پیش بینی خسروتاج درباره وضعیت صنایع و معادن در سال 95 | اتاق خبر
کد خبر: 322222
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 12:33
در گفت و گوی اتاق خبر با قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان شد
مجتبی خسروتاج: مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت چه در بخش معدن و چه در بخش تجارت پروژه های مهم معدنی را دنبال می کنند تا زنجیره تولید کامل شود.

اتاق خبر- بخش معدن در کشور با توجه به کم شدن درآمد های دولت از تولید و صادرات نفت به عنوان جایگزینی برای درآمد های نفتی مطرح شده است. در این میان نیز برخی عقیده دارند که بخش معدن در کشور به خام فروشی عادت کرده است و این نمی تواند در دراز مدت به نفع اقتصاد کشور باشد. در عین حال رکود جهانی مواد معدنی باعث شده که امید ها به رونق بخش معدن در کشور چندان پررنگ نباشد.
به همین بهانه گفت و گویی را با مجتبی خسرو تاج معاون وزیر صنعت در حاشیه مراسم روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.
یکی از مشاوران وزیر صنعت، معدن و تجارت در این هفته اعلام کرده بود که بخش معدن در سال آینده در حدود 12 درصد رشد خواهد داشت. این صحبت ها و پیش بینی ها را تا چه حد منطقی می دانید ؟
خیلی می تواند منطقی باشد. مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت چه در بخش معدن و چه در بخش تجارت پروژه های مهم معدنی را دنبال می کنند تا زنجیره تولید کامل شود. یکی از مشکلاتی که ما در زمینه معدن داریم مشکلاتی است که در زنجیره تبدیل مواد معدنی به کالای مصرفی وجود دارد. در بعضی از حلقه های مهم این زنجیره ما با کسری رو به رو هستیم. به عنوان مثال برخلاف تولید سنگ آهن و کنستانتره در بخش گندله با کسری رو به رو هستیم. به همین دلیل از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای طرح های معدنی دعوت به همکاری کرده ایم و امیدوار هستیم که با توجه به شرایطی که در بازار نفت امروز به وجود آمده است باید سرمایه گذاری در بخش معادن را توسعه دهیم تا بخشی از هزینه های کشور از طریق معادن تامین شود.
و البته بدون خام فروشی !؟
به طور حتم بدون خام فروشی. این زنجیره که به آن اشاره شد برای جلوگیری از صادارت کنستانتره است که خام فروشی در این بخش انجام نگیرد.
به سنگ آهن اشاره کردید. با توجه به اینکه بازار سنگ آهن در دنیا بی رونق شده است چطور صحبت از  رشد 12 درصدی می شود ؟
آهن یکی از کالا های اساسی هر اقتصاد هر کشور است و هیچ کشوری خود را بی نیاز از فولاد نمی بیند. برای مثال امروزه در صنعت ساختمان بخش بزرگی از این صنعت به فولاد متکی است. این وابستگی در مورد ساختمان های صنعتی بسیار بیشتر است. بنابراین این کالا مورد نیاز کشور ها است و این تصور که نیاز دنیا به آهن کمتر شده است تصور اشتباهی است.
همه کالا ها در طول تاریخ در دوره ای با رشد تولید و کاهش قیمت مواجه می شود. بنابراین برخی از تولید کنندگان که قادر به تولید با هزینه بالا نیستند از چرخه حذف می شوند. به همین خاطر تولید کم و قیمت ها بالا می رود. به همین دلیل اگر ما به این موضوع نوسانات فصلی که با تاثیر از رقابت های بین المللی صورت می گیرد دقت داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که تولید بالا باعث کم شدن قیمت کالا خواهد شد. بنابراین در صورتی که خواستار ورود به عرصه رقابت های جهانی باشیم باید به این نکته توجه کنیم که بازار همواره با افت و خیز مواجه است. قیمت نفت به هر دلیلی که کاهش پیدا کرد باعث شد که صنایع نفتی و مرتبط با صنعت نفت مثل فولاد، آلومینیوم که با انرژی به طور مستقیم سروکار دارند متضرر شوند و قیمت های آنها کاهش پیدا کند.
ایران علاوه بر مزیت وجود انرژی در کشور، به دلیل سرمایه گذاری هایی که در گذشته در بخش معدن انجام شده است می تواند کماکان در بخش معدن فعال باشد. به همین دلیل براساس آمار ایران در حدود 2 میلیون تن صادرات فولاد داشته است و علیرغم کاهش قیمت فولاد کماکان سهم خود را در بازار جهانی حفظ کرده است. در حقیقت علیرغم وجود مشکلات بسیار تولید کنندگان در حال گذر از این مرحله دشوار هستند و امیدواریم که بعد از این رونق به بخش معادن کشور بازگردد.
و سوالی که خیلی از شما در این روزها می پرسند: با توجه به لغو تحریم ها، پیشبینی شما از وضعیت صنعت در سال آینده چیست؟
من در این بخش اعتقاد دارم صحبت های آقای رنانی در مورد اقتصاد بسیار قابل توجه بود. وی معتقد است فضای کلان سیاسی کشور بسیار بر اقتصاد و صنعت کشور تاثیر گذار است. من هم اعتقاد دارم که این انتخابات، میزان حضور مردم در این انتخابات و حضور سلیقه های مختلف در مجلس می تواند نقطه قوتی برای صنعت و اقتصاد ما باشد.
امروز ما نیاز به روح در صنعت و اقتصاد کشور داریم. ما سرمایه و توان را برای پیشبرد اهداف صنعتی خود داریم اما در کنار آن به روحیه و امید نیز احتیاج داریم زیرا بدون روح امید، صنعت کشور به جسم بدون حرکت و مرده ای تبدیل خواهد شد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید