قاچاق مواد مخدر از طریق اجساد سربازان آمریکایی | اتاق خبر
کد خبر: 328116
تاریخ انتشار: 8 فروردین 1395 - 21:01
افغانستان در زمان طالبان تقریبا تولید مواد مخدر را به صفر رسانده بود، اما پس از تجاوز آمریکا به سرعت به نخستین تولید کننده مواد مخدر جهان تبدیل شد.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از «نیشن آف چینج»، ژنرال «عبدالسما» به تازگی متهم به قاچاق 40 پوند هروئین شده است.

با شنیدن این خبر نباید زیاد متعجب شد که یک ژنرال افغان به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شده است. در حقیقت تعجب اینجاست که تمام مقام ارشد در افغانستان باید به سود بردن از تجارت مواد مخدر متهم باشند این در حالی است که این عمل پیش چشم نیروهای آمریکایی انجام می‌شود.

افغانستان پس از تجاوز آمریکا به سرعت به نخستین تولید کننده تریاک جهان تبدیل شد که بیش از 90 درصد از نیاز جهان را برآورده می‌کند.

طالبان تقریبا تولید مواد مخدر را قبل از تجاوز آمریکا در سال 2001 میلادی به صفر رسانده بودند و هیچ شک و تردیدی نیست که صنعت بانکداری بین‌المللی سودهای کلانی (میلیاردها دلار) از تجارت مواد مخدر غیرقانونی به طور سالانه بدست می‌آورند.

تعداد کمی از شهروندان آمریکا از تاریخ تجارت مواد مخدر غیرقانونی سازمان سیا اطلاع دارند. همچنین تعداد کمی می‌دانند که تجاوز آمریکا به افغانستان تولید هروئین را در این کشور بشدت افزایش داده است.

«میشل لوین» مقام سابق اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا گفت که قاچاق هروئین به آمریکا را از داخل اجساد نیروهای آمریکایی کشته شده در جنگ ویتنام کشف کردم.

پس از گزارش این اطلاعات، من را به سمت دیگری منتقل کردند و گفتند که این عملیات سازمان سیا است و او باید «دهانش را ببندد.»

لوین پس از انتقال به جنوب آمریکا، قاچاق گسترده کوکائین را گزارش کرد و دوباره تهدید شد تا در این باره حرفی نزند زیرا این برنامه سازمان سیا است.

این مقام سابق اداره مبارزه با مواد مخدر فهمید که قاچاق بین‌المللی مواد مخدر به آمریکا تحت کنترل سازمان سیای این کشور است.

وی تاکید کرد که سیا افراد و سازمان‌های مسئول قاچاق مواد مخدر را حمایت می‌کند. بارها تلاش کردم برای افراد قاچاقچی پرونده‌ای تشکیل دهم اما سازمان سیا مانع این اقدام شد.

دولت آمریکا تظاهر می‌کند که تولید مواد مخدر در افغانستان را از بین می‌برد در مقابل، میزان تولید در این کشور به سطح بالایی رسیده است. آیا این می‌تواند تصادفی باشد؟

بزرگترین بازار مواد مخدر غیرقانونی بر خلاف شعار «جنگ با موادمخدر»، آمریکا است، آیا این می‌تواند تصادفی باشد؟

و آیا می‌تواند تصادفی باشد که بین سال 2002 و 2013 میلادی، آمریکا به مدت 11 سال پس از اشغال افغانستان با طالبان می‌جنگید؟

در ماه دسامبر، سازمان ملل متحد گزارش کرد؛ از سال 2001، زمین‌هایی که برای کشت تریاک استفاده می‌شود، 60 درصد گسترش یافته است و به 209 هزار هکتار رسیده است. هروئین و مورفین افغانستان که ارزش آن 3 میلیارد دلار تخمین زده شده است، حدود 15 درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان را تشکیل می‌دهد. سازمان ملل متحد گزارش داد: «با توجه به رشد در کشت تریاک، باید فرض بر آن باشد که درآمد طالبان از تجارت غیر قانونی مواد مخدر یک عامل مهم در ایجاد دارایی برای این گروه باقی مانده است».

در همان ماه، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان هشدار داد که با پایان یافتن جنگ و فرار پول‌های کمکی از کشور، تجارت تریاک قطعا افزایش خواهد یافت. با این حال، وی اظهار داشت که پروژه‌های آمریکا در زمینه‌ بازسازی، به‌ ویژه پروژه‌هایی که به «بهبود آبیاری، جاده‌ها و کمک‌های کشاورزی» اختصاص یافته بودند، احتمالا انفجار در کشت تریاک را رهبری می‌کردند.

تا زمانی که بانکداری بین‌‍‌المللی میلیاردها دلار از تجارت مواد مخدر سود می‌برد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که «جنگ با موادمخدر» مانند «جنگ با تروریسم» سودآور است.

منبع: تسنیم

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید