مبادلات تجاري ايران و روسيه بايد به بيش از 5 ميليارد دلار برسد | اتاق خبر
کد خبر: 324729
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 15:28
نايب‌رئيس اتاق مشترك ايران و روسيه:
بخش زيادي از موانع تجاري ايران و روسيه برداشته شده يا در حال برداشته شدن است؛ بنابراين از آنها ديگر نمي‌توان به عنوان مانع ياد كرد.

قدیر قیافه نايب‌رئيس اتاق مشترك ايران و روسيه در اتاق بازرگاني، صنايع و معادن تهران درباره موانع افزايش سقف روابط تجاري ايران و روسيه گفت: بخش زيادي از موانع تجاري ايران و روسيه برداشته شده يا در حال برداشته شدن است؛ بنابراين از آنها ديگر نمي‌توان به عنوان مانع ياد كرد. 
نايب‌رئيس اتاق مشترك ايران و روسيه با اشاره به برگزاري نمايشگاه اختصاصي ايران در مركز نمايشگاهي اكسپو سنتر مسكو كه 22 تا 24 ارديبهشت ماه سال آينده برگزار مي‌شود، گفت: يكي از اين موانع مشكل رفت و آمد تجار و بازرگانان بود كه گرچه از طرف ايران اين مشكل وجود نداشت اما از طرف روس‌ها موانعي بود، به گونه‌اي كه روندي طولاني و غيرمفيد داشت كه اين مانع با توجه به تفاهمات دو كشور در حوزه تسهيل صدور رواديد در فوريه 2015 ميلادي برداشته شد.
نايب‌رئيس اتاق مشترك ايران ادامه داد: مانع ديگر موانع گمركي بود. مثلا از آنجايي كه روسيه عضو سازمان تجارت جهاني است، تعرفه‌های گمركي كه كشورهاي عضو براي اين كشور تعيين مي‌كنند، بسيار كمتر از ايران خواهد شد. گرچه روسيه در اين رابطه تبعيضي در ارتباط با كشور ما و كشورهاي عضو قائل نيست اما در بحث ارزش‌گذاري كالاي ايراني كه قيمت‌هاي بالايي براي آن تعيين مي‌شود، مشكل وجود داشت كه اخيرا با تلاش مسئولان حل شده است.
وي ادامه داد: 5 يا 6 ماه پيش در نتيجه مذاكراتي كه بين اتاق ايران و روسيه صورت گرفت به اين نتيجه رسيديم كه كشور بايد به دنبال ايجاد كريدور سبز گمركي باشد؛ بنابراين با كمك گمرك ايران، وزارت جهاد كشاورزي، اتاق بازرگاني، سازمان توسعه تجارت و وزارت ارتباطات اين موضوع را مطرح كرديم.
با تلاش‌هاي سفير ايران در روسيه و با همكاري رئيس گمرك كشور روسيه، موانع گمركي مطرح شد و قرار شد فهرست قيمت‌گذاري كالاهاي ايراني در اين مذاكرات احصا شود؛ به همين منظور يك سند همكاري ميان ايران و روسيه در بحث گمرك بسته شد و در بخش كشاورزي و برخي بخش‌هاي ديگر به موجب اين سند موانع در حال برداشته شدن است. همچنين قرار است با سفر رئيس گمرك روسيه به كشور در فروردين‌ماه اين موضوع به‌طور كامل حل شود.
اين عضو اتاق بازرگاني با اشاره به اينكه مانع ديگر به مسائل و ارتباطات بانكي مربوط مي‌شود كه يك بخش آن كمبود ارتباطات مستقيم بانكي ميان دو كشور است و بخشي هم به نبود ابزارهاي مالي براي تسويه حساب‌هاي دو كشور مربوط است، براي برداشتن اين مانع موسسه‌اي به كشور معرفي شده و قراردادي با بانك توسعه صادرات منعقد شد تا كساني كه متقاضي و وارد‌كننده كالاي روسي هستند، به اين موسسه رجوع كرده و از طريق آن موسسه براي بانك توسعه صادرات اعتبارات اسنادي ايجاد كنند؛ البته ارتباطات بانكي و رغبت بانك‌هاي مطرح روس براي همكاري‌هاي تجاري با كشور بستگي به ميزان مبادلات تجاري كشور دارد كه در بهترين حالت خود بيشتر از 4و نيم ميليارد دلار نبوده است، در حالي كه براي ترغيب بانك‌ها اين رقم بايد بسيار بالاتر از اين و بيش از 5 ميليارد دلار باشد.
گفتنی است، نمايشگاه اختصاصي ايران در مسكو 22 تا 24 ارديبهشت ماه سال آينده از سوي شركت بين‌المللي رهكار پالايش مير برگزار مي‌شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید