آمریکا یک نفر را به اتهام «صادرات غیرقانونی» به ایران بازداشت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 322840
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 15:38
دادگستری آمریکا می‌گوید یک تبعه این کشور به اتهام صادرات پودر کوبالت نیکل به ایران، بازداشت شده و قرار است در دادگاه حاضر شود.

اتاق خبر: وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه از بازداشت مقام اجرایی ارشد یک شرکت بین‌المللی متالورژی به اتهام صادرات غیرقانونی فلزات با کاربری دوگانه غیرنظامی-نظامی به ایران خبر داد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ به نوشته خبرگزاری رویترز، «اردال کیویومکو» 44 ساله، شهروند آمریکا و ساکن نیویورک است. او قرار بود سه‌شنبه برای دفاع از خود در دادگاهی در نیویورک حاضر شود.

واشنگتن این فرد را که مدیر اجرایی شرکت «گلوبال متالورژی» است، به دو مورد صادرات پودر کوبالت نیکل به ایران متهم کرده است. به گفته آمریکا، این پودر که صادرات آن به ایران بدون دریافت مجوز وزارت خزانه داری آمریکا، «غیر قانونی» است، قابلیت استفاده از صنایع فضایی، موشکی و هسته‌ای را دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشته است که این فرد از مسیر ترکیه اقدام به صادرات این ماده فلزی به ایران کرده است.

در صورتی که کیویومکو گناهکار شناخته شود، ممکن است به 20 سال حبس محکوم شود. هنوز مشخص نیست که آیا او وکیلی برای اظهار نظر در این رابطه دارد یا نه. شرکت او نیز تماس‌های خبرنگاران را بی‌پاسخ گذاشته است.

هنوز مقامات ایرانی به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

آمریکا بعد از برنامه جامع اقدام مشترک اعلام کرده است که به اعمال فشار به تهران از مسیر تحریم‌های باقی مانده، از جمله در ارتباط با برنامه موشکی، ادامه خواهد داد.

واشنگتن هفته گذشته نیز یک ایرانی را با ادعای نقض تحریم‌ها بازداشت کرد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید