سوریه باید یکپارچه باقی بماند | اتاق خبر
کد خبر: 326585
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 01:21
واشنگتن:
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به زمزمه‌های تشکیل منطقه خودمختار کُردنشین در شمال سوریه گفت که آمریکا با ایجاد حکومت‌های خودمختار در این کشور مخالف است و به حمایت از یکپارچگی سوریه متعهد است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، ساعتی پس از آن که سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک کُردهای سوریه از احتمال تشکیل منطقه خودمختار در شمال سوریه سخن گفت، آمریکا به سرعت با این گمانه‌زنی مخالفت کرد.

بر اساس گزارش روزنامه «دیلی‌صباح» ترکیه، «مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این گفته سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک گفت: «ما تاکنون (تشکیل) هیچ‌گونه منطقه خودمختار یا نیمه‌خودمختاری را (در سوریه) نپذیرفته‌ایم و نخواهیم پذیرفت.»

تونر در خصوص رویکرد کلی آمریکا در قبال شکل ساختاری کشوری به نام سوریه بر روی زمین گفته: «ما به یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه متعهدیم.»

کردها که مناطق وسیعی از شمال سوریه را در کنترل دارند، سه منطقه خودمختار کوچک تشکیل داده‌اند که بنا بر گفته «اریس نعسان» از مسئولان اداره خارجی منطقه کوبانی، با پیوستن به هم یک منطقه واحد به نام «فدراسیون شمال سوریه» را تشکیل می‌دهند.

کوبانی، جزیره و آفرین سه منطقه‌ای است که توسط نیروهای پیشمرگه کرد اداره می‌شود.

ترکیه که مناطق ناآرام کُردنشین را در جنوب شرق خود دارد، به شدت با تشکیل حکومتی کُردمحور در آن سوی مرز این مناطق و در خاک سوریه، مخالف است.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید