزانه چهارهزار و 120تومان اعلام است. دستمزد سال آینده نیروی کارگر به درخواست کارفرمایان امسال هم به روش چانه زنی تعیین می شود.تمایلی به اجرای بنده 2 ماده 41  مبنی بر اعلام هزینه واقعی سبدمعیشت خانوار و ماده 7قانون کار در باب معرفی مشاغلی با ماهیت دائم از سوی وزارت کار دیده نمی‌شود.

 توفیقی در پایان  از برگزاری جلسه شورای عالی کار در روز سه شنبه 11 اسفند ماه ساعت 3 بعدازظهر خبر داد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید