بشار اسد: مخالفان قدرت تصمیم‌گیری ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 327861
تاریخ انتشار: 7 فروردین 1395 - 05:36
تداوم نبرد بی امان علیه تروریسم
بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: ما به راه حل سیاسی ایمان داریم اما این راه نیازمند گفت‌وگو با کسانی است که قدرت تصمیم گیری داشته باشند حال اینکه این مخالفان از قطر، ترکیه و عربستان مدیریت می‌شوند و طرح سیاسی ندارند.

اتاق خبر - به نقل از روزنامه الاخبار، بشار اسد رئیس جمهور سوریه ضمن تاکید بر اینکه در برابر تروریسم راه حلی جز مبارزه و پیروزی وجود ندارد اظهار داشت: نبرد بی امان علیه تروریسم ادامه دارد .

مخالفان اختیار تصمیم گیری ندارند

وی با حضور در همایش «جمعیت عربی و اسلامی حمایت از گزینه مقاومت» که از 19 تا 20 ماه جاری میلادی به ریاست یحیی غدار دبیر کل این جمعیت در دمشق برگزار شد، تصریح کرد: روی حل و فصل با مخالفان که اختیار تصمیم گیری ندارند و گفت وگو با اربابان آنان از طریق دی میستورا در جریان است، حساب نمی کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود ولادیمیر پوتین را رهبری تاریخی و متحد قابل اعتماد توصیف کرد.

بشار اسد تاکید کرد که روی راه حل سیاسی با مخالفان نمی توان حساب کرد و در مقابل تروریسم راه حلی جز رویارویی و پیروزی وجود ندارد و محاسبات واقعی مبتنی بر نهایی کردن راه حل نظامی با تروریست ها و تقویت منطق آشتی های سوری است.

رئیس جمهور سوریه ادامه داد: اما ساختار نظام و راهکارها و شکل و آینده آن مسائلی است که تنها سوری ها در مورد آن تصمیم می گیرند.

وی اظهار داشت پیروزی بر تروریسم راه را برای حل و فصل سیاسی از طریق همه پرسی ملت سوریه باز خواهد کرد.

مدیریت مخالفان به دست قطر، ترکیه و عربستان است

بشار اسد تصریح کرد: ما به راه حل سیاسی ایمان داریم اما این راه نیازمند گفت‌وگو با کسانی است که قدرت تصمیم گیری داشته باشند حال اینکه این مخالفان از قطر، ترکیه و عربستان مدیریت می‌شوند و طرح سیاسی ندارند و طرفهای آن در مورد هر چیزی اختلاف نظر دارند از همین رو گفت‌وگو با آنان فایده ای نخواهد داشت و نمی‌توان بر روی حل و وفصل با آنان زیاد حساب کرد.

وی راه حل واقعی را تلاش های یکپارچه در برابر گروههای تروریستی و نیز تقویت آشتی ها در سوریه برشمرد و گفت نمی توان با تروریسم گفت وگو کرد و هیچ راه حلی مگر پایان دادن تروریسم از نظر نظامی وجود ندارد و دلیل آن نیز اینکه جنگ با آنان همچنان ادامه دارد.

بشار اسد اظهار داشت: 62 هزار فراری از عدالت و قانون حضور در بین تروریست ها را پناهگاهی برای خود یافتند و اکنون در تلاش برای بازگرداندن آنان از طریق عفو عمومی هستیم.

تدمر منطقه راهبردی کلیدی است

وی گفت: هدف ما امروز تدمر است و دلیل آن اهمیت راهبردی آن به عنوان یک منطقه کلیدی است و این منطقه آغاز آزادی سازی مناطق بیشتر خواهد بود.

اختلافی بین دمشق و مسکو وجود ندارد

اسد ضمن تاکید بر اینکه دمشق و مسکو اختلافی ندارند تصریح کرد: از ابتدا با پوتین در خصوص همه گزینه ها به تفاهم رسیدیم و عقب نشینی روسیه از مدتی طولانی هماهنگی شده بود و البته عبارت دقیق تر در این مورد کاهش نیروهای نظامی روسیه در سوریه است.

وی ادامه داد: کاهش تعداد نیروهای نظامی روسیه پس از آن صورت گرفت که برتری توان راهبردی ما در رویارویی با تروریسم محقق شده و احتمال های رویارویی با ترکیه و ناتو و در افزایش درک آمریکا از نقش روسیه موثر واقع شد.

اسد همچنین اظهار داشت :حمایت نظامی روسیه از ارتش سوریه در بالاترین سطح است و هماهنگی هوایی همچنان ادامه دارد و بر خلاف ادعاهای برخی رسانه ها وضعیت ما نسبت به گذشته به دلیل کمک دوستان و همپیمانان از جمله روسیه ، ایران و مقاومت لبنان بسیار بهتر است و شاهد موفقیت های ما در دفاع از سوریه در مقابله با تروریسم هستید.

تجزیه سوریه توهم است

بشار اسد در واکنش به طرح فدرالی شدن سوریه گفت: از یک ذره خاک سوریه دفاع خواهم کرد زیرا خاک سوریه مِلک ملت سوریه است و هیچ بحث ، امکان و فرصتی برای تقسیم و تجزیه سوریه وجود ندارد و هر حرفی غیر از این، توهمی بی ارزش است.

وی با اشاره به بلندپروازی های برخی آن را توهم دانست که با حقیقت تاریخی وجود کُردها در سوریه آشنا نیستند.

اسد یادآور شد پس از شکست توطئه خارجی که سوریه را هدف گرفته بود، آمریکا و همپیمانانش تلاش کردند تا از مسئله کُردی سوء استفاده کنند اما موفق نشدند.

اتحادیه عرب از خارج مدیریت می‌شود

رئیس جمهور سوریه در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: از این که از اتحادیه عرب اخراج شده ایم، ناراحت نیستیم اما همواره از مشارکت در نشست های اتحادیه عرب که مصوبات آن ضد ملت ها بود، ناراحت بودیم.

وی توضیح داد که در نخستین حضور خود در نشست سران اتحادیه عرب متوجه شدم که این اتحادیه از بیرون مدیریت می شود و هدف آن ناکام ساختن هر اقدامی است که به منافع عربی خدمت می کند، در سال 2000 میلادی به جای تایید انتفاضه فلسطین ابتکار ملک عبدالله پادشاه سعودی برای سازش با اسرائیل را تایید کردند.

اسد سپس تاکید کرد که در همه نشست های سران عرب، حل سیاسی با اسرائیل به ضرر حقوق ملت های عرب بررسی می شد و امروز هم که به طور علنی از وابستگی خود به طرح صهیونیستی و خدمت به آن و روابط با اسرائیل سخن می گویند.

اولویت ما حمایت از قضیه فلسطین است

وی تصریح کرد فلسطین فقط در برخی گروه های فلسطینی مانند حماس خلاصه نمی شود و اولویت ما حمایت از قضیه فلسطین است.

رئیس جمهور سوریه درعین حال اظهار داشت که ما به همه نیروهای مقاومت که در مقابل دشمن اسرائیلی قد علم کرده اند از جمله حماس مقاوم احترام می گذاریم و دست خود را همواره به سوی آنها دراز می کنیم.

اسد یادآور شد ما حتی یک روزهم تصور نمی کردیم که منافع حزبی و طائفه ای مهمتر از قضیه فلسطین باشد و متاسفانه برخی در حماس منافع حزبی و طائفه ای را ترجیح می دهند.

بشار اسد تصریح کرد: امید زیادی به انتفاضه ملت فلسطین و مبارزان آزادمنش و جوانان شجاع فلسطین داریم.

روابط دمشق و مصر ممتاز است

وی با اشاره به اینکه روابط دمشق با مصر ممتاز است، اظهار داشت ما همواره با مصر هماهنگی بعمل می آوریم و حتی در دوران ریاست جمهوری « محمد مرسی» هم هماهنگی امنیتی بین دمشق و قاهره ممتاز بود.

اسد ادامه داد ما مواضع برادران مصری خود را به دلیل شرایط اقتصادی و فشارهایی را که بر آنها وارد می شود، درک کرده و این وضعیت را در نظر داریم.

اسد تصریح کرد از همان نخستین لحظه‌های به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در مصر، متوجه حجمه توطئه‌ها علیه سوریه شدیم و کنار زده شدن محمد مرسی از قدرت، ما و مصری‌ها را راحت کرد.

منبع: تسنیم

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید