هفتمین جشنواره ستاره های برتر فناوری برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 323750
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 11:12
هفتمین دوره اعطای جایزه ستاره های برتر فناوری با تقدیر از فعالان عرضه فناوری اطلاعات و معرفی کتاب تاریخ 50 سال فناوری در ایران با عنوان 7+50 . در محل مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

هفتمین دوره اعطای جایزه ستاره های برتر فناوری با تقدیر از فعالان عرضه فناوری اطلاعات  و معرفی کتاب تاریخ 50 سال فناوری در ایران با عنوان 7+50 . در محل مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رسول عبدالهی دبیر جشنواره در خصوص اهداف برگزاری این همایش گفت: از پروژه های مهم این دوره علاوه بر اجرای مراسم تقدیر از ستاره های برتر فناوری و چهره های حوزه ICT، موضوع جمع آوری سیر تاریخی صورت گرفته در توسعه صنعت انفورماتیک و ارتباطات کشور در دستور کار قرار گرفته است و انتظار می رود نتایج حاصل از آن در قالب یک کتاب که به موضوع تاریخ 50 ساله فناوری ایران در بخش های مختلف می پردازد، در آینده نزدیک به انتشار یابد.

به گزارش اتاق خبر ، در ادامه امیرحسین سعیدی نائینی رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: نکته ی مهم در ضرورت تدوین تاریخ و اهمیت آن این است که همانطور که هر کشورصاحب تاریخ است، هر صنفی نیز باید صاحب تاریخ باشد و هویت یک صنف به تاریخ آن باز می گردد، بنابراین با در نظر گرفتن این مهم پیشنهاد می شود که هر شرکت نیز دارای تاریخچه باشد و حتی می توان این موضوع را به پروژه های سازمانی نیز تعمیم داد.

 در همین رابطه نصرت الله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: در حال حاضر در خصوص ثبت عملکردها برای اینکه تجارب بدست آمده برای حاضران و آیندگان مورد استفاده باشد؛ یک خلا اساسی در کشور احساس می شود.

وی ادامه داد: جمع آوری تاریخچه کمک بسیاری به آینده خواهد کرد و تجربه موضوع پیچیده ای است و اطلاعاتی که در آن وجود دارد بعنوان قطعات کمکی پازل های مدیریتی به حساب می آید و طبیعتا این پروژه در حال اجرا، پروژه بسیار ارشمندی محسوب می شود.

جهانگرد افزود: در این رابطه شبکه های اجتماعی اختصاصی کمک خوبی برای جمع آوری اطلاعات و بهره گیری از تمام ظرفیت ها به شمار می آید.

 ولی الله فاطمی عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با اشاره به گزارشی که سازمان IMF منتشر کرده است گفت: بر اساس این گزارش، ایران در سال 2050 یکی از 13 کشور برتر دنیا در حوزه ی توانمندی های اختصاصی خواهد بود، که البته این موضوع در بلند مدت جایگاه مناسبی برای کشور است ولی تلاش می کنیم تا این فاصله زمانی کوتاه شده و با توجه به انتظارات و زحماتی که در چند سال اخیر برای توسعه کشور کشیده شده است در جایگاه جهانی حائز رتبه باشیم.

فاطمی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه بانکداری در سطح جهانی و با استفاده از شبکه های اجتماعی  و حضور در بازار های بین المللی بتوانیم اثرات ارزش افزوده مالی و موثر در نرخ GDP کشور را در صنعت ICT داشته باشیم  و تلاش های صورت گرفته در طی چند سال اخیر می تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر وضعیت صادرات نرم افزار در کشور مطلوب نیست ادامه داد: با توجه به تجربیات ارزشمند و الگوی کشور کره جنوبی در حمایت از سازمانها و اعطای سهم  حمایتی به آنها با توجه به تاثیرگذاری آنها در میزان افزایش GDP، این روش تاثیر بسیار زیادی در نرخ صادرات داشته است.

فاطمی افزود: تا زمانیکه فعالیت ها در محیط بسته انجام گیرد محدودیت ها باعث می شود تا استانداردها رعایت نشده و کیفیت محصولات نیز از دست بروند اما این انتظار وجود دارد که با ورود شرکت های خارجی و مدیریت ورود آنها بتوانیم عقب افتادگی های تکنولوزیک را برطرف کنیم و بتوانیم با کیفیت خوب، یک فضای رقابتی خوب را برای صنایع مختلف پدید بیاوریم.

 محمد حسن شانه ساز زاده رییس هیات مدیره شرکت شاتل گفت: با تحقق برجام؛ و توسعه مناسبات تکنولوژیک و اقتصادی کشور می شود و این موضوع موید و تامین کننده این نکته خواهد بود که عقب افتادگی 10 ساله ای که در ارائه سطح سرویس نسبت به سایر دنیا داریم به سرعت طی خواهد شد و برآورد برنامه ششم توسعه را نشان می دهد که در حوزه تلکام بازاری 4 برابر را شاهد خواهیم بود.

شانه ساز زاده تصریح کرد: با وجود شکاف 10 الی 15 ساله، تمامی اتفاقات پیش رو که قرار است بطور فشرده در کشور رخ دهد؛ در کشورهای دیگر بوجود آمده اند و تجربیات آنها در همه ی حوزه ها برای ما  درس آموز است  و باید از اختراعات و نوآوری های عجیب و غریب در حل مسائل اجتناب کرد و برای حل مسائل کافی است به روش ها  و بهترین راهبرد ها را مطالعه و انتخاب کرد و مسیر پیش رو بدون شکست هایی که دیگران داشته اند طی کنیم  و این تجربیات می توانند هم در نقش سرمایه و هم در نقش زمان محسوب شوند و فرصتی برای تجربه مجدد وجود ندارد.

وی افزود: صنعت ICT و فناوری اطلاعات با نرخ رشد 4/19 درصد، پرشتاب ترین صنعت در ایران است و تاکنون رشدی 5/2 الی 3 برابری داشته اند و این در مقایسه با سایر صنایع با رشد حداکثر 7 الی 8 درصد بالاترین مزیت و کمترین ریسک را شامل می شود.

 در پایان این مراسم نشان های مختلف ستاره فناوری بر اساس نظر هیات داوران و بررسی مدارک و اسناد و نظرسنجی صورت گرفته به سبب حضور مستمر و سرمایه گذاری در بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به سازمان های زیر اعطاء شد.

ستاره پرستیژ:

شرکت آسیا تک، دات کام، بانک اقتصاد نوین، تی وی پلاس و توسن

ستاره شتاب:

بانک ملی ایران، توسن سیستم، فرادیس، بانک مهر اقتصاد، کندو و سایت کلیک

ستاره نوآوری:

ارتباط فردا، فن آسیا، پارس آتنا دژ، تدارک نرم افزار و داده ورز جویا

ستاره محبوبیت:

بانک ملی ایران، فرادیس، دات کام، فناوران اهل قلم، شاتل، انیاک تک، فست کلیک، برنامه تلویزیونی بی سیم، اسپا هانا و شرکت مشیری

همچنین با اعطاء نشان ستاره فناوری به افراد تاثیر گذار در حوزه فناوری اطلاعات به افراد زیر از خدمات آنها تجلیل شد.

1-ناصر حجازیان

2- امیر عباس تقی پور

3-محمد قلم چی

4-منصور فرزانه

5-سید مهدی حسینی

6-محمود رضا خادمی

7-دکتر موسی خانی

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید