برگزاری دور دوم مذاکرات کریدور ترانزیتی هند- ایران- افغانستان اواخر مارس | اتاق خبر
کد خبر: 324749
تاریخ انتشار: 20 اسفند 1394 - 01:35
دومین دور مذاکرات در مورد کریدور ترانزیتی سه جانبه هند- ایران- افغانستان پایان ماه جاری میلادی در دهلی‌نو صورت می‌گیرد و هند تلاش می‌کند تا این روند را سرعت بخشد.

اتاق خبر: انتظار می‌رود که دومین دور مذاکرات در مورد کریدور ترانزیتی سه جانبه هند- ایران- افغانستان پایان ماه جاری میلادی صورت بگیرد. هند در نظر دارد تا در تلاش برای به دست آوردن دسترسی بیشتر به بازار مرکز آسیا، گفتگوها را سرعت بخشد. نخستین دور مذاکرات در سال گذشته در ایران برگزار شد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ یک مقام ارشد هندی گفت: «دور دوم مذاکرات در دهلی نو صورت خواهد گرفت. با توجه به لغو تحریم‌های تجاری ایران، دیدگاه این است که زودتر به نتیجه برسند.»

توسعه بندر چابهار ایران که به هند دسترسی مستقیم به افغانستان و آسیای مرکزی را می‌دهد، در مرکز توجه این کریدور ترانزیتی قرار دارد. این مقام هند گفت: هدف روان کردن روابط تجاری با این بازارها از طریق «دور زدن پاکستان» است.

بر این اساس، هند همچنین یک ارتباط ریلی میان چابهار در جنوب شرق ایران به زهدان در نزدیکی مرز ایران و افغانستان ایجاد خواهد کرد.

هند همچنین در نظر دارد تا برخی بازیگران خصوصی را برای توسعه این پروژه‌ها وارد کند؛ این پروژه در فهرست این کریدور سه جانبه قرار دارد. با این حال، ایران تمایل ندارد تا بازیگران خصوصی از هند بخشی از پروژه های زیرساختی در این سطح باشند.

وی کی سینگ وزیر کشور هند گفت دولت هند قوانینی اتخاذ کرده است تا روابط تجاری با ایران پس از لغو تحریم‌ها بهبود یابد.

وی افزود: «مذاکرات در مورد توافق بر سر کریدور ترانزیت سه جانبه ایران-هند- افغانستان پیشرفت کرده است و نشست بعدی کارشناسان برای نهایی کردن شرایط در هند برگزار خواهد شد.»

اخیرا، در جریان نشست سفر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان به هند، وی نیز نخست‌وزیر هند را به تسریع در مذاکرات ترغیب کرد.

 

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید