دومین نشست شورای راهبردی معلولان شهرداری تهران برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 324266
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 10:54
دومین نشست شورای راهبردی معلولان شهرداری تهران با حضور مدیر عامل فروشگاههای شهروند،اعضای شورای راهبردی معلولان، و متولیان امور معلولان در شهرداری تهران و فروشگاه شهروند در محل ساختمان اداری شماره 2 شهروند بیهقی برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر در آغاز این نشست دکتر زمانی مدیر کل سلامت شهرداری تهران گفت:افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند رابطه استخدامی با شهرداری تهران ندارند و صرفا بواسطه دغدغه ای که دارند موضوعات را در حوزه های مختلف پیگیری و رصد می کنند و به دلیل داشتن بدنه مردمی این شورا یکی از ارزشمندترین شوراهای شهرداری تهران است. همچنین به سبب داشتن فعالیت هایی شهروندی این شورا کمک بزرگی است تا موضوعات از نگاه این افراد دیده شود و از لحاظ مشورتی گروههایی بسیار ارزشمند هستند.

زمانی تصریح کرد: در حال حاضر در تمامی محلات شهر تهران کانون معلولین وجود دارد و این کانون ها یکی از فعالترین کانون ها در شهرداری ها محسوب می شوند بگونه ای که با تلاششان توانسته اند شورای راهبردی مسائل معلولان را تشکیل دهند و از این طریق ما را موظف به پیگیری مسائل می کنند.

سید اکبر علوی مدیر عامل فروشگاههای شهروند با بیان اینکه معلولان همان امیدها-آرزوها و حقوقی را دارند که سایرین آنرا دارا هستند، گفت متاسفانه بطور معمول در برخورد با مسائل با این دید نگاه نشده است.

علوی اعلام کرد: در فروشگاه شهروند کمیته ای تشکیل شده است تا تامین کننده نگاهها و نقطه نظرات معلولان و جانبازان باشد تا در حل مسائل مشکلات این افراد جدا دیده نشوند و تمهیداتی نیز برای این موضوع اندیشیده شده است

وی ادامه داد: موضوع اول در خصوص فیزیک داخلی ساختمان های شهروند است تا یک معلول بتواند براحتی در آن رفت و آمد داشته باشد و از صفر تا صد خرید خود را با طیب خاطر به انجام برساند

علوی افزود: در فروشگاههای شهروند سعی می شودتا از دستاورد ها و نبوغ این افراد بویژه با انتخاب و عرضه محصولات در حوزه ی صنایع دستی استفاده شده و این مسیر روشی برای رساندن انگیزه های این افراد برای سایر افراد جامعه محسوب می شود.

مدیر عامل فروشگاههای شهروند تاکید کرد: ما علاوه بر مسئله همیار مشتری-همیار معلولانی هستیم که می خواهند در جامعه حضور فعال داشته باشند و اگر سعی در رفع نقصان های موجود وجود نداشته باشد بخشی از دین ها و تعهدها انجام نشده و نگاه ترحم آمیز قابل قبول نمی باشد.

وی افزود: در مورد مشکلاتی که برخی از فروشگاههای شهروند با آنها مواجه هستند باید گفت ما هم اکنون وارث مشکلاتی هستیم که از قبل وجود داشته اند و این مناسب سازی ها از قبل صورت نگرفته اند ولی وظیفه ذاتی  ما این است تا برای مهیا کردن محیطی مناسب برای خرید ها تلاش کنیم و رفع کننده  این مشکلات باشیم زیرا اگر کسی متدین، انسان و صاحب احساس باشد باید وظایف خود را بخوبی انجام دهد.

در ادامه جغتایی مشاور وزیر بهداشت و رییس شورای معلولین گفت: موفقیت شورای راهبردی معلولان بواسطه حضور افراد فعال و توانایی است که که در این شورا حضور دارند و آثار فعالیتشان در سطح شهر تهران قابل مشاهده می باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل معلولان موانع فیزیکی و فرهنگی است و حل این موضوع کلید حل سایر مشکلات خواهد بود. بطوریکه در برنامه عملیاتی سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 که سه هدف را دنبال می کرد؛ رفع سدها و تعدیل موانع را بعنوان هدف اول در دستور کار قرار داده بود. .

جغتایی ادامه داد: نکته دوم و تقاضای دیگر این است که با توجه به حجم بالای مراجعات به فروشگاههای شهروند فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی ها در مورد معلولان می تواند در بهترین فضا و زمان مناسب و تاثیرگذار در قالب یک زمان تفریحی و فاقد دغدغه انجام پذیرد.

همچنین مهدی امیری معاون اداره کل سلامت گفت: با توجه به سابقه ی خوب فروشگاههای شهروند در حوزه ی مناسب سازی فضا برای معلولان پیشنهاد می شود تا برای این فروشگاه برندی با عنوان "فروشگاه دوستار معلولان و سالمندان" انتخاب و معرفی شود.

فاطمه رخشانی مدیر کل اسبق آموزش سلامت وزارت بهداشت نیز گفت: نکته بدیهی این است که نگاهی که یک فرد معلول به مسائل اجتماعی دارد را هیچگاه افراد سالم نمی توانند داشته باشند و پیشنهاد و امیدواری که وجود دارد این است که افرادی که دغدغه معلولان را در سر دارند یک مشاور معلول را در کنار خود داشته باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: باید توجه کنیم که معنای موضوع دسترسی برابر در این است افراد معلول بتوانند به طور مستقل عمل کنند و در غیر اینصورت موضوع مناسب سازی به نحو مطلوب صورت نگرفته است و اگر مناسب سازی ها به نحو مطلوب انجام شود معلولان خواهند توانست در جامعه حضور پیدا کنند و باعث رشد آنان خواهد بود.

در  این مراسم داود اعتماد زاده، مسئول ایثارگران و بسیج فروشگاه شهروند به تشریح خدمات انجام گرفته به ایثارگران و معولان و جانبازان پرداخت و گفت: در حال حاضر با مشارکت فروشگاه شهروند و تعاونی جانبازان  NGO ای تشکیل شده و خدمات تسهیلاتی و فرهنگی را  را برای معلولان ارائه می دهد.  

حسن پور نماینده شورای شهر تهران در حوزه مناسب سازی شهر برای معلولان و جانبازان با تاکید بر اینکه از زمان مصوبه شورای شهر تهران 11 سال می گذرد گفت: متاسفانه این مصوبه تاکنون شکل اجرایی به خود نگرفته است و هیچ ضابطه اجرایی مشخصی برای مناسب سازی فضای شهری وجود ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس مشاهدات شخصی انجام گرفته در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران در سال 1394 هیچ برنامه مناسب سازی اجرا نشده است و با آسیب شناسی فضای باز شهری فاصله بسیار زیادی با استانداردهای مرتبط مشاهده خواهد شد.

حسن پور افزود: بنظر می رسد اولین گام برای اجرای این امر موضوع فرهنگسازی باشد و  پیشنهاد می شود این جلسات با همراهی نمایندگانی از سازمان صدا و سیما برگزار شود.

ترانه میلادی دبیر کل کانون معلولان محلات شهر تهران گفت: مسلم است حل مشکلات معلولان یک شبه امکانپذیر نیست ولی نکته حائز اهمیت این است که تعامل با شهروندان دارای معلولیت و شنیده شدن خواسته ها و نیازهایشان کمک بسزایی در رفع مشکلات آنها به مرور زمان خواهد کرد و به شهری دست خواهیم یافت که آماده ی پذیرش تمامی شهروندان باشد.

حسن ابوتراب مشاور معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه در بحث مسائل فنی و تخصصی هیچ کمبودی وجود ندارد گفت: لازمه مناسب سازی فضای شهری این است که تبلیغات مناسب برای این موضوع انجام شود

وی تصریح کرد: در حال حاضر از سوی مراجع رسمی آمار نگران کننده ای از میزان بسیار زیاد تصادفات در جوامع شهری وجود دارد و شهر تهران نیز از آمادگی کافی لازم در زمینه ی مناسب سازی مجتمع های مسکونی و فضای شهری بهره نمی برد

وی افزود: لازمه حل مسائل مناسب سازی ایجاد یک پروتکل همکاری برای بخش های مختلف زندگی شهری است و مناسب سازی را سهل الوصول خواهد کرد.

مهدی فرقانی، مدیر  اجتماعی و فرهنگی فروشگاه شهروند نیز گفت: فروشگاه شهروند بعنوان یک فروشگاه پیشرو همراه معلولان توانمند است و از تجارب این افراد برای آموزش کارکنان فروشگاه در خصوص مسائل مرتبط با معلولان بهره می جوید.

در پایان این مراسم محمد رضا امینی مشاور و نماینده مدیر عامل فروشگاه شهروند در ستاد مناسب سازی شهروند گفت: با تشکیل جلسه ستاد مناسب سازی شهر تهران در فروشگاه شهروند تصمیماتی  در خصوص روند رفتاری و اجرایی پروژه های آینده و اصلاح حداقلی موانع و تجهیزات فروشگاهی صورت گرفته است و امید است این موضوعاتی همچون بکارگیری ویلچرهای خرید بصورت برقی؛ ایجاد مسیر ویژه عبور نابینایان و حسگرهای کالا برای هر مسیر چیدمان؛ طراحی و اجرای Basket های مناسب برای استفاده از معلولان از رویکردهای آتی فروشگاه شهروند باشد.

 

94110 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید