اعلام نهایی دلیل سقوط آنتونف 140 پس از 18 ماه | اتاق خبر
کد خبر: 325740
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
خبرآنلاین نوشت: مشاور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نتیجه بررسی‌ها درباره دلایل سقوط آنتونف ۱۴۰ که درمردادماه ۹۳ را اعلام کرد.

اتاق حبر - مشاور رئیس سازمان هواپيمايی كشوری با اعلام نتیجه بررسی‌ها درباره دلایل سقوط آنتونف ۱۴۰ که درمردادماه ۹۳ اتفاق افتاده بود، گفت: نقص فنی، نتيجه نهايی سانحه پرواز مسير تهران- طبس اعلام شده است.

رضا جعفرزاده گفت: پس از گذشت بيش از ۱۸ ماه از سانحه هواپيماي آنتونف ۱۴۰ و صرف هزاران نفر ساعت كار كارشناسي توسط تيم بررسي سانحه، كار بررسی سانحه هواپيماي مذكور به پايان رسيد و نقص فني نتيجه نهايي سانحه پرواز مسير تهران- طبس علت اصلي سقوط هواپيما شناخته شد.

وي خاطر نشان كرد: با توجه به كارايي هواپيما و بررسي هاي تخصصي صورت گرفته روي تمامي احتمالات و نظريات، اشكال در سيستم كنترل الكترونيكي موتور هواپيما عامل محوري و موثر در سانحه بوده و اشكال در اين سيستم نه تنها موجب نارسايي در هشدار به موقع به خلبان شده بلكه خود عامل مهمي براي از دست رفتن موتور هواپيما شده است.

جعفرزاده گفت: سازمان هواپيمايي كشوري براي رسيدن به نتايج دقيق و رفع تمامي احتمالات مطرح شده و رسيدن به نتايج صحيح از تمامي ظرفيت‌هاي ممكن استفاده و در طول بررسي ها از كارشناسان روسي و اكرايني و شركت طراح و سازنده موتور هواپيما نيز بهره گرفته است.

وی در ادامه اذعان كرد بررسي ها باتوجه به مستندات موجود از جمله اطلاعات استخراج شده از FDR و CVR (جعبه سياه) و لاشه هواپيما حاصل و از سه عامل سانحه ساز ماشين (هواپيما)، محيط (وضعيت جوي) و انسان عامل اول يعني نقص فني علت اصلي سانحه اعلام شد.

اين هواپيما با ۴۸ سرنشين در مرداد ماه ۹۳ در ساعت ۹:۲۲ به وقت محلي در حوالي فرودگاه مهرآباد تهران دچار سانحه شد و ۲ خلبان و ۴ كادر پروازي و ۳۴ مسافر آن جان باختند.

 94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید