حد انعطاف سیاست نفتی عربستان تا کجاست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 323871
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 10:44
عربستان حداقل فعلا نمی خواهد قیمت نفت خیلی از سطح فعلی بالاتر برود در عین حال، آنها نمی خواهند در برابر اعتراضات سایر اعضای اوپک که منابع مالی کافی برای تحمل کردن قیمت های پایین نفت را ندارند، بی توجه به نظر برسند.

اتاق خبر: چرا عربستان آمادگی پیدا کرده که حتی درباره محدود کردن عرضه نفت نیز گفت و گو کند؟

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ به گفته وزیر نفت نیجریه، دومین نشست بین عربستان، روسیه، ونزوئلا، قطر و یک گروه نامشخص از تولید کنندگان نفتی (عضو و غیرعضو اوپک) درباره پیشنهاد فریز نفتی قرار است در اواسط ماه مارس برگزار شود. اما کسی نباید این خبر را به معنای تحولی ناگهانی در موضع نفتی ریاض تحلیل کند.

مکزیک و عمان، دو تولیدکننده غیر عضو اوپک ممکن است امیدوار باشند که برای شرکت در این نشست دعوتنامه دریافت کنند. هر دوی این کشورها در گذشته به تلاش ها برای حمایت از قیمت ها پیوسته اند. اما زمانی که این کشورها دور هم جمع می شوند، مطمئنا یکی از بازیگران مهم بازار در آنجا حضور نخواهد داشت و آن صنعت نفت شیل امریکاست.

بر اساس آمارهای بی پی، آمریکا 80 درصد رشد عرضه جهانی نفت را در فاصله سال های 2011 تا 2014 به خود اختصاص داده است. این افزایش که وقتی قیمت ها بالای 100 دلار در هر بشکه بود، نشانه ای حاکی از پایان یافتن در آن دیده نمی شد، همان عاملی است که عربستان را تحریک کرده تا اوپک را وادار سازد برای از میدان به در کردن نفت پر هزینه از بازار دست به کار شود.

سوال اینجاست که چرا اکنون سعودی ها مایل به مشارکت در پروسه ای هستند که هدف آن افزایش قیمت نفت است، آن هم درست در زمانی که سیاست آنها دارد کم کم به ثمر می نشیند.

جدیدترین آمارهای هفتگی وزارت انرژی آمریکا نشان می دهد که تولید نفت این کشور امسال برای اولین بار از زمان آغاز انقلاب نفت شیل شروع به کاهش کرده است. آنطور که آلکس نوسبام تحلیلگر نفتی می گوید: «شرکت های حفاری نفت آمریکا بالاخره دارند تسلیم می شوند.»

البته احتمالا عربستان حداقل فعلا نمی خواهد قیمت نفت خیلی از سطح فعلی بالاتر برود. در عین حال، آنها نمی خواهند در برابر اعتراضات سایر اعضای اوپک که منابع مالی کافی برای تحمل کردن قیمت های پایین نفت را ندارند، بی توجه به نظر برسند. اوپک هنوز هم برای عربستان از اهمیت برخوردار است و ریاض هنوز هم منافع خود را در حفظ اتحاد ظاهری اعضای اوپک می بیند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید