اپوزیسیون برزیل مبارزه علیه «روسف» و «دا‌سیلوا» را تشدید می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 325661
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1394 - 22:08
تله‌سور:
رسانه ونزوئلایی «تله‌سور» گزارش داد که اپوزیسیون برزیل با هدف مخدوش ساختن وجهه رئیس جمهور برزیل و رئیس جمهور سابق این کشور به دنبال راه اندازی چندین تظاهرات در این کشور آمریکای لاتینی است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از «تله‌سور»، طبق گزارش‌های دریافتی اپوزیسیون برزیل به دنبال راه اندازی چندین تظاهرات علیه «دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل و «لوئیس ایناسیو دا سیلوا» رئیس جمهور سابق این کشور است؛ این در حالی است که «روسف» و «لولا» این روزها قربانی مبارزه کثیفی شده‌اند که از سوی اپوزیسیون این کشور و به منظور بی اعتبار سازی وجهه این دو شخصیت سیاسی برزیلی صورت گرفته است.

اپوزیسیون برزیل برای نشان دادن قدرت خود در پی راه اندازی تظاهراتی در بیش از 438 شهر برزیل است؛ پیش بینی می‌شود که بیش از یک میلیون برزیلی که خواستار استعفا و کناره گیری «روسف» از منصب ریاست جمهوری این کشور هستند، در این تظاهرات شرکت کنند.

این اقدام اپوزیسیون به خوبی نشان می‌دهد که هیچ پایه و اساس منطقی برای برگزاری یک دادگاه سیاسی علیه رئیس جمهور برزیل وجود ندارد.

طبق گزارش‌های دریافتی مخدوش ساختن وجهه رئیس جمهور سابق برزیل دیگر هدف اپوزیسیون از راه اندازی این تظاهرات است؛ «لولا» در حاضر متهم به مشارکت احتمالی در فساد عظیم شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» و اتهام ارتکاب احتمالی به پولشویی شده است اما اتهام وی فاقد پایه و اساس قانونی است.

انتظار می‌رود که گستردگی تظاهرات‌ها در شهر «سائوپائولو» واقع در جنوب شرقی برزیل بیش از دیگر نقاط این کشور باشد چرا که این شهر به عنوان سنگر مهم راستگرایان برزیلی شناخته می‌شود.

با این حال جرقه برگزاری تظاهرات‌ها از شهرهای بزرگ برزیلی همچون «برزیلیا» (پایتخت برزیل)، «ریو دو ژانیرو» و «بلو هوریزونته» زده خواهد شد.

«آنتونیو ایمباساهی» نماینده حزب راستگرای «سوسیال دموکراسی برزیل» در مجلس نمایندگان این کشور در این رابطه گفت که این تظاهرات یکی از بزرگترین تظاهرات‌های مردمی در برزیل خواهد بود.

رئیس جمهور برزیل نیز در این راستا عنوان کرد: دامنه اعتراضات علیه دولت وی به صورت کاملا مسالمت آمیزی در حال افزایش است؛ وی مردم را به برگزاری تظاهرات‌هایی صلح آمیز و بدون انجام اقدامات خشونت آمیز فراخواند و گفت: از نظر من مردم حق دارند که به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند اما هیچ کسی از بین مخالفین و موافقین دولت حق انجام اقدامات خشونت آمیز را ندارد.

«روسف» همچنین تصریح کرد: اپوزیسیون این حق را دارد که با دولت مخالفت کند اما نباید به دنبال ایجاد تفرقه در کشور باشد؛ تبعات این تفرقه افکنی نه تنها در زمینه‌های سیاسی بلکه در مسائل اقتصادی نیز دامنگیر کشور خواهد شد و ایجاد اشتغال در برزیل و توسعه شرکت‌ها در این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پلیس فدرال برزیل در 4 مارس (14 اسفند) با حضور در محل سکونت «لولا داسیلوا»، وی را به اتهام مشارکت احتمالی در فساد عظیم شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» دستگیر کرده و برای ارائه توضیحات لازم در این رابطه نزد قاضی ویژه این پرونده بردند؛ پلیس فدرال برزیل محل سکونت رئیس‌جمهور سابق، دفتر کار وی و منزل دوستان و اقوام او را نیز تفتیش کردند؛ «لولا داسیلوا» 3 ساعت پس از دستگیری آزاد شد.

این اقدام از سوی بسیاری از مقامات برجسته منطقه از جمله «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا، «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی و «رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور اکوادور رد شد.

پس از فاش شدن فساد عظیم مالی در شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» برزیل، اپوزیسیون این کشور در تلاش است تا این پرونده را به «دیلما روسف» و اعضای حزب حاکم «کارگران» مرتبط کند؛ راستگرایان برزیلی در این راستا همچنین خواستار عزل رئیس‌جمهور کشور نیز شده‌اند.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید