شرکت‌های خارجی همچنان سوئیفت بانک‌های ایران را تأیید نمی‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 323856
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 21:03
در حالی که مسئولان بانک مرکزی مرتب ادعای برقراری رابطه بانک‌های ایران با سوئیفت را مطرح می‌کنند، موسسه گریلاک با رد این ادعا نوشت: سرمایه‌گذاری در ایران تنها با سوئیفت راه می‌افتد که هنوز آغاز نشده است.

اتاق خبر: سرمایه‌گذاران آمریکایی با ریسک بیرون ماندن از قراردادهای با ایران مواجه هستند درحالی‌که رقبای اروپایی‌شان در آستانه آغاز فرصت‌های میلیارد دلاری باز شده پس از لغو تحریم‌ها هستند.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ هانس هامنس مدیر ارشد تجاری گریلاک که در ماه ژوئن به ایران سفر کرده است در مصاحبه‌ای در مکزیکو سیتی گفت: «به نظر می‌رسد که آمریکا در حال از دست دادن فرصت‌هاست چراکه اروپاییان در حال حرکت (به سوی ایران) هستند... تقریبا فرقی نمی‌کند که آمریکا چه کند زیرا به محض اینکه ایران درها را به سوی اروپا باز کند، من فکر می‌کنم اقتصاد در ایران شروع به حرکت خواهد کرد.»

پس از لغو تحریم‌ها در ماه ژانویه، سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های چند ملیتی برای بازگشت به ایران صف کشیده‌اند. تا آن زمان، شرکت‌ها از انتقال پول به ایران و از این کشور که پیش‌بینی می شود اقتصاد 370 میلیون دلاری 5.8 درصد امسال رشد کند، منع شده‌ بودند.

درحالی‌که شرکت های اروپایی نظیر دایملر، خودروساز آلمانی و گروه ایرباس فرانسه قبلا قراردادهایی با ایران به امضا رسانده‌اند، شهروندان آمریکایی و شرکت‌های این کشور به علت پابرجا ماندن برخی از محدودیت‌های آمریکا علیه ایران از این فرصت‌ها دور مانده‌اند.

رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2016/ بانک جهانی

هامس گفت : «تغییر سیاست وزارت خزانه‌داری آمریکا در قبال روند پرداخت‌ها می‌تواند گشایش ایجاد کند.»

هامس بزرگ ترین فرصت‌ها در بخش انرژی، زیرساخت و خدمات شرکتی دانست. وی گفت فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران طی 5 تا 10 سال ممکن است به چند ده میلیارد دلار برسد.

هامس پیش بینی کرد احتمالا اروپا ابتدا با بانک‌ها وراد شود و تراکنش با بانک‌های ایرانی را از سال بعد آغاز کنند. در عین حال، ورود سرمایه‌گذاران سازمانی آمریکا هنوز 2 تا 3 سال عقب است.

وی افزود: «همه این فرصت را در ایران می‌بینند... این در حال اتفاق افتادن است و آغاز و جرقه این اتفاق (سرمایه‌گذاری در ایران) تنها با راه افتادن سیستم پرداخت‌ها(سوئیفت) امکانپذیر خواهد بود.»

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید