پیشنهاد کردستان عراق به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 322593
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 21:03
ایرنا نوشت: یک مقام کرد می گوید: کردستان عراق آماده فعالیت مشترک با ایران برای مبارزه با تفکر تکفیری است.

اتاق خبر - مریوان نقشبندی مسئول روابط بین الملل وزارت اوقاف حکومت اقلیم کردستان عراق از تلاش جدی این وزارتخانه برای مبارزه با تفکرات تکفیری در اقلیم خبر داد و اظهار داشت: اقلیم کردستان عراق در این چارچوب آماده است تعریف مشترکی برای مبارزه با تفکرات تکفیری و پاک کردن آنها از منطقه با کشورهای همسایه از جمله ایران داشته باشد.

کردستان عراق آماده فعالیت مشترک با ایران برای مبارزه با تفکر تکفیری است وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: براساس دستور وزیر اوقاف، حکومت اقلیم کردستان عراق برنامه مدونی برای سازماندهی خطیبان مساجد اقلیم آغاز شده است که قبل از این در معرض تهدید حامیان داعش و تفکرات تکفیری قرار داشتند.

وی افرود: در همین راستا به تمامی خطیبان ابلاغ شده که اگر خارج از قانون عمل کنند از کار برکنار خواهند شد و قانون نیز به روشنی اعلام کرده است هرگونه تبلیغ برای تفکرات تکفیری ممنوع می باشد. مریوان نقشبندی تصریح کرد: متاسفانه این تفکرات که ریشه در تفکراتی چون وهابیت و سلفی گری دارد یک معضل بزرگ برای جامعه کردی به شمار می رود و کنترل این روند در 7 ماه گذشته سبب شده هیچ آماری برای پیوستن کردها به داعش ثبت نشود.

مسئول روابط بین الملل وزارت امور خارجه می گوید: بسیاری از خطیبان مساجد نقش مهمی در تحریک جوانان برای پیوستن به داعش داشتند که برای مبارزه با این امر به همه هشدار داده ایم که تبلیغ تفکرات تکفیری به منزله نقض قانون بوده و فرد خاطی تسلیم دادگاه خواهد شد. گفته می شود، بعد از شکل گیری گروه تروریستی و تکفیری داعش نزدیک به 400 شهروند کرد عراقی به این گروه پیوسته اند، این در حالی است که داعش در کشتار کردها در مناطق تحت کنترل خود طی دو سال گذشته درنگ نکرده است. 

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید