غذا و لبنیات مانده در صدر تخلفات نوروزی | اتاق خبر
کد خبر: 328551
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395 - 16:24
رئیس ستاد سلامت نوروزی وزارت بهداشت
رئیس ستاد سلامت نوروزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از معدوم شدن بیش از 570 تن مواد غذایی فاسد خبر داد و گفت: مواد غذایی پخته مانده، لبنیات فاسد و فرآوردهای گوشتی غیر بهداشتی در صدر این تخلفات بودند.

اتاق خبر- رئیس ستاد سلامت نوروزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از معدوم شدن بیش از 570 تن مواد غذایی فاسد خبر داد و گفت: مواد غذایی پخته مانده، لبنیات فاسد و فرآوردهای گوشتی غیر بهداشتی در صدر این تخلفات بودند.

رضا غلامی با تشریح برنامه نظارت مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بر اماکن عمومی افزود: نظارت وزارت بهداشت در حوزه بهداشت محیط حیطه وسیعی دارد و از نظارت بر سلامت آب و مواد غذایی گرفته تا پسماندها، و زباله ها، دفع فاضلاب و بهداشت اماکن عمومی، استخرها، هتلها و تفرجگاهها را در برمی گیرد.
وی ادامه داد: این نظارتها در برنامه سلامت نوروزی که از اول اسفند شروع شده و تا 15 فروردین ادامه دارد، تشدید شده است و 4500 ناظر بهداشتی در قالب 1700 تیم در سراسر کشور اعم از شهرها و حتی بسیاری از روستاها کار نظارت بر بهداشت اماکن عمومی را به عهده دارند.

**پلمب 1275 مرکز غیر بهداشتی
غلامی گفت: از ابتدای اسفند 94 تاکنون در بیش از 460 هزار بازدید از اماکن عمومی انجام شده است و در این بازدیدها هفت هزار و 75 مورد تخلف به مراجع قضایی ارجاع شده است. ضمن اینکه هزار و 275مرکز متخلف نیز تعطیل موقت(پلمب) شدند.
وی افزود: یکی از موارد بسیار مهم در بازرسی های بهداشتی، نظارت بر اغذیه فروشی ها شامل رستورانها، مراکز طبخ و تهیه و توزیع مواد غذایی است و در بازرسی های انجام شده از اول اسفند تاکنون بیش از 570 تن(570 هزار کیلوگرم) انواع مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته معدوم و از چرخه مصرف خارج شدند.

**غذاهای مانده، لبنیات و کنسروهای تاریخ گذشته در صدر
رئیس ستاد سلامت نوروزی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره بیشترین مواد غذایی معدوم شده گفت: مواد غذایی پخته شده فاسد، لبنیات فاسد، کنسروهای تاریخ گذشته و گوشت و فرآورده های گوشتی فاسد به ترتیب بیشترین مواد غذایی فاسد را تشکیل می دهند و البته در موارد گوشت خام مسئولیت اصلی به عهده سازمان دامپزشکی است.
غلامی گفت: ناظران بهداشت در مراجعه به اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی به موارد مختلفی شامل بهداشت فردی کارکنان، بهداشت فضا و محیط تهیه و توزیع مواد غذایی، تجهیزات مورد استفاده، مدیریت پسماند، وضعیت انبار و نگهداری از مواد غذایی، وضعیت مواد اولیه و فرایند پخت و سرو مواد غذایی را کنترل می کنند.

**بیشترین تخلفات بهداشتی در اغذیه فروشی ها
وی افزود: بیشترین تخلفاتی که در این مراکز دیده می شود، رعایت نکردن بهداشت فردی، نگهداری مواد غذایی پخته شده، نگهداری نامناسب لبنیات و مواد غذایی و بعد از آن استفاده از مواد غذایی فاسد است و در سالهای اخیر وضعیت بهسازی و فضای فیزیکی این اماکن بهتر شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیش از یک میلیون مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در کشور وجود دارند؛ قطعا نقاط کوری وجود دارد که ناظران وزارت بهداشت ممکن است با وجود کار شبانه روزی موفق به نظارت بر آنها نشوند، بنابراین از نظر وزارت بهداشت مهمترین ناظران بهداشتی خود مردم هستند.

** مردم تخلفات بهداشتی را گزارش کنند، ظرف 24 ساعت رسیدگی می کنیم
غلامی در پاسخ به این پرسش ایرنا که مردم چگونه باید بر بهداشت این اماکن نظارت کنند؛، توضیح داد: مردم از هر نقطه کشور می توانند با دو شماره 190 و 1490 هر مورد تخلف را به وزارت بهداشت اطلاع دهند، این گزارشها دسته بندی می شود، موارد خطرناک و فوری ظرف شش ساعت و تمام مراکز گزارش شده حداکثر طی 24 ساعت مورد بازرسی قرار می گیرند و با موارد تخلف به سرعت برخورد می شود.

** سر و وضع کارکنان اغذیه فروشی ها را نگاه کنید
وی ادامه داد: موارد مهمی که مردم در مراجعه به اماکن عمومی و اغذیه فروشی ها باید به آن توجه کنند، در گام اول بهداشت فردی کارکنان آن محل است، اگر روپوش تمیز ندارند، ناخن های کثیف و دستهای نشسته دارند، هنگام کار با مواد غذایی سیگار می کشند، یا لبنیات به خصوص کشک یا سس ها خارج از یخچال نگهداری می شود یا از مواد بی نام و نشان و بدون تاریخ مصرف استفاده می کنند، موارد را به سرعت به 190 یا 1490 اطلاع دهند.
غلامی گفت: علاوه بر آن اگر در نزدیکی محل سکونت یا کار، افراد با دفع غیر بهداشتی زباله و فاضلاب، استعمال دخانیات در اغذیه فروشی، قنادی و رستورانها یا شکستگی در شبکه آب یا فاضلاب مشاهده کردند، به سرعت اطلاع رسانی کند تا با همکاری سازمانهای مرتبط به تخلفات رسیدگی شود.
وی افزود: ناظران بهداشت همچنین بر کیفیت آب در سراسر کشور نیز نظارت دائمی دارند، این نظارت به سه صورت، نظارت روتین، نظارت تصادفی بر موارد مشکوک و نظارت بر اساس شکایتهای مردمی انجام می شود.
رئیس ستاد سلامت نوروزی بهداشت محیط وزارت بهداشت اضافه کرد: آبرسانی در مناطق شهری و روستایی به دو صورت است با به شبکه آب سراسری متصل هستند یا از آب چاه استفاده می کنند، در جاهایی که از شبکه آب سراسری استفاده می کنند، علاوه بر کنترل مناب آبی در ایام نوروز بر وضعیت شبکه داخلی آبرسانی به خصوص در هتلها و اماکن اقامتی بزرگ نظارت می شود.
وی افزود: در جاهایی که از آب چاه استفاده می کنند، این نظارت دقیق است و در تمام موارد به صورت دائمی کلرسنجی آب انجام می شود و اگر میزان کلر از میزان استاندارد کمتر بود، با نمونه گیری از آب کار بررسی میزان میکروب در آب انجام می شود.
غلامی گفت: از ابتدای طرح سلامت نوروزی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت محیط تاکنون(سه شنبه 10 فروردین) 276 هزار مورد کلرسنجی در کشور انجام شده و در مجموع مشکل حادی از نظر سلامت آب در کشور گزارش نشده است.

منبع: ایرنا 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید